آینه‌های اتومبیل را چگونه تنظیم کنیم؟؟

آینه بغل پراید

استفاده از آینه‌ها، یکی از ضروری‌ترین مهارت‌ها هنگام رانندگی است. برای اطمینان از کارایی آینه‌ها، تنظیم صحیح و قرارگیری مناسب آن‌ها بسیار اهمیت دارد. اساساً، هنگام رانندگی از دو نوع آینه بایستی استفاده کنید: آینه‌های کناری و آینه عقب (آینه دید عقب). آینه‌های کناری در دو طرف اتومبیل و درست بیرون پنجره‌های جلویی قرار دارند. آینه عقب، در کنار راننده و متصل به شیشه جلویی ماشین است که هم‌سطح چشمان راننده قرار دارد. برای رانندگی ایمن، بایستی این آینه‌ها را به‌درستی تنظیم کنید.

تنظیم آینه‌های کناری

اصول تنظیم صحیح آینه خودرو

در وهله اول، حتماً بر روی صندلی راننده بنشینید. آینه‌ها، نور را منعکس می‌کنند. این بدان معناست که آنچه را که خواهید دید، بسته به زاویه دیدتان متفاوت خواهد بود. به‌محض نشستن بر روی صندلی راننده، آینه‌های خود را تنظیم کنید.

راه‌های پیشگیری از ایجاد نقطه کور و وقوع تصادفات

صندلی خود را حرکت دهید تا در ارتفاع و عمق (فاصله) راحتی قرار بگیرید. انجام این کار نیز بر روی آنچه از آینه‌های خود مشاهده می‌کنید، تأثیر خواهد گذاشت. صندلی خود را طوری تنظیم کنید که پاهایتان در حالت راحتی بر روی پدال‌ها قرار بگیرد و بتوانید به‌راحتی جلوی ماشین را ببینید.

 • مطمئن باشید که به‌راحتی می‌توانید به دنده و فرمان دسترسی داشته باشید.
 • اگر قدتان کوتاه است و نمی‌توانید جلوی ماشین را ببینید، یک بالشتک زیر خود قرار دهید.
نحوه تنظیم آینه خودرو به صورت صحیح

از دکمه‌ها برای تنظیم الکترونیکی آینه‌ها استفاده کنید. ازآنجایی‌که تکنولوژی پیشرفت کرده است، روش‌های مکانیکی‌ای که برای تغییر زاویه آینه‌ها استفاده می‌کردید، به‌طور چشمگیری تغییریافته است. در اتومبیل‌های مدرن، بسیاری از سیستم‌ها الکترونیکی شده‌اند.

 • دکمه تنظیم آینه‌ها، درست در سمت راست فرمان ماشین قرار دارد و چهار جهت بر روی آن مشخص‌شده است تا بتوانید آینه‌ها را به جهت دلخواه حرکت دهید.
 • همچنین معمولاً یک کنترل چپ/راست وجود دارد تا انتخاب کنید که کدام آینه را حرکت دهید.
 • اگر قادر به پیدا کردن کنترل‌ها نیستید، به‌صورت آنلاین جستجو کنید، زیرا برخی از آن‌ها در مکان‌های غیرمعمولی تعبیه‌شده‌اند.
نحوه صحیح تنظیم آینه های بغل

آینه‌های دستی را با دست خود تنظیم کنید. آینه‌های بسیاری از اتومبیل‌های قدیمی، با کمک دست تنظیم می‌شوند. انجام این کار آسان است و به‌سادگی می‌توانید آینه‌ها را به جهت دلخواه حرکت دهید.

کاربرد آینه بغل ماشین

جهت چپ و راست آینه‌ها را تنظیم کنید. اگر این کار را به‌درستی انجام داده باشید، قادر فقط خواهید بود لبه انتهایی اتومبیل خود را ببینید. اگر بخش زیادی از اتومبیل خود را می‌بینید، آینه را بیش‌ازحد به سمت داخل خودرو حرکت داده‌اید و اگر هیچ یک از قسمت‌های اتومبیل را نمی‌بینید، یعنی آینه بیش‌ازحد به سمت خارج خودرو قرار دارد. هردو حالت، باعث افزایش نقاط کور خواهند شد.

 • آینه‌های خود را به هر شیوه‌ای تنظیم کنید بازهم نقطه کور خواهید داشت، اما هدف این است که این نقاط کور را به حداقل برسانیم.
تعمیر آینه بغل خودرو

آینه‌ها را به جهت بالا و پایین تنظیم کنید. اگر این کار را به‌درستی انجام داده باشید، افق در مرکز آینه قرار خواهد گرفت و جاده پشت سر به‌صورت مستقیم تا انتها مشخص خواهد شد. بسیاری از افراد فراموش می‌کنند که می‌توانند آینه‌ها را به سمت بالا و پایین تنظیم کنند. این کار، در زاویه دید شما بسیار تأثیر خواهد گذاشت.

 • این سری از تنظیمات بستگی به قد راننده دارد، بنابراین اگر اولین بار است که با یک اتومبیل رانندگی می‌کنید، این مورد را همیشه بررسی کنید.

تنظیم آینه عقب

کاربرد آینه بغل

در حالت نرمال و راحت رانندگی خود بنشینید. هنگام تنظیم آینه عقب، نشستن در یک حالت مناسب بسیار مهم است، زیرا در زاویه دید شما تأثیر می‌گذارد. بااین‌حال، این بدان معنا نیست که در یک وضعیت غیرعادی بنشینید، زیرا در این صورت هنگام رانندگی، آنچه را که می‌بینید با آنچه هنگام تنظیم آینه می‌دیدید، متفاوت خواهد بود.

 • به همان صورتی که فکر می‌کنید هنگام رانندگی می‌نشینید، بنشینید و آینه را تنظیم کنید. برای مثال، اگر در زمان رانندگی صاف می‌نشینید، هنگام تنظیم آینه عقب نیز صاف بنشینید.
قوانین آینه ها

آینه عقب را طوری تنظیم کنید که بتوانید تمام پنجره عقب را ببینید. این بدان معناست که شما حداکثر زاویه دید را به‌طور مساوی در دو طرف خواهید داشت.

 • اگر آینه عقب شما در جهت مناسبی تنظیم‌شده باشد، شما قادر به دیدن تمامی لاین های پشت سر خواهید بود.
 • هنگام رانندگی، از این آینده مکرراً استفاده خواهید کرد، بنابراین هدف آن است که بتوانید در یک‌لحظه به پشت سر نگاه کنید، تصویر را دریافت کنید و مجدداً نگاه خود را به جلوی خودرو برگردانید.
اهمیت بالای آینه بغل

برای جلوگیری از خیره شدن و بازتاب نور در آینه هنگام رانندگی در شب، حالت دید در شب را تنظیم کنید. زمانی که از این آینه در شب استفاده می‌کنید، در اثر بازتاب نور چراغ خودروهای پشت سر، چشم شما خیره خواهد شد. آینه بسیاری از خودروها دارای تنظیم دید در شب هستند که می‌توانید آن را روشن کنید. دکمه تنظیم آن، معمولاً در زیر یا کنار آینه تعبیه‌شده است.

 • این تنظیم به‌راحتی بازتاب نور را در شب کاهش خواهد داد.
 • اگر فراموش کنید و این تنظیم را در طول روز روشن نگه‌دارید، تفاوت چندانی ایجاد نخواهد کرد، اما چون نور را کدر می‌کند، بهتر است آن را خاموش‌کنید.
نقطه چین روی آینه بغل ماشین

اگر قدتان بالای 1.8 متر است، آینه را وارونه کنید. این کار حالت قرارگیری آینه را تغییر می‌دهد، بنابراین لبه پایینی آن 2.5 تا 5.1 سانتیمتر، بالاتر از حد معمول قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که نقطه کور برای راننده قدبلند اساساً کوچک‌تر می‌شود.

نکات

1 – زمانی که به آینه داخل ماشین نگاه می‌کنید، موقعیت قرارگیری شما و آینه باید طوری باشد که برای دیدن منظره پشت سر، به‌جای حرکت دادن سر خود، فقط نیاز داشته باشید چشمان خود را حرکت دهید.

2 – همیشه به یاد داشته باشید، هرچقدر هم به‌درستی آینه‌های خود را تنظیم کنید، بازهم نقاط کور خواهید داشت. بدین منظور، هرگاه تصمیم به تغییر جهت در جاده داشتید، سر خود را چرخانده و نقاط کور را بررسی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *