چگونه با سرعت زیاد رانندگی کنیم ؟ ( با عکس )

رانندگی با سرعت بالا

اگر شما از علاقه مندان مسابقات اتومبیل رانی هستید، احتمالا به تجربه ی رانندگی با سرعت بالا نیز علاقه مند باشید؛ حتی اگر خودرویی که دارید، یک ماشین معمولی و غیر مسابقه ای باشد، ممکن است هر از گاهی وسوسه شده، و در امتداد یک خیابان خلوت با در یک بزرگراه متروک، رانندگی با سرعت بالا را امتحان کنید. در عین حال، رانندگی با سرعت بالا می‌تواند خطرناک باشد و دشواری های خود را دارد. رانندگی با سرعت بالا نکاتی دارد که با حصول اطمینان از این ایمنی ها، می توانید در امان باشید.

حفظ تعادل ماشین

کمربند ایمنی : هر زمان که تصمیم گرفتید رانندگی کنید، از کمربند ایمنی استفاده کنید؛ چه رانندگی معمولی باشد و چه رانندگی با سرعت بالا. اولین قدم برای شروع هر نوع رانندگی، بستن کمربند ایمنی است. اگر تصادفی پیش آید، اعمّ از اینکه ماشین کاملاً آسیب ببیند یا در حد یک گلگیر کوچک لطمه ببیند، کمربند ایمنی در حفظ ایمنی شما موثر است و از آسیب جدی منجر به مرگ شما جلوگیری می کند.

اگر وسیله نقلیه ای دارید که نیازمند فعال سازی کیسه ی هوا یا ایربگ به صورت دستی است، این کار را انجام دهید. مخصوصاً اگر مسافر را به عنوان همسفر در خودرو دارید.

موقعیت صحیح دست ها روی فرمان : با فرض اینکه فرمان خودرو یک ساعت آنالوگ عقربه ای است، دستان خود را در موقعیت ساعت ۳ و ساعت ۹ روی فرمان قرار دهید. طبیعتاً دست چپ موقعیت ۹ و دست راست روی موقعیت ساعت ۳ قرار میگیرد. این موقعیت دستها، بیشترین کنترل خودرو را به شما می دهد. در رانندگی با سرعت بالا ، حداکثر تسلط و کنترل پذیری خودرو برای راننده ضروری است. به بسیاری از آموزش گیرندگان رانندگی اینگونه القا شده که بهترین موقعیت برای دستان موقعیت ساعت ۲ و ساعت ۱۰ روی فرمان است. این امر صحیح است و برای یک رانندگی منظم با سرعت متوسط موقعیت مناسبی است. اما اگر تصمیم دارید رانندگی با سرعت بالا را تجربه کنید، یا مسابقه دهید، ایده‌آل ترین موقعیت برای قرار گرفتن دستها، روی موقعیت ساعت ۳ و ۹ ساعت آنالوگ فرضی فرمان خودرو است. به این ترتیب، این امکان فراهم می شود که فرمان را با نیروی بیشتری بچرخانیم.

فقط از پای راست استفاده کنید. فقط از پای راست خود برای کنترل گاز و پدال ترمز استفاده کنید. رانندگی با هر دو پا خطرناک است؛ به ویژه وقتی که رانندگی با سرعت بالا را صورت می دهید. بنابراین فقط به پای راست خود اتکاء کنید. در خودروهای مسابقه ای واقعی، قسمتی در سمت چپ روی زمین زیر پای راننده قرار دارد که وی مجاب می شود تا پای چپ خود را روی آن قرار دهد و آن را فراموش کند. البته منظور استفاده از خودروهای دارای گیربکس دستی نیست که در این صورت طبیعتاً استفاده از پای چپ برای درگیر کردن کلاچ امری ضروری است. اما اگر با دو پا بخواهید پدال های گاز و ترمز را مدیریت کنید، حتماً تنش به وجود خواهد.

رانندگی با سرعت بالا و نیروی گریز از مرکز ، برای هدایت و کنترل خودرو، حتی المقدور از حرکات نرم و کنترل شده استفاده کنید. تا جایی که ممکن است فرمان را به آرامی بچرخانید. چرخش های ناگهانی و سریع سبب می شود که مرکز ثقل خودرو به سرعت جابجا شده و ممکن است ناپایداری ایجاد گردد. ثابت نگه داشتن وضعیت خودرو در سرعت های بالا یک نکته ی کلیدی است. همین موضوع هنگامی که با یک خودرو با گیربکس دستی رانندگی می کنید نیز، قابل ذکر است به این صورت که تغییر دنده ها بایستی به آرامی صورت پذیرد.

سرعت در پیچ ها

سرعت را به موقع و قبل از پیچ کم کنید. اگر تصمیم به رانندگی با سرعت بالا دارید، لازم است توجه لازم را به نیروی گریز از مرکز وسیله نقلیه و خود شما در وسیله نقلیه، مبذول نمایید. نیروی گریز از مرکز به مقداری ممکن است باشد که وضعیت شما را حین نشستن در خودرو تغییر داده و حتی خودرو را به خارج از جاده و مسیر بکشاند.

حفظ سرعت مناسب حدود ۵۰ متر قبل از ورود به یک پیچ تند، نکته ای مفید فایده خواهد بود. این کار هنگامی که در یک کورس کنترل شده یا درگ قرار دارید، مفید است. اگر در یک بزرگراه با سایر رانندگان رانندگی با سرعت بالا را دارید، حدود ۱۰۰ متر قبل از پیچ، اندکی پدال ترمز را فشار داده و سرعت را کم کنید. بسته به میزان تندی پیچ، قبل از واقع شدن در مسیر چرخش، تصمیم مناسب را گرفته و حدود یک چهارم سرعت خود را کم کنید. مثلاً اگر در یک بزرگراه با سرعت حدود ۱۳۷ کیلومتر بر ساعت رانندگی می کنید، و به یک پیچ تند نزدیک می شوید، سرعت خود را به حدود ۹۷ کیلومتر در ساعت کاهش دهید.

به موقع سرعت بگیرید. پس از آن که حدود ۵۰ متر مانده به ورود به پیچ تند پدال ترمز را فشار دادید، به تدریج میزان فشار روی پدال را کاهش دهید تا سرعت شما افت زیادی نداشته باشد. در عین حال، با این کار مفید قبل از شروع به پیچیدن، وزن خودرو بین هر چهار لاستیک توزیع می شود. پس از طی این ۵۰ متر ذکر شده و ورود به پیچ، فقط حدوداً یک چهارم فشار ابتدایی روی پدال ترمز را حفظ کنید. هنگامی که در تند ترین قسمت پیچ تند قرار دارید، احتمالا لحظه کوتاهی را تجربه می‌کنید که نه پدال گاز و نه پدال ترمز را درگیر ننموده اید.

پیچ را به راه راست تبدیل کنید! برای عبور از پیچ، یک راهکار دیگر نیز وجود دارد؛ البته گفتن آن ساده تر از انجام آن است و انجام دقیق آن، با دشواری روبرو است. راهکار ین است که برای کاهش نیروی گریز از مرکز، هنگام عبور از پیچ، وسیله نقلیه خود را تا آنجا که ممکن است به لبه خارجی مسیر و در خلاف جهت چرخش هدایت کنید. به عنوان مثال، اگر با سرعت زیادی به چپ می چرخید، تا جایی که ممکن است خودرو خود را در سمت راست جاده قرار دهید. به این صورت، تقریبا مسیر طی شده توسط اتومبیل، صاف خواهد بود.

این تکنیک ثابت نگه داشتن مسیر خودرو در پیچ‌های تند، به شما کمک می کند تا ضمن کنترل ماشین، سرعت خود را حفظ کنید.

به موقع در پایان پیچ ، سرعت گیرید. هنگامی که نیمی از پیچ تند را پشت سر گذاشتید، لحظه ای فرا می رسد که شما نیاز به ترمز نداشته و همزمان هیچ کدام از پدال های ترمز و گاز درگیر نیستند. پس از آن زمان است که شما می توانید کم کم پدال گاز را درگیر کرده و با تنظیم زاویه مناسب فرمان، خودرو را به صورت صاف و بدون کاهش سرعت از مابقی پیچ تند برهانید.

احتیاط در رانندگی با سرعت بالا

از رانندگی در جاده یخزده و لغزنده بپرهیزید. چنانچه تصمیم به رانندگی با سرعت بالا داشته باشید، لااقل از رانندگی در جاده های مرطوب یا یخبندان پرهیز کنید. کوچکترین بارندگی باعث لغزنده شدن مسیر شده و می‌تواند باعث شود در سرعت های حتی مجاز و یا کمتر از حد مجاز، سبب از دست رفتن کنترل خودرو شود. اگر بارندگی به تازگی انجام پذیرفته و دمای هوا، زیر صفر درجه سانتیگراد است، ممکن است با یخ‌زدگی پنهان در مسیر روبرو باشید. لذا رانندگی فوق سریع بهتر است در جاده های خشک و بدون بارندگی صورت پذیرد؛ تا احتمال تصادف و آسیب دیدگی به میزان زیادی کاهش یابد.

موسیقی در سرعت بالا ممنوع! در رانندگی با سرعت بالا لازم است تمام حواس و تمرکز راننده، به رانندگی باشد. گوش دادن به موسیقی حواس راننده را پرت میکند. این قاعده خواه در پیست مسابقات اتومبیلرانی و یا در یک کنجکاوی سرعت بالا در جاده خلوت، باید رعایت شود و توجه شما ۱۰۰% بایستی معطوف به مسیر و اتومبیل و پایداری آن باشد. اگر حین رانندگی فوق سریع، حواستان به رادیو و پخش صوت خودرو باشد، احتمال تصادف و احتمال عدم کنترل خودرو و عدم توفیق در جلوگیری از خروج آن از جاده افزایش می یابد. لذا تا زمانی که سرعت اتومبیل شما زیاد است، توصیه می شود رادیو و پخش صوت اتومبیل را خاموش نگه دارید. همچنین هنگام اتومبیلرانی با سرعت فوق العاده زیاد، به هیچ عنوان از تلفن همراه خود استفاده نکنید. نگاه کردن به صفحه تلفن همراه، و چک کردن حتی یک پیامک یا یک تماس از دست رفته، برای چند ثانیه، ممکن است منتج به یک تصادف غیر قابل جبران گردد. خاموش بودن موسیقی و ضبط صوت خودرو، باعث میشود شما این قابلیت را داشته باشید که در سرعت فوق العاده زیاد، به پیامهای صوتی یا بوق دیگر رانندگان که به نحوی به شما هشدار می‌دهند، گوش فرا دهید.

به صدای جیغ کشیدن تایرها حساس باشید. اگر حین رانندگی با سرعت بالا، صدای جیغ کشیدن لاستیک‌های خودرو را شنیدید، بلافاصله از سرعت خود کم کنید. گوش فرا دادن به صدای ناشی از لاستیک‌های خودرو، مستقل از اینکه با سرعت مناسب یا فوق سریع حرکت می کنید، مهم است. عموماً سرعت بیش از حد خودرو، با سر و صدای لاستیک ها خود را نشان می دهد. در صورت شنیدن چنین صدای جیغ لاستیک، سرعت خود را ۸ تا ۱۶ کیلومتر در ساعت کاهش دهید و پس از به دست آوردن کنترل وسیله نقلیه، مسیر را ادامه دهید.  بی اعتنایی به صدای جیغ کشیدن لاستیک ها در سرعت فوق‌العاده بالا، ممکن است به ناپایداری در خودرو و از دست رفتن کنترل ماشین منجر شود.

اگر مشغول رانندگی با سرعت بالا هستید، حتماً شیشه های پنجره خودروی خود را بالا نگه دارید. در صورت پایین بودن شیشه و رخ دادن تصادف یا خروج ماشین از کنترل، راننده ممکن است با آسیب کلی روبرو شود.

ضروری است چشم های شما خیلی جلوتر از خودرو را رصد کرده و به جاده چشم بدوزید. این همیشه موضوع مفیدی است؛ حتی هنگامی که با سرعت متناسب و متوسط رانندگی می‌کنید. اما در سرعت های بالا ضروری می نماید. شما باید همیشه ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر جلوتر از خود را رصد نمایید. این فاصله ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری به شما زمان کافی را می دهد تا در خصوص عدم برخورد با هرگونه شی روبرو یا اتومبیل‌های با سرعت کم، اعمال مدیریت لازم را نمایید.

شرکت در مسابقات اتومبیل رانی مجاز در پیست های قانونی، بسیار خوب و لذت بخش است. اما فراموش نکنید هرگونه مسابقه خیابانی و بیش از سرعت های مجاز در بزرگراه های شهری، غیرقانونی است و احتمالاً توجه پلیس به شما جلب شده و با جرایم رانندگی روبرو خواهید شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *