نخوابیدن هنگام رانندگی با این روش !!!


حین رانندگی در مسافت های طولانی، خصوصا در شب، احساس خستگی و خواب آلودگی امری معمول است. برای بیدار ماندن هنگام رانندگی، حتماً قبل از رانندگی طولانی، یک استراحت کوتاه در برنامه قرار دهید. توصیه می شود کافئین دریافت نمایید. استفاده از مایعات و نوشیدنی های دارای کافئین و میان وعده های سبک و سالم، برای بیدار ماندن هنگام رانندگی مفید خواهد بود.

گوش دادن به موسیقی و برنامه های رادیویی نیز در بیدار ماندن هنگام رانندگی بی تاثیر نیست. اما اگر بیش از حد خسته شدید، حتما خودرو را به کنار مسیر پارک نموده و اندکی استراحت کنید. چنانچه قادر به بیدار ماندن نیستید، رانندگی بسیار بسیار خطرناک خواهد بود.

انرژی گرفتن قبل از رانندگی طولانی

کمی استراحت کنید. شما می توانید قبل از شروع رانندگی، به منظور دریافت انرژی، استراحت کوتاهی داشته باشید. زمان این استراحت کوتاه می‌تواند ۲۰ دقیقه بیشتر طول نکشد. اما در تامین انرژی شما برای ادامه رانندگی بسیار موثر است. تاکید می گردد حتی یک خواب کمتر از یک ساعت می تواند هوشیاری کامل شما را در رانندگی در مسیرهای طولانی تامین کند.

وعده ی غذایی سبک استفاده کنید. حتماً یک وعده غذایی سبک و سالم بخورید. غذا به بدن شما انرژی لازم را برای حفظ هوشیاری می دهد. غذاهای با انرژی کافی را انتخاب کنید تا قدرت بیدار ماندن و هوشیاری را برای ساعت های طولانی رانندگی پیش رو به شما بدهد. این غذاها می تواند کربوهیدرات ها، پروتئین های بدون چربی، غلات کامل، مانند گوشت مرغ یا بوقلمون باشد که به شما کمک می‌کند تا ساعت های طولانی در جاده بیدار و هوشیار باشید. از خوردن و استفاده از غذاهای فست فود یا دارای محتوای قند و هیدروکربن های فرآوری شده، پرهیز کنید. چرا که این نوع غذاها، اندکی پس از خوردن، باعث افت انرژی شما خواهند شد.

ویتامین استفاده کنید. مصرف ویتامین ها اکیدا توصیه می شود. ویتامین های گروه بی و سی، به شما انرژی می دهد. لذا بعد از استفاده از یک میان وعده سالم، خوردن قرص ویتامین پیشنهاد میگردد.  ویتامین سبب می‌شود خواب آلودگی برای رانندگی طولانی، از شما دور باشد. البته مصرف منظم ویتامین نیاز به مشورت با پزشک دارد. پزشک می‌داند که چه ترکیب و چه دوزی برای شما بی خطر و مفید خواهد بود. همچنین از عدم تداخل مصرف ویتامینها با داروهای دیگری که احیاناً مصرف می کنید، اطمینان حاصل خواهد شد.

بهترین زمان را برای رانندگی انتخاب کنید. زمان های مناسب برای رانندگی طولانی انتخاب کنید. اگر قابلیت انتخاب و آزادی عمل دارید که تصمیم بگیرید چه موقعی رانندگی را شروع کنید، زمانی را انتخاب نمایید که بیشترین انرژی را داشته باشید تا سبب بیدار ماندن هنگام رانندگی شود. هر فردی زمانی در روز را سراغ دارد که حداکثر انرژی طبیعی خود را بهره مند بوده و بهتر است برنامه ریزی سفر، در همین پیک انرژی طبیعی بدن صورت پذیرد. به عنوان مثال اگر در ساعت ۹ صبح بیدار می شوید و احساس کامل انرژی و هوشیاری در بدن خود می کنید، همان هنگام، برنامه ریزی رانندگی را داشته باشید.

خوردن و نوشیدن

وعده های پر کالری استفاده کنید. انرژی ناشی از استفاده از غذا و نوشیدنی برای بیدار ماندن هنگام رانندگی مفید است. یک میان وعده با حدود ۱۰۰ کالری، می تواند انرژی لازم را تامین کند. البته استفاده از وعده غذایی بیشتر از 100 کالری، ممکن است تبعاتی داشته باشد و خود استفاده از این غذا، سبب تصادف شود. دانه های آفتابگردان در بسته های حدود ۱۰۰ کالری فروخته می‌شوند و می‌توانند برای مدتی انرژی شما را حفظ کند. لذا توصیه می شود چند بسته تخمه آفتابگردان در خودرو داشته باشید که ضمن سرگرمی، انرژی شما را به نحو موثری پوشش دهد. استفاده از کافئین همواره مفید و موثر بوده است.

کافئین مصرف کنید. یک فنجان قهوه، حدود ۷۵ میلی گرم کافئین دارد و این مقدار کافئین، تا ساعت ها بخش عمده‌ای از خواب آلودگی و خستگی شما را مدیریت و شما را هوشیار و بیدار نگه می دارد. باید به چشم خود اجازه دهید در حین مسیر صحنه های مختلف مانند جایگاه‌های سوخت یا مغازه ها یا رستوران ها و کافی شاپ های کنار جاده را دنبال نماید. حتی می‌توانید برای رفع خستگی، به یکی از همین کافی شاپ ها یا رستوران ها مراجعه نموده و یک فنجان قهوه دارای کافئین بنوشید.

آدامس بجوید. جویدن آدامس برای بیدار ماندن هنگام رانندگی خالی از فایده نیست؛ چرا که باعث می شود دهان شما مشغول باشد و به دنبال مشغولیت دهان، به نحوی ذهن مشغول شود. لذا برای سفر طولانی، داشتن چند بسته آدامس بدون فایده نخواهد بود. البته تاکید ما بر روی آدامس های بدون قند است؛ آدامس قندی می تواند باعث افت قند و احساس خستگی و خواب آلودگی بیشتر گردد.

وعده های کوچک و متعدد کارساز است. همانطور که گفته شد؛ استفاده از وعده های غذایی سبک و سالم می‌تواند در بیدار ماندن هنگام رانندگی شما موثر باشد. تعدد این وعده های کوچک میان وعده، بسیار مفید است. به عنوان مثال توصیه میشود در یک توقف، نصف ساندویچ میل شده و پس از گرسنگی مجدد و خواب‌آلودگی یا خستگی مجدد، نیمه دیگر آن را با بخورید. این روال در مقایسه با استفاده یک مرحله‌ای از کل ساندویچ در توقف اول، قابل مقایسه نیست. به هر حال استفاده از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و غذاهای پر انرژی، قبل از شروع رانندگی و حین آن توصیه می‌شود.

استراحت مقطعی برای بیدار ماندن هنگام رانندگی

استراحت کوتاه بین رانندگی را فراموش نکنید. اگر هنگام رانندگی خسته می‌شوید، زمان استراحت کوتاه بین رانندگی را امتحان کنید. استراحت کوتاه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ای، می تواند مغز شما را کاملاً شارژ کند و به شما انرژی لازم برای ادامه رانندگی را بدهد. یک مکان مناسب برای این استراحت پیدا کنید. انتخاب این محل استراحت، بسیار مهم است؛ چرا که لازم است کاملاً از مسیر اصلی جاده به دور بوده و تبعات ترافیکی یا تصادف به همراه نداشته باشد. البته برای امنیت خود، محلی که خیلی پرت یا منزوی باشد را نیز انتخاب نکنید. اگر عجله دارید و با برنامه ی زمانبندی رانندگی می کنید، آلارم ساعت خود را برای بیدار کردن تان- پس از ۱۵ یا ۲۰ دقیقه- تنظیم کنید. توصیه می‌شود به ازای هر دو ساعت، یک توقف و استراحت کوتاه تعریف شود. خصوصاً در شب به منظور بیدار ماندن هنگام رانندگی، توصیه می‌شود حتی در حد یک سوخت گیری و نوشیدن یک فنجان قهوه، استراحت مقطعی صورت پذیرد.

موسیقی گوش دهید. قدرت صدای موسیقی خود را تا۹۰ دسی‌بل افزایش دهید. این تنظیم صدا بایستی به میزانی باشد که هوشیاری کامل شما را باز گرداند. البته برخی سیستم های رادیو و پخش صدای اتومبیل، ادوات اندازه گیری دسی بل را ندارند. در این صورت با تخمین صدای رادیو و پخش صوت ماشین را به میزان لازم بالا ببرید که سر و صدا به اندازه کافی بلند بوده و احساس هوشیاری و سر حال بودن کنید. البته این صدای بالا، به صورت مقطعی و کوتاه مدت بوده و فقط برای تامین هوشیاری است؛ چرا که گوش دادن برای مدت طولانی به صوت با بیش از ۹۰ دسی‌بل قدرت،آسیب به شنوایی خواهد داشت.

همسفر داشته باشید. توصیه می شود با یک همسفر رانندگی طولانی کنید. اینکه شخص دیگری به همراه شما در خودرو در مسیرهای طولانی حضور داشته باشد، می تواند مفید باشد. شما می توانید با ایشان به نوبت رانندگی کنید و با ایشان صحبت کنید.

شیشه ماشین را باز کنید. باز کردن شیشه خودرو و احساس خنکی ناشی از باد سرد ورودی به خودرو، می‌تواند باعث بیدار ماندن هنگام رانندگی و رفع احساس خستگی باشد. باز شدن شیشه خودرو، هم هوای تازه و خنک را وارد خودرو می کند، و هم با ورود سر و صدای خارج از خودرو، باعث می گردد تنوعی در مسیر ایجاد شود.

غیر از موسیقی، از رسانه ها بهره ببرید. استفاده از انواع رسانه های صوتی به غیر از رادیو یا موسیقی، می تواند ذهن شما را درگیر کرده و هوشیاری را تامین کند. عموماً استفاده از کتابهای صوتی یا پادکست ها میتواند تا حد زیادی هوشیاری را حفظ و تنوع را فراهم کند؛ خصوصاً که بر روی کلمات مهم و مفاهیم عمیق، تمرکز کنید و توجه خود را به آن جلب نمایید.

شناخت علایم خستگی مفرط حین رانندگی

علایم خستگی مفرط را بشناسید. راننده لازم است علائم خستگی بیش از حد را بشناسد و تشخیص دهد. چنانچه بیش از حد خسته هستید و هوشیار نیستید، علی الخصوص رانندگی شبانه را متوقف کنید. رانندگی در هنگام خستگی بسیار خطرناک است و می تواند منجر به تصادف شود. اگر یکی از نشانه های زیر را دارید، احتمالاً بیش از حد خسته شده و برای رانندگی طولانی مناسب نیستید.

  • پلک زدن مکرر و سنگین شدن پلک ها
  • مشکل در بالا نگه داشتن سر
  • افکار پریشان و رویاپردازی
  • از دست دادن خطوط ترافیکی
  • ورود به مسیرهای غیر مجاز
  • تکرار خاطره و حافظه ی چند کیلومتر گذشته که رانندگی نموده اید

عوارض دارو ها را بشناسید. قبل از شروع رانندگی طولانی، اطلاعات لازم در خصوص داروهایی که احیاناً مصرف کرده‌اید را بخوانید. عوارض جانبی یک دارو ممکن است منتج به تبعات و تصادفات غیر قابل جبران گردد. اگر دائما دارویی مصرف میکنید، و عوارض جانبی آن بروز خواب آلودگی می باشد، حتماً با پزشک خود جهت چگونگی مدیریت رانندگی همزمان با مصرف دارو مشورت کنید.

در نیمه شب رانندگی نکنید. بدترین زمان برای رانندگی، از نیمه شب تا حدود ۶ صبح است. این زمان زمانی است که بدن انسان به صورت طبیعی نیاز به استراحت دارد. لذا رانندگی در این ساعت ها خطرناک است. حتی المقدور رانندگی بین نیمه شب و شش صبح را پرهیز کنید.

الکل؛ ممنوع! هیچ وقت به خصوص قبل از رانندگی به هیچ عنوان الکل مصرف نکنید؛ الکل حتی در مقدار کم باعث خواب آلودگی میشود.

برای بیدار ماندن هنگام رانندگی هرگز الکل(حتی اندک) مصرف نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *