از بین بردن استرس رانندگی در 3 سوت !!!

رانندگی استرسی و خطرناک

میتوانید مقاله را به صورت صوتی هم گوش بدهید یا دانلود کنید:

یادگیری رانندگی برای بسیاری از نوجوانان هیجان انگیز است، اما می تواند کاملا ترسناک هم باشد. موارد زیادی برای توجه کردن وجود دارد : علامت دادن، تابلوهای جاده ای، هدایت فرمان، راننده های دیگر و این لیست همچنان ادامه دارد. اگر دچار استرس رانندگی هستید، شما تنها نیستید، و خوشبختانه، چندین گام برای برطرف کردن آن وجود دارد.

کلید غلبه بر استرس رانندگی تمرین است! همچنین باید قبل و در حین رانندگی تکنیکهای کنترل استرس را بکار ببرید. غلبه بر استرس کار آسانی نیست، اما با گذشت زمان و تمرین کردن، به زودی می توانید با اعتماد به نفس حرکت کنید. 

بدست آوردن تسلط در مهارت های رانندگی

تسلط در رانندگی

با یک مربی رانندگی رسمی کلاس بردارید. با این کار می توانید مهارت های رانندگی تان را تقویت و اعتماد به نفس پیدا کنید، به علاوه حضور مربی میتواند احساس امنیت بیشتری در مسیر به شما بدهد.

 • دوره رانندگی فشرده یا کوتاه مدت برای زمانی مناسب است که درست قبل از امتحان رانندگی می خواهید اعتماد به نفس تان را بالا ببرید. این دوره ها در مدت زمانی کوتاه انبوهی از اطلاعات و تمرین ها را به شما منتقل می کنند.
اصول ابتدایی رانندگی

اصول ابتدایی را تمرین کنید. اطمینان داشتن به توانایی های رانندگی می تواند استرس تان را کاهش دهد.

حرکت های اولیه نظیر پارک کردن، پیچیدن، و علامت دادن را در مکانی آرام و امن تمرین کنید. تمرین در یک پارکینگ بزرگ مناسب است.

 • بر روی حرکت هایی که استرس زیادی در شما ایجاد می کنند، تمرکز کنید. پارک دوبل یکی از حرکت های رایج است.
 راننده ی نوجوان

دفترچه راهنمای ایمنی راننده را مطالعه کنید. نگران نباشید. لازم نیست کل دفترچه را حفظ کنید. اما، با قوانین ابتدایی جاده ای آشنا باشید – زیرا در کاهش استرس و  بالا بردن اعتماد به نفس پشت فرمان به شما کمک می کند.

 • بیشتر دفترچه های راهنمای راننده به صورت آنلاین یا در دفتری که گواهی نامه تان را صادر کرده، موجود است.
مسیرهای امن و خلوت

از مسیرهای امن و خلوت شروع کنید. پس از آنکه بدون استرس در رانندگی در پارکینگ تسلط پیدا کردید، در مناطق خلوت و امن با حداقل ترافیک شروع به رانندگی کنید. انجام این کار به شما کمک می کند به رانندگی کردن در یک مسیر واقعی عادت کنید.

 • در ابتدا، از رانندگی کردن در ساعات اوج شلوغی و هوای بد پرهیز کنید.
 • حتی اگر گواهی نامه گرفته اید، بهتر است  یکی از والدین یا فرد مورد اعتماد دیگری کنارتان بنشیند.
دختر راننده

کم کم در شرایطی که استرس بیشتری دارند، رانندگی کنید. پس از آنکه با رانندگی کردن در خیابانهای کم استرس نزدیک خانه تان احساس راحتی کردید، کم کم از منطقه امن خود خارج شوید. میتوانید به همراه یکی از والدین در خیابان اصلی رانندگی کنید. سپس تلاش کنید در همان خیابان بدون حضور والدین رانندگی کنید ( اگر گواهی نامه دارید). در آخر، باید در موقعیت های پراسترس تری مانند اتوبان، رانندگی کنید.

 • هر موقعیت باید نسبت به موقعیت قبلی خود چالشی تر باشد
 • یادتان باشد در حین روند عجله نکنید. با اینکه خارج شدن از منطقه امن تان برای غلبه بر استرس رانندگی ضروری است، از ورود به موقعیت هایی که برایشان آمادگی ندارید، خودداری کنید.

آماده شدن برای رانندگی

آرامش در رانندگی

قبل از ورود به خیابان، تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید. قبل از رانندگی، با انجام تکنیک های آرام سازی مورد علاقه تان، وضعیت ذهنی آرامی برای خود ایجاد کنید. میتوانید یوگا و مدیتیشن را انجام داده یا حتی برنامه مورد علاقه تان را تماشا کنید.

 • سعی کنید روزانه 10 تا 20 دقیقه زمان به تمرین تکنیکهایتان اختصاص دهید.
استرس کمتر در رانندگی

ماشین خود را آرامش بخش کنید.احساس راحتی کردن در ماشین میتواند به کاهش استرس در شما کمک کند. اشغالهای موجودی که ممکن است حواستان را پرت کند، جمع کنید، بخصوص اگر کنار پدالها باشد. مطمئن شوید که صندلیتان در وضعیت راحتی قرار دارد تا بتوانید به راحتی فرمان را گرفته و پدالها را تا انتها فشار دهید. فراموش نکنید قبل از شروع حرکت آینه هایتان را هم تنظیم کنید.

 • قبل از شروع رانندگی، یک یا دو دقیقه به خود زمان بدهید تا آماده شوید. مطمئن شوید تمام چیزهایی را که در سفر نیاز دارید، در کنار خود دارید و در لحظه آخر صندلی یا آینه تان را تنظیم کنید.
 • قبل از شروع رانندگی مسیر حرکت خود را تعیین کنید تا بدانید کجا می روید تا بعدا لازم نباشد نگران آن شوید.
گوشی و رانندگی

عوامل پرت کننده حواس را به حداقل برسانید. عوامل پرت کننده حواس می توانند استرس را تشدید کنند، بنابراین تمام اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از بروز آنها انجام دهید. از خوردن یا نوشیدن، بازی کردن با رادیو، استفاده از گوشی و زیاد از حد صحبت کردن بپرهیزید. باید تمام توجه خود را به مسیر روبه رو بدهید.

 • قبل از شروع رانندگی با دکمه های مختلف ماشین خود آشنا شوید. به این ترتیب، زمانی که نیاز به روشن کردن  برف پاک کن یا چراغ هایتان دارید حواستان پرت نخواهد شد.
 • قبل از حرکت، گوشی موبایل تان را سایلنت کنید یا کنار بگذارید.
رانندگی سالم

خودتان را تصور کنید که به سلامت به مقصد رسیده اید. قبل از حرکت، خود را تصور کنید که به سلامتی و شادی و آرامی به مقصد رسیده اید.

 • تا جایی که میتوانید تصویر ذهنی تان را با جزییات بسازید. به چیزهایی که می بینید، می شنوید و بو می کنید فکر کنید.
 • میتوانید در سکوت یا همراه با آهنگی آرام تصویر سازی کنید.

کنترل استرس در حین رانندگی

تمرین ارامش در رانندگی

خود آگاهی را تمرین کنید. وقتی در مسیر دچار استرس می شوید، خودآگاهی را تمرین کنید. به استرس و احساساتی که آن را در بدن تان تولید می کنند، توجه کنید. به جای سرکوب این احساسات، آنها را بشناسید، و در خود پیدا کنید.

 • برای مثال، اگر باید لاین عوض کنید و استرس دارید، نفس عمیقی بکشید و آگاهی تان را بر روی تجربه استرس متمرکز کنید. به تنگی نفس، محکم گرفتن فرمان و افکار نگران کننده تان در مورد تصادف با ماشین دیگر، توجه کنید.  چند لحظه ای بر این احساسات تمرکز کنید تا زمانی که از شدت آنها کم شود.
 • میتوانید با یادآوری اینکه چقدر با مربی رانندگی تان لاین عوض کردن را تمرین کرده اید، از نگرانی تان کم کنید.
استرس ناگهانی در رانندگی

وقتی دچار استرس می شوید، نفس عمیق بکشید. اگر در زمان رانندگی استرس به سراغتان می آید، نفس های عمیق بکشید. با بینی دم بگیرید و از دهان بازدم کنید. سعی کنید با شکم و نه قفسه سینه تان نفس بکشید.

توقف حین رانندگی

اگر وحشت کرده اید، کنار بزنید. اگر استرس تان به قدری بالا رفت که نتوانستید بی خطر رانندگی کنید، هر چه سریعتر کنار بزنید. یکی از تکنیک های آرام سازی تان را انجام دهید. میتوانید چند قدم راه بروید تا ذهن تان را پاک کنید یا مقداری غذا بخورید.

 • مطمئن شوید در مکانی امن ماشین را کنار بزنید. جنب خیابانهای بسیار شلوغ یا مناطق متروکه کنار نزنید.
رانندگی با اهنگ

اگر استرس تان حادتر شده است، به متخصص سلامت اعصاب و روان مراجعه کنید. اگر متوجه شدید استرس مانع از رانندگی کردن شما می شود، ممکن است فوبیای رانندگی داشته باشید. فوبیای رانندگی معمولا در پی تصادف بوجود می آید و از نشانه های آن ترس شدید و ممانعت از رانندگی است که در فعالیت های روزمره شما مداخله می کند. اگر فکر می کنید فوبیای رانندگی دارید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • برای مثال اگر گواهی نامه دارید اما برای رانندگی کردن تا مدرسه به شدت می ترسید، ممکن است فوبیای رانندگی داشته باشید.
 • رفتار درمانی شناختی ( CBT) یکی از موثرترین راهها برای مقابله با فوبیای رانندگی است. از متخصص سلامت اعصاب و روان خود بپرسید آیا رفتار درمانی شناختی برای شما مفید است یا خیر.

کاهش استرس با رفتارهای متناسب با سبک زندگی

راننگی با ارامش کامل

خواب کافی. کم خوابی می تواند استرس را تشدید کند و تمرکزتان را در مسیر کاهش دهد. سعی کنید هرشب حداقل هشت تا ده ساعت بخوابید.

 • برای خوابی بهتر، اتاق خواب خود را تاریک، آرام و خنک نگه دارید.
 • قبل از خواب فعالیت هایی برای آرام سازی خود از قبیل کتاب خواندن، دوش گرفتن یا نوشیدن یک فنجان چای داغ انجام دهید.
ورزش و راننگی

به طور مرتب ورزش کنید. نشان داده شده ورزش کردن استرس را کاهش می دهد و خلق و خویتان را بهتر و به علاوه تناسب اندام تان را حفظ می کند. سعی کنید حداقل روزانه کمی ورزش کنید.

مواد مخدر در حین رانندگی ممنوع است

از مصرف الکل و مواد مخدر خودداری کنید. الکل و مواد مخدر تفننی میتواند استرس را تشدید کند. از مصرف آنها مخصوصا قبل از رانندگی خودداری کنید. در کل رانندگی کردن تحت تاثیر مواد غیرقانونی است.

 • شما همچنین باید از مصرف نیکوتین و کافئین قبل از رانندگی پرهیز کنید. هر دوی این مواد استرس را تشدید می کنند.

نویسنده : علی اسماعیلی

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پکیج‌ها با تخفیفاصلاح سبد خریدآزمون آیین نامهآموزش رانندگی
  سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید