آموزش کامل تغییر لاین ( با عکس )

وارد شدن در ترافیک

  تغییر مسیر دادن در یک ترافیک سنگین، حتی در یک بزرگراه، اگر بدون برنامه باشد، میتواند آدم را عصبی کند. حتی اگر با احتیاط، پیش بینی و هوشیاری انجام نشود، می‌تواند خطرناک هم باشد.

وقتی که شما یاد بگیرید که تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک را چطور انجام دهید، این مانور خیلی استرس زا نخواهد بود و شما می توانید این اعتماد به نفس را داشته باشید که تغییر لاین شما ایمن خواهد بود.این کار آسان بوده و شامل  انتخاب زمان درست، آماده شدن و عوض کردن مسیر یا لاین به آرامی خواهد بود.

 انتخاب زمان درست

تغییر لاین در ترافیک

به الگوهای ترافیک توجه کنید . حواستان باشد که ماشین ها بیشتر در کجا متمرکز شده‌اند. شاید ترافیک در یک لاین سنگین تر باشد.  وقتی دارید رانندگی می کنید، حواستان به ماشین های اطرافتان باشد. این کار، تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک را خیلی آسان‌تر می‌کند و  در نتیجه به شما این اجازه را می دهد که  آن را برنامه ریزی کنید. توجه ویژه ای به لاینی که قرار است در آن وارد شوید، داشته باشید.

این کار را به دقیقه آخر واگذار نکنید، چون باعث تصادف خواهد شد، چرا که باید مراحل تغییر لاین را با عجله انجام دهید.

عوض کردن لاین

جای خالی پیدا کنید. در ترافیک به دنبال جای خالی باشید که بتوانید وسیله نقلیه تان را در آنجا قرار دهید. شما به فاصله ای نیاز دارید که حداقل دو برابر طول ماشین‌تان باشد. و اگر با سرعت بالا حرکت می کنید، این فاصله ترجیحا سه یا چهار برابر طول یک ماشین باشد.

اگر ترافیک خیلی سنگین است و هیچ جای خالی مناسبی وجود ندارد، شما ممکن است به راهنما نیاز داشته باشید تا رانندگان به شما اجازه عبور دهند. در این مورد سعی کنید که به لاین آنها وارد شوید و همزمان با انگشت خود به آنها نشان دهید که به این کار نیاز دارید. این کار را فقط زمانی انجام دهید که ترافیک خیلی آهسته باشد.  اگر ترافیک در حد توقف باشد، شما حتی می توانید شیشه خود را پایین بیاورید و از آنها بخواهید که به شما اجازه عبور دهند.

تعویض لاین سخت

فاصله مناسب بین خودتان و ماشین جلویی را رعایت کنید. در صورت امکان، فاصله ۲ تا ۳ ثانیه ای را بین خودتان و ماشین جلویی لحاظ کنید.  این موضوع، مخصوصاً وقتی که وارد آزادراه می‌شوید، خیلی مهم است.  این کار به شما و ماشین جلویی اجازه می دهد بدون این که سرعت خود را کم کنید، در ترافیک ادغام شوید. فاصله، ادغام شدن را برای همه ماشینها میسر می کند. پس می توانید به نوبت وارد لاین کناری خود شوید.

تعویض لاین آسان

برای تغییر لاین دادن صبر کنید که لاینتان تقریباً بسته شود.  وقتی ماشین ها از همه لاین ها استفاده می کنند، ترافیک به طور آهسته ای پیش می رود و این گونه نیست که یکی از لاین ها با انبوه ترافیک و ماشین مواجه شود. مثلاً اگر لاینی در یک بزرگ راه بسته می‌شود و علامتی وجود دارد که این را نشان می دهد،  افراد زیادی سعی می‌کنند بلافاصله تغییر لاین دهند، اما این به طور قابل‌ملاحظه‌ای ترافیک را کند میکند. برای جریان بهتر ترافیک، خوب است که راننده ها صبر کنند و از هر  دو لاین، درست تازمانیکه لاین نزدیک بسته شدن است، استفاده کنند و سپس تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک را انجام دهند.

تغییر لاین دادن

نکات تغییر لاین

آینه ها را چک کنید. به خود عادت بدهید که وقتی دارید از لاین های شلوغ تغییر مسیر میدهید، آینه ها را چک کنید و یا حتی اگر تغییر لاین هم نمی دهید، هر ۱۰ ثانیه به آنها نگاه کنید.  این کار به شما کمک می کند که از ماشین های اطرافتان آگاه باشید و از تصادف جلوگیری می کند. آینه ها را  چک کنید تا ببینید چه اتفاقی در پشت تان در حال رخ دادن است. قبل از اینکه تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک را انجام دهید هم آنها را بررسی کنید.

این موارد شامل آینه وسط و آینه های بغل شماست. نگاه های سریع، در فواصل معین به آنها بیندازید تا از ترافیک پشت‌سر خود باخبر شوید.

راهنما برای تغییر لاین

از راهنما استفاده کنید. استفاده از راهنما را فراموش نکنید. این گونه است که رانندگان اطراف شما، از قصد شما برای تغییر لاین باخبر خواهند شد. استفاده از راهنما را به دقیقه آخر موکول نکنید، چرا که رانندگان باید وقت داشته باشند تا به راهنمای شما واکنش نشان دهند. فکر نکنید همان لحظه که راهنما را روشن می‌کنید آنها متوجه خواهند شد و شما می‌توانید تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک را انجام دهید.

سرعت مناسب برای عوض کردن لاین

با سرعت سایر رانندگان هماهنگ باشید. مطمئن شوید شما همان سرعتی را خواهید داشت که رانندگانی که قرار است به آن لاین وارد شوید، دارند. در مواقع ضروری سرعتتان را زیاد کنید.  شما می‌خواهید با جریان ترافیک همگام شوید، پس این مسئولیت شماست که همانطور که تغییر لاین میدهید، سرعتتان را هماهنگ کنید. چرا که سایر ماشین ها احتیاج به هماهنگی با سرعت شما را ندارند.

سعی کنید تا آنجا که می توانید سرعتتان را کم نکنید، مگر اینکه قطعاً لازم باشد. چون کاهش سرعت در هنگام تغییر لاین ، یکی از فاکتورهای تصادف است. تنها دلیل برای کاهش سرعت این است که سرعتتان را با سایر ماشینها هماهنگ کنید.

اگر از یک سراشیبی به یک ترافیک سنگین می پیوندید، سرعت تان را آهسته آهسته زیاد کنید و مطمئن شوید که در فاصله مناسبی از ماشین جلویی و عقبی خود قرار دارید.  برای هماهنگی سرعتتان با ترافیک، از لاین سرعت استفاده کنید.

چه زمانی لاین عوض نکنیم

به زبان بدن ماشین ها توجه کنید. اگر راننده ای ببیند که چراغ راهنمای شما روشن است و باز هم سرعت خود را زیاد کند، این بدین معنی است که به شما اجازه تغییر لاین را نمی‌دهد. اگر ماشینی فاصله خودش را با ماشین جلویی کم می کند، احتمالاً نمی خواهد به شما اجازه ورود دهد. در هر دو مورد بهتر است اجباری از سوی شما نباشد، چرا که ممکن است باعث تصادف شود. در عوض صبر کنید تا ماشینی بیاید که فاصله‌ای ایجاد کند تا شما وارد شوید.

بعضی راننده ها ممکن است برای شما دست تکان دهند  یا چراغ هایشان را برایتان روشن کنند، به این معنی که به شما پیشنهاد ورود به ترافیک بدهند. شما هم می‌توانید در جواب، مودبانه برای آنها دست تکان دهید.

تغییر لاین اصولی

نقطه کور تان را چک کنید. سرتان را برگردانید و قبل از تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک، نگاهی سریع و مختصر به نقطه‌کور تان، درست پشت شانه تان (به سمتی که می خواهید به آن طرف تغییر لاین دهید)بیاندازید. این باید آخرین کاری باشد که قبل از تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک، انجام می دهید. انجام این کار مهم است، چون ممکن است ماشینی دقیقا جایی باشد که شما نمی توانید آن را در آینه ببینید. این گام مهم، از تصادفات جلوگیری می کند.

کارهای ممنوعه در تغییر لاین

از توقف یا کاهش سرعت خودداری کنید.  از آنجا که تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک، خطرناک است، شاید این حس را داشته باشید که بهتر است سرعت خود را کم کنید تا اقدامی محتاطانه داشته باشید، اما این کار تاثیر برعکس دارد؛ یعنی به جای اینکه آن را ایمن تر کند، خطرناک تر می کند. در همه مراحل حواستان به سرعت ترافیک باشد، مگر اینکه ترافیک متوقف شده باشد، وگرنه در موارد دیگر نیاز به توقف، برای تغییر لاین نخواهید داشت. با برنامه‌ریزی در لحظه، شما از این کار خودداری خواهید کرد.

تغییر لاین سریع

از قوانین ترافیک تبعیت کنید. مطمئن شوید که می توانید تغییر لاین دهید. از خط سفید پیوسته ( خط ممتد )عبور نکنید. مطمئن شوید که بر روی خطوط منقطع قرار دارید که بتوانید تغییر لاین بدهید. همچنین مطمئن شوید که از محدودیت های سرعت نیز، به خوبی پیروی می کنید.

تغییر لاین در پیچ

نسبت به سایر رانندگان تسلیم شوید. در واقع این مسئولیت فرد ادغام شونده است که به سایر رانندگان احترام بگذارد، نه اینکه سایر رانندگان تسلیم او باشند. آنها حق تقدم دارند، در نتیجه شما باید خود را با آنها وفق بدهید. در واقع این مسئولیت بر دوش شماست تا از هرگونه تصادف یا برخورد، جلوگیری کنید. وقتی شک دارید، ریسک نکنید، منتظر  یک فاصله مناسب باشید تا وارد شوید.

زمان تغییر لاین

از وقتتان استفاده کنید. وقتی تغییر لاین در ترافیک و خروج از ترافیک، قرار است در یک بزرگراه اتفاق بیفتد، شما تقریباً ۱۵ ثانیه زمان برای این کار نیاز دارید. این زمان زیادی است و به این معناست که شما نباید عجله کنید، ولی اگر جای خالی یا فاصله ای پیدا نکردید، بهتر است سرعتتان را تنظیم کنید تا یکی پیدا کنید. لازم نیست اگر تغییر لاین بلافاصله انجام نشد، احساس ترس کنید.

وارد شدن به ترافیک

یک انتقال آرام و ملایم به لاین بغلی انجام دهید. وقتی پیش بینی کرده اید که حرکت به لاین بغلی ایمن است، این کار را آرام انجام دهید. بگذارید ماشین با یک سرعت ملایم تغییر لاین دهد، اما تاخیر نکنید. ظاهراً این کار فقط ۴ ثانیه طول می کشد. چرخ های ماشین را ناگهانی نچرخانید که سریعا وارد یک فضای خالی شوید. این برای رانندگان دیگر یک هشدار است که آنها نیز یک حرکت ناگهانی داشته باشند تا ماشینشان آسیب نبیند. همچنین ممکن است در صورت یک حرکت ناگهانی، کنترل وسیله نقلیه خود را از دست دهید. بنابراین، بهترین کار این است که با ملایمت تغییر لاین دهید.

.  وقتی رانندگان با ایجاد یک فاصله به شما اجازه دادند که تغییر لاین دهید، شما دو تا سه ثانیه مهلت دارید که این کار را انجام دهید، وگرنه احتمالاً آنها این فاصله را پر می کنند و به به ماشین جلویی نزدیک می شوند.

 رانندگی بعد تغییر لاین

راهنما و ترافیک

راهنمای خود را خاموش کنید.  فراموش نکنید وقتی که تغییر لاین  را به طور کامل انجام دادید،  چراغ راهنمای خود را خاموش کنید.  اگر این کار را نکنید، رانندگان دیگر فرض می‌کنند که شما دوباره قصد تغییر مسیر به لاین بغلی را دارید. فراموش نکنید که رانندگان دیگر نمی توانند ذهن شما را بخوانند و چراغ راهنمای شما، ابزار ارتباطی تان است.

تغییر لاین اصولی

فاصله را حفظ کنید. وقتی که عمل تغییر لاین را انجام دادید، حواستان باشد که بین شما و ماشین های اطراف تان فاصله باشد. اگر به علت ترافیک زیاد، تغییر لاین شما با فاصله کم بین شما و ماشین های اطراف همراه بود، به آرامی سرعت خود را کم کنید تا این فاصله بین شما و ماشین جلویی تان بیشتر شود، سپس بعد از آن، با سرعت ترافیک حرکت کنید.

تغییر لاین قانونی

به ماشینهای دیگر اجازه تغییر لاین دهید. وقتی که شما اقدام خود را انجام دادید، اگر می بینید ماشین دیگری می‌خواهد وارد شود، به او این اجازه را بدهید. اگر شما عجله داشته باشید، می تواند برایتان وسوسه برانگیز باشد که سرعت تان را زیاد کنید و به ماشینهای دیگر اجازه ورود ندهید. اما با این کار زمان زیادی را ذخیره نمی کنید و حتی می توانید باعث تصادف هم بشوید.  حتی اگر فکرمی‌کنید که راننده دارد در مسیر گسستگی ایجاد می کند، باز هم بهتر است به او اجازه ورود دهید.

. برای اینکه به ماشین های دیگر اجازه تغییر لاین دهید، به آسانی و آرامی سرعت خود را کم کنید تا یک فاصله مناسب برای ورود آنها به وجود بیاورید.

تغییر لاین به راست

در صورت نیاز تکرار کنید. برای انتقال به لاین دیگر، از این گام ها پیروی کنید. در یک زمان، از بیشتر از یک لاین، عبور نکنید. هر تغییر لاین باید با مراقبت خیلی زیاد انجام شود چون این زمانی است که احتمال اتفاق یک تصادف زیاد است، مخصوصاً اگر ترافیک سنگین باشد.

 نکته:

تمرین، مهارت شما را کامل می کند. اگر تغییر لاین برای شما راحت نیست، آنقدر آن را تکرار کنید تا برایتان طبیعی شود.

هشدار:

 در تغییر لاین هاست که احتمال اتفاق تصادف زیاد است، تغییر لاین را با احتیاط انجام دهید و همیشه نقطه کور خود را چک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *