تنظیم صندلی و کمربند ایمنی خودرو چگونه است ؟ ( با عکس )

بستن کمربند ایمنی به ضورا صحیح

اگر کمربند ایمنی صندلی خود را به‌درستی تنظیم نکنید، هنگام تصادف به‌خوبی از شما محافظت نخواهد کرد. امروزه، استاندارد کمربندهای ایمنی اتومبیل‌های جدید، از نوع بند شانه‌ای است. اگرچه، کمربند اتومبیل‌های قدیمی و صندلی‌های هواپیما از روی شکم شما رد می‌شوند. اگر فرزند خود را حمل می‌کنید، حتماً باید کمربند ایمنی را ببندید. صرف‌نظر از شرایطی که در آن هستید، چند دقیقه وقت گذاشتن برای بستن صحیح کمربند ایمنی به معنای واقعی کلمه می‌تواند یک نجات‌دهنده زندگی باشد!

تنظیم کمربند ایمنی شانه‌ای

نحوه بستن صندلی ماشین زویه

پشتی صندلی خود را به حالت ایستاده قرار دهید. چنانچه پشتی صندلی‌تان شیب داشته باشد، کمربند ایمنی به‌درستی عمل نخواهد کرد. به دسته کنار صندلی خود توجه کنید. این دسته معمولاً به سمت درب قرار دارد. آن را بالا بکشید تا جایی که پشتی صندلی در زاویه 90 درجه قرار بگیرد.

محل نصب صندلی کودک در ماشین

صندلی را از داشبورد فاصله دهید. هرچه فاصله صندلی‌تان از داشبورد بیشتر باشد، هنگام تصادف در امنیت بیشتری خواهید بود. برای جابه‌جایی صندلی به سمت جلو و عقب، دستگیره زیر صندلی که معمولاً درست در وسط آن قرار دارد حرکت دهید. هنگام رانندگی مطمئن باشید که می‌توانید به‌خوبی مناظر اطراف را از تمام پنجره‌ها و حداقل 7.6 سانتیمتر بالاتر از فرمان را ببینید.

  • اگر در تنظیم ارتفاع صندلی خود مشکل‌دارید، وسایل جانبی مربوط به تنظیم ارتفاع صندلی خودرو را خریداری کنید. بالش، کتاب یا سایر راهکارهای سریع دیگر می‌توانند سرخورده و موجب تصادف شما شوند. برای رفع این مشکل، با نمایندگی خدمات خودرو یا شرکت بیمه تماس بگیرید.
استفاده از صندلی کودک در ماشین

صاف بنشینید. نشیمنگاه و کمر خود را کاملاً به پشتی صندلی بچسبانید. نباید فاصله‌ای بین پشت شانه شما و پشتی صندلی باشد. این کار برای این است که مطمئن شوید کمربند ایمنی شما کاملاً بسته است و شما را در هنگام تصادف در جای خود نگه خواهد داشت. اگر کمربندتان شل باشد، در معرض آسیب‌های جدی مانند خفگی قرار خواهید گرفت.

نحوه بستن کمربند ایمنی صندلی کودک

بالشتک صندلی را تنظیم کنید. بالشتک برای جلوگیری از ضربه سر شما به عقب هنگام تصادف، طراحی‌شده است. آن را طوری تنظیم کنید که هم‌سطح گوش‌ها و تا حد امکان نزدیک سرتان باشد. اگر رانندگی می‌کنید یا بر صندلی مسافر نشسته‌اید، سر خود را به بالشتک تکیه ندهید.

نحوه بستن کمربند ایمنی خودرو

بند شانه‌ای را از بالای قفسه سینه خود رد کنید. آن را در پشت یا زیر بغل خود قرار ندهید. اگر باردار هستید، مطمئن شوید که بند از بین دو سینه‌تان رد شود و بر روی شکمتان نیاید.

  • اگر در اتومبیل قدیمی‌ای نشسته‌اید که کمربند آن از زیر شکم رد می‌شود، این مشکل را نخواهید داشت.
کمربند ایمنی خودرو

بند پایینی را از روی ران خود رد کنید. از قرار دادن آن بر روی شکمتان خودداری کنید. مطمئن شوید که کمربند سفت بسته‌شده است. در صورت باردار بودن، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به جنین، این بند را از زیر شکم خود رد کنید.

هشدار به مادران باردار: از قرار دادن وسایلی مانند بالش بارداری یا تنها بستن بندهای شانه‌ای خودداری کنید. آزمایش‌های تصادف نشان داده‌اند که این وسایل می‌توانند برای شما و فرزندتان حتی بسیار خطرناک‌تر نیز باشند.

راه کار نبستن کمربند ایمنی

کمربند ایمنی خود را در جایگاه خود قفل کنید. سگک فلزی انتهایی کمربند را به قفل آن قلاب کنید. در این حالت بایستی صدای کلیک آن را بشنوید. با کشیدن کمربند، از ایمن بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر کمربند باز نشد، یعنی ایمن است.

رفع مشکلات رایج مربوط به کمربند ایمنی

کمربند ایمنی کودک

در صورت لزوم، پیچ‌خوردگی کمربند را بازکنید. کمربند ایمنی بایستی به‌صورت صاف در بالای قفسه سینه و ران های شما قرار بگیرد. اگر کمربندتان پیچ‌خورده است، آن را بازکنید تا جایی که تا 30 سانتیمتر قفل، صاف قرار گیرد. سگک کمربند را از قفل آن جدا کنید و در جهت درست بپیچانید.

  • این کار ممکن است کمی زمان ببرد، اما ارزش آن را دارد که از امنیت خود محافظت کنید.
چگونه حرفه ای رانندگی کنیم

اگر بند شانه‌ای کمربند ناراحتتان می‌کند، آن را به‌درستی تنظیم کنید. اگر بند شانه‌ای گردنتان را اذیت می‌کند، صندلی خود را به عقب یا جلو ببرید. اتومبیل‌های جدید به شما این امکان را می‌دهند تا این مشکل را با کمک سیستم مهار، رفع کنید. در صورت عدم دسترسی به چنین امکاناتی، از کاور کمربند ایمنی استفاده کنید. شما می‌توانید این وسایل را در بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ خریداری کنید.

اموزش رانندگی برای افراد ترسو

اگر کمربندی ایمنی‌تان تنگ است، آن را کمی شل کنید. اگر کمربندتان شما را بسیار سفت نگه‌داشته است، ممکن است قسمتی از آن گیرکرده باشد. ازآنجایی‌که روش ساخت و مدل کمربندها با یکدیگر متفاوت است، دستورالعمل‌های دفترچه راهنمای اتومبیل خود را مطالعه کنید. در بسیاری از موارد، با کشیدن بند شانه‌ای کمربند هنگامی‌که باز است، این مشکل حل خواهد شد. اگر با این کار مشکلتان حل نشد و شما درزمینهٔ مکانیک ماشین آموزش ندیده‌اید، در صورت داشتن ضمانت‌نامه، اتومبیل را به نمایندگی خود ببرید. در غیر این صورت، آن را به یک مکانیک معتبر نشان دهید.

  • بسیاری از راهکارهای آنلاین در این زمینه شامل باز کردن قطعات کمربند می‌شود. این کارها را تا زمانی که کاملاً از آن‌ها آگاهی ندارید، انجام ندهید.

تنظیم کمربند ایمنی صندلی هواپیما

آموزش گام به گام رانندگی

در صورت نیاز، پشتی صندلی خود را صاف کنید. طراحی صندلی در هواپیماهای مختلف متفاوت است، اما در بسیاری از موارد، دسته‌ای در کنار صندلی تعبیه‌شده است. دسته را بالا بکشید تا پشتی صندلی صاف شود. اگر قادر به پیدا کردن دسته نیستید، از مهماندار هواپیما کمک بگیرید.

بستن کمربند ایمنی

کمربند ایمنی را بر روی شکمتان ببندید. اکثر هواپیماها همچنان دارای کمربندهایی هستند که از روی شکم رد می‌شوند. دو بند دارای سگک و قفل کمربند را که در دو طرف صندلی قرار دارند، پیدا کنید. در صورت نیاز، هر دو بند را بکشید. سگک را در داخل قفل قرار دهید. مطمئن شوید که صدای کلیک قفل شدن را شنیده‌اید. کمربند را تا جایی بکشید که به‌راحتی در بالای ران های شما قرار بگیرد.

کمربند هواپیما

در طول پرواز، کمربند خود را بسته نگه‌دارید. کمربند خود را حتی زمانی که خلبان چراغ کمربند را خاموش می‌کند، ببندید. اگر قصد داشتید پشتی صندلی را خم‌کنید، مطمئن شوید که کمربندتان بر روی شکمتان بسته باشد. اگر از پتو استفاده می‌کنید، آن را بین کمربند و بدنتان قرار دهید.

تنظیم کمربند ایمنی صندلی کودک

رانندگی همراه بچه

بر اساس سن و وزن کودک خود، صندلی مناسبی تهیه کنید. اگر وزن کودکتان زیر 9 کیلوگرم است، از صندلی کودک رو به عقب استفاده کنید. برای کودک نوپای 9 تا 18 کیلوگرمی، صندلی کودک روبه‌جلو خریداری کنید. اگر وزن کودکتان بین 18 تا 36 کیلوگرم و قدش زیر 145 سانتیمتر است، از صندلی کودک بوستر استفاده کنید.

  • تا زمانی که کیسه هوای صندلی مسافر جلوی ماشین را خاموش نکرده‌اید، کودک یا صندلی کودک خود را در این صندلی قرار ندهید. نوزادان و کودکان نوپا همیشه بایستی در صندلی عقب ماشین قرار داده شوند.
رانندگی همراه نوزاد

در صورت لزوم، پشتی صندلی کودک را صاف کنید. به دسته کنار صندلی که در سمت درب قرار دارد، توجه کنید. در بسیاری از مدل‌ها، با بالا کشیدن این دسته، پشتی صندلی صاف می‌شود. پشتی صندلی را در زاویه 90 درجه قرار دهید.

خواندن راهنما خودرو

صندلی را راه‌اندازی کنید. دستورالعمل‌های درج‌شده داخل دفترچه راهنمای صندلی را مطالعه کنید. بسته به سبک و مدل صندلی اتومبیل خود، امکان دارد نیاز داشته باشید از وسایل جانبی مانند کمربندهای UAS و کلیپ‌های صندلی ایمنی استفاده کنید. درصورتی‌که صندلی کودک شما مجهز به این وسایل نباشد، می‌توانید باراهنمای خود مشورت کرده و از طریق وب‌سایت شرکت سازنده، آن‌ها را سفارش دهید.

کمربند ایمنی صندلی جلو  پراید

صندلی رو به عقب کودک را در صندلی عقب اتومبیل ایمن کنید. ابتدا پایه آن را بر روی صندلی قرار دهید. قسمت انتهایی کمربند را از مسیر کمربند در پایین صندلی رد کنید. کمربند را ببندید و کف صندلی کودک را به صندلی عقب ماشین محکم کنید. در آخر، کریر را بر روی پایه صندلی قرار دهید.

  • در صورت لزوم قبل از بستن کمربند، پیچ‌خوردگی‌های آن را بازکنید.
كمربند ايمنی صندلی عقب

صندلی کودک روبه‌جلو را به صندلی اتومبیل قفل کنید. در صورت نیاز، پیچ‌خوردگی کمربند را بازکنید. کمربند صندلی کودک را به صندلی عقب متصل کرده و قفل کنید تا محکم بر روی آن قرار گیرد. مطمئن شوید که صندلی بیش از 2.5 سانتیمتر امکان جابه‌جایی نداشته باشد. برای اطلاع از دستورالعمل‌های دیگر، به دفترچه راهنمای صندلی کودک مراجعه کنید.

۴۰ نکته درباره صندلی ایمنی کودک

پس از قرار دادن کودک در صندلی مخصوص خود، کمربند ایمنی آن را ببندید. طبق دستورالعمل‌های دفترچه راهنما، کودک خود را داخل صندلی قرار دهید. صندلی نوزادان و کودکان نوپا معمولاً دارای کمربند سه‌طرفه است که از شانه‌ها، تنه و شکم کودک محافظت می‌کند. صندلی‌های بوستر، کاملاً وابسته به کمربند صندلی خودرو هستند.

نصب صندلی کودک

صندلی کودک بوستر را ایمن کنید. اجازه دهید ابتدا فرزندتان بر روی صندلی بنشیند. در صورت نیاز، پیچ‌خوردگی‌های کمربند را بازکنید. سپس، آن را از روی بدن فرزند خود رد کرده و قفل کنید. مطمئن شوید که بند شانه‌ای از روی قفسه سینه او رد شده باشد و بند پایین در بالای ران های او قرارگرفته باشد. بندها را از روی شکم و گلو دور نگه‌دارید.

  • اگر صندلی بوستر مجهز به دسته است، بند پایین کمربند را از زیر دسته‌ها رد کنید.

نکات

1 – اگر افراد دیگری بر روی صندلی شما می‌نشینند، قبل از هر بار رانندگی، کمربند خود را تنظیم کنید.

2 – وجود کیسه هوایی در اتومبیل به معنی عدم نیاز به بستن کمربند ایمنی نیست. کیسه هوایی از برخورد سر شما با داشبورد یا فرمان جلوگیری می‌کند، درحالی‌که کمربند ایمنی شما را در جای خود نگه می‌دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *