چگونه ماشین خود را به سرعت در سربالایی روشن کنیم

سربالایی

این درس زمانی که در ابتدا میخواهید  رانندگی با دنده دستی ( دنده غیر اتوماتیک) را یاد بگیرید مفید است. با این امید که وقتی روی سربالایی ماشین را روشن می کنید به ماشین پشت سری تان نزنید. این درس در مورد ماشین های اتومات نیز کاربرد دارد.

مبتدی

آموزش رانندگی در سربالایی

فراموش نکنید بعد از توقف کامل، ترمز دستی را بکشید. وقتی میخواهید پدال گاز را فشار دهید، پایتان را از روی پدال ترمز بردارید تا قبل از آنکه شروع به حرکت کنید، ماشین تان عقب نرود.

آموزش رانندگی در سرپایینی

پدال گاز را فشار دهید ( و پایتان را از روی کلاچ بردارید) درست مانند کاری که همیشه می کنید. به زودی احساس میشود که ماشین میخواهد رو به جلو حرکت کند.

ترفندهای رانندگی در سربالایی

وقتی احساس کردید ماشین میخواهد رو به جلو حرکت کند، به آرامی گاز دهید و همزمان ترمز دستی را بخوابانید. با رها کردن ترمز در زمان مناسب، ماشین تان نیروی لازم برای بالا رفتن از سربالایی را از گاز می گیرد، بدون آنکه لازم باشد برای جلوگیری از عقب رفتن ماشین ترمز دستی بالا باشد.

حرفه ای

آموزش 0 تا 100 رانندگی در سربالایی

کلاچ را به اندازه کافی رو به پایین فشار دهید تا به موتور اجازه دهد به سرعت طبیعیه برای درجا کارکردن بازگردد.

پارک دوبل در سربالایی


انگشتان پای راستتان را روی پدال ترمز نگه دارید، و  کف پای راست تان را به داخل بچرخانید تا پاشنه راست تان روی پدال گاز قرار بگیرد. با خم کردن پای راست تان به این حالت، میتوانید گاز را  با پاشنه راست تان رو به پایین فشار دهید و هم زمان پدال ترمز را با انگشتان پا درگیر کنید.

ترس از رانندگی در سربالایی

حواستان به تغییرات کوچک باشد، سپس با پاشنه راست پدال گاز را فشار دهید و به آرامی کلاچ را رها کنید. کمی بعد از انجام این حرکت، انگشتان پای راست تان را از روی پدال ترمز بردارید.

سربالایی با پراید

دور موتور بالا می رود و ماشین به جلو حرکت می کند. وقتی نیروی حرکت رو به جلو را بدست آوردید، پای راست تان را تکان دهید تا به حالت طبیعی روی پدال گاز قرار بگیرد. ممکن است لازم باشد در این مرحله دوباره کلاچ بگیرید. با کمی تمرین، باید بتوانید با دو پا هر سه پدال را بگیرید، دور موتور را به حداقل کاهش دهید و از حرکت سریع کلاچ جلوگیری کنید.

حرفه ای در شیب تند

این روش به تمرین زیاد و نترسیدن نیاز دارد

خاموش شدن ماشین در سربالایی

پدال ترمز و کلاچ را فشار دهید

علت خاموش شدن ماشین در حالت درجا

ترمزها را رها نکنید. کلاچ را به آرامی تا نیمه رها کنید تا زمانی که لرزش را احساس کنید ( یعنی تا زمانی که احساس کنید ماشین میخواهد رو به جلو حرکت کند) دور موتور را نگاه کنید. دور موتور زیر هزار است.

علت خاموش شدن ماشین در صبح

کلاچ را در همان وضعیت نگه دارید. پدال ترمز را رها کنید ( ماشین حرکت نمی کند)

علت کم آوردن ماشین در سربالایی

پدال گاز را فشار دهید. کلاچ را کم کم بالا بیاورید و سپس حرکت خواهید کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *