آموزش رانندگی برای افراد ترسو ( با ویدیو )

آموزش رانندگی برای افراد ترسو

باید بدانیم در بحث ترس ، چهار حالت داریم ، اول از همه باید بدانیم ما جزو کدام دسته هستیم :

 1. ترس از رانندگی
 2. ترس از تنهایی رانندگی کردن
 3. ترس از امتحان
 4. ترس از افسر

و یا ممکن است ما تمامی این وضعیت ها را داشته باشیم .

شما تنها نیستید :

باید بدانید ، طبق تحقیقات حدود 30 درصد از افراد ترس از رانندگی دارند یا در قسمت هایی از رانندگی ترس را تجربه می کنند ولی اکثر آنها مخصوصا آقایان هیچ وقت این ترس را به زبان نمی آورند و برای کسی تعریف نمی کنند .

ترس از رانندگی

از 1 تا 10 به ترس خود نمره دهید :

 • ترس های (5 یا کمتر از 5)
 • ترس های (6 تا 10)

اگر شما هم ترس یا استرس از رانندگی (5 یا کمتر از 5) دارید با راهکارهایی که در زیر بیان می کنیم می توانید تا حدود زیادی از این ترس را کاهش دهید .

اصولا این گونه ترس ها نیاز به مشاور و دارو ندارد و اگر اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببریم ، خودمون می توانیم از شر این ترس ها خلاص شویم .

 1. ورود قدم به قدم به این ترس ها
 2. رانندگی در زمان و مکان مناسب
 3. تغییر وضعیت و ظاهر ماشین به مورد دلخواه
 4. پیوستگی در رانندگی
 5. حذف افراد و اشیاء مزاحم
 6. استفاده از حواس پرت کن ها
 7. فقط رانندگی در حال و مود خوب
 8. ورزش
 9. تغذیه

1-ورود قدم به قدم به این ترس ها

حواستان باشد به حرف اشخاصی که می گویند “برای این که ترست بریزه بورو تو دل ترافیک سنگین یا بیا با هم بریم 4 تا دستی بکشیم تا ترست بریزه” گوش نکنید .

این توصیه های غیر علمی است و فقط ترس تان را بیشتر می کند .

برای شروع قدم به قدم ، از مدت زمان کم ، جاهای خلوت و ساده و ساعات خلوت ، امتحان و شروع کنید .

شروع شما باید در حدی باشد که در اون لحظه کمترین بار استرسی و ترس را برای شما داشته باشد و انقدر آن را تکرار کنید که در اون جلسه ترسی از این سبک رانندگی نداشته باشید و دفعه بعد کمی سخت ترش کنید و به همین گونه ادامه دهید .

2-رانندگی در زمان و مکان مناسب

همان طور که در بالا اشاره شد ، شروعمان باید در مکان های خلوت و ساده و ساعات خلوت روز باشد نه اینکه با نادیده گرفتن اینها اقدام به رانندگی کنیم .  مثلا ساعت 6 عصر در اتوبان همت تهران که تیک ترافیک است رانندگی کنیم .

هر چقدر بیشتر احساس تسلط در جاهای خلوت کردیم ، برنامه فردایمان را کمی سخت تر و با کمی ترافیک بیشتر می کنیم و همین گونه پله پله سخت ترش می کنیم .

3-تغییر وضعیت و ظاهر ماشین به مورد دلخواه

یکی از نکاتی که در آموزش رانندگی برای افراد ترسو مورد اهمیت است راحت سازی ماشین است برای فهم بهتر این موضوع چند مثالی می زنیم .

مثلا اگر دوست داریم پدال کلاچ ماشین بالا عمل کند ولی کلاچ ماشین ما پایین عمل می کند ، آن را مکانیکی برده و با یک رگلاژ ساده این مورد را شخصی سازی کنیم .

یا مثلا اگر ماشین ایرادی دارد و زیاد خاموش می کند یا ترمز عملکرد خوبی ندارد یا فرمان و پدال ها زیادی سفت حرکت می کنند مکانیکی ببریم و این ایراد را برطررف کنیم .

یا مثلا اگر از نور کم چراغ های جلو رضایت نداریم ، برای ماشین چراغ های قوی تر تهیه کنیم .

اگر ماشین بویی می دهد که برای ما استرس زاست یا باب میلمان نیست عطری که دوس داریم را به ماشین بزنیم تا برای ما خوشایند تر شود .

اگر یک سری گل و عروسک و از این قبیل چیزها باعث خوشحالی ما می شود ، فضای داخلی خودرو رو باب میلمان تزئین کنیم .

4-پیوستگی در رانندگی

این را بدانید که اگر شروع کردید دیگر اجازه ندارید شلخته و با فاصله رانندگی کنید .

مثلا اگر امروز رانندگی کردید اگر دفعه بعدی رانندگی تان ، هفته بعد باشد . این ترس شما را افزایش داده و این افزایش ترس باعث می شود هفته آینده تمام تلاشتان را بکنید تا تمرین آن روزتان را کنسل کنید (ترس وقت دارد تا در وجود شما ریشه کند و بزرگ شود و شما را از ادامه این فرآیند بازدارد) .

پس بهتر است حداقل 21 روز پشت سر هم رانندگی کنید البته در صورت امکان ، 40 روز پیوسته خیلی بهتر است .

این به این معنا نیست تمام کارهایتان را کنسل کنید مثلا اگر روزی وقت کم یا استرس زیادی داشتید ، فقط کافیست تا پارکینگ بروید و روی صندلی راننده بنشینید و ماشین را روشن کنید و بدون حرکت 5 دقیقه در ماشین حضور داشته باشید .

این حداقل کار ، خیلی بهتر از آن است که کلا رانندگی نکنید و به ترستان فرصت برای فکر کردن و بازدارندگی خودتان را بدهید .

5-حذف افراد و اشیاء مزاحم

در یک کلام ، تا می توانید با افراد و مربی و آشنایانی که در آموزش ، اخلاق خوبی ندارند یا روی ماشینشان حساس هستند یا اعتماد به نفس شمارا کاهش می دهند و از این موارد ، آموزش رانندگی نروید چون فقط ترس شمارا بیشتر می کنند .

در آموزشگاه قبل از برداشتن مربی در مورد آن مربی تحقیق کنید که همچین مربی ای گیرتان نیاید و اگر بازهم بدشانسی آوردید و مربیتان بد بود ، برای تعویض آن اقدام کنید .

اگر با همسر یا هر کسی به تمرین می روید که مشخصات بالا را دارد اگر می توانید فرد دیگری را پیدا کنید یا اگر هزینه برداشتن با یک مربی خوب را دارید ، حتما توصیه می کنم همین کار را کنید .

اگر چیزی در ماشینتان ناراحتتان می کند ، مثلا روکش صندلی یا تزئیناتی که مورد پسند شما نیست ، هر چه زودتر بردارید یا عوض کنید .

6-استفاده از حواس پرت کن ها

افرادی که ترس و استرس از رانندگی دارند آن لحظه ای که می خواهند به سمت ماشین برای رانندگی بروند و در حین رانندگی ، استرس زیادی تحمل می کنند .

راه حل چیست ؟

همه ما چیزهایی در زندگی شخصی خود داریم که با فکر کردن یا گوش دادن به آن یا هر چیزی ، حالمان خیلی خوب می شود و حواسمان حسابی پرت و مشغول آن می شود .

به عنوان مثال مثلا من وقتی آهنگ های مایکل جکسون را گوش می دهم استرس که هیچ ، تمام پیرامون خود را فراموش می کنم ، به عنوان مثال آدامس جویدن هم یکی از بهترین این حواس پرت هاست .

پس همیشه خشاب خود را پر نگه دارید تا اگر استرس سراغتان آمد با این ترفند ها حواستان را از روی ترس و استرس پراکنیده کنید .

7-فقط رانندگی در حال و مود خوب

وقتی دچار استرس شدید شده اید یا انقدر خسته اید که حوصله هیچ کاری را ندارید یا بعد از یک دعوای مفصل یا اگر بی خوابی دارید و یا اگر آن روز همش پشت سر هم بدشانسی آورده اید از خیر رانندگی بگذرید و رانندگی را به فردا موکول کنید .

8-ورزش

ورزش کردن هورمون هایی در بدن ترشح می کند که ضد استرس است . مخصوصا اگر بیشتر از 20 دقیقه باشد و ضربان قلبتان حسابی بالا برود .

9-تغذیه

تغذیه سالم همراه با فیبر فراوان ضد استرس است . از آن غافل نشوید .

موارد ضد استرس : آب ، کشمش سیاه ، گل گاوزبان ، بادام و این موارد نقش مهمی در کاهش استرس دارند .

پس همیشه مقداری کشمش سیاه یا چیزه دیگری که خود می دانید مفید است و مخصوصا آب همراهتان باشد و موقع رانندگی از آن استفاده کنید .

با معده خیلی پر و خالی هم رانندگی نکنید .

مواردی که در این ایام هرگز نباید بخورید :

 • هر ماده ی کافئین دار
 • قهوه
 • فست فود
 • نوشابه
 • چایی پرنگ به تعداد زیاد

حالا اگر ترس از رانندگی شما بین (5 یا کمتر از 5) است ، غیر از انجام نکات بالا ، موارد زیر را هم انجام دهید :

باید بدانید در این گونه ترس ها ورود یکباره به رانندگی می تواند برای شما بسیار گران تمام شود و حسابی ترستان را بیشتر کند ، پس در ابتدا اصلا اجازه رانندگی ندارید .

پس باید موارد بالا قسمت هایی که رانندگی ندارد و موارد زیر را انجام دهید تا این ترس بسیار کاهش پیدا کند و بعد شروع به رانندگی به صورت قدم به قدم کنید .

روش های کاهش ترس

1 – تکنیک تنفس عمیق

این تکنیک برای پیشگیری از ترس از رانندگی برای افراد ترسو بسیار مفید است مخصوصا دقیقا زمانی که وسط رانندگی ترس سراغمان می آید .

کافیست روزانه یکبار 3 تا تنفس عمیق داشته باشید به طوری که در آن زمان شکمتان کاملا باد شود .

این تمرین موقع رانندگی وقتی دچار استرس می شوید فوق العاده است .

2 – تصویر سازی ذهنی

این تکنیک فوق العاده است . برای انجام آن ، همان گونه که در منزل روی صندلی نشسته ایم تصور می کنیم داریم رانندگی می کنیم با تمام جزئیات .

برای درک بهتر این قسمت مقاله تصویرسازی ذهنی سایت ما را حتما تماشا کنید .

3 – عکس العمل های آنی

اگر پکیج ترس مارا تهیه کرده باشید می دانید وقتی ترس سراغمان می آید چگونه می توانیم به سادگی آن را مدیریت کنیم مثلا اگر موقع رانندگی دست یا پاهایمان دچار لرزش شد ، کمی آن قسمت از بدن که می لرزد را اگر جا به جا کنیم این لرزش از بین می رود .

استرس و ترس از رانندگی

4 – پکیج آموزشی غلبه بر استرس و ترس از رانندگی

در پکیج غلبه بر ترس از رانندگی هرچیزی که نیاز هست گفته شده که تهیه آن بسیار مفید است . این پکیج شامل :

 • 2 جلد کتاب فیزیکی
 • سی دی صوتی کتاب
 • سی دی هیپنوتراپی و مدیتیشن
 • کتابچه مدیتیشن
 • کتابچه تنفس عمیق
 • کتابچه چگونه از این بسته استفاده کنیم
 • نقشه راه 30 روزه
 • فلش کارت های ضروری
 • برچسب زنگوله یادآوری

که در تهیه و تنظیم این پکیج برای نتیجه بخشی بیشتر ، از جدید ترین متدهای آموزشی استفاده شده و این حاصل تحقیقات 6 ساله تیم کوروک و راننده شو می باشد که از بسیاری از روانشناسان ایرانی و خارجی برای تهیه آن استفاده شده است.

5 – استفاده از مشاور و حتی قدم آخر دارو درمانی

اگر تمام این مراحل را انجام دادید و نتیجه مطلوب را نگرفتید (تقریبا همه با انجام راهکارهای بالا نتیجه گرفته اند) قدم آخر مشاور و نهایتا قرص است که ما قرص را هرگز پیشنهاد نمی دهیم مگر برای شرایط خاص

نکته 1 : ورود قدم به قدم به ترس های بالای نمره 5 ، کمی با مرحله قبل متفاوت است .

اگر حتی فکر کردن به رانندگی باعث ترس شدید شما می شود قدم اول شما می تواند فقط رفتن در پارکینگ باشد و اگر از این هم ترس شدید دارید در منزل لمس سوئیچ برای چند لحظه ، قدم اول شماست .

نکته 2 : قدم اول شروع به رانندگی هر فرد بسته به میزان ترسش با دیگری متفاوت است .

ترس از تنهایی رانندگی کردن

در این مدل ترس به صورت تدریجی و قدم به قدم باید تنهایی رانندگی کردن را تجربه کنیم . در ابتدا می توانید از شخصی که رانندگی بلد نیست بخواهید کنارتان بنشیند و وقتی به آن عادت کردید به صورت کم کم هر بار کمی بیشتر تنهایی رانندگی کنید .

 • ترس از امتحان
 • ترس از افسر

مورد های 2 و 3 برای افرادیست که تسلط کافی دارند ، در حالت عادی بسیار عالی و بدون استرس رانندگی می کنند ولی مبادا که قرار باشد امتحان دهند .

در این مدل ترس ، ترس از رانندگی وجود ندارد و فقط مورد ترس از مواجه شدن با موارد بزرگ مثل رانندگی یا امتحانات کنکور و غیره است .

برای این مدل ترس ، مقاله ” ترس از امتحان ” را مطالعه کنید .

ویدیوهای آموزشی غلبه بر ترس از رانندگی

دکتر هاشم زاده 1

دکتر هاشم زاده 2

پکیج غلبه بر استرس و ترس از رانندگی

غلبه بر استرس و ترس از رانندگی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *