آموزش کامل استفاده از راهنمای ماشین !!! ( با عکس )

راهنمای ماشین

 بخشی از یک رانندگی ایمن این است که بگذارید رانندگان اطرافتان بدانند، قصد انجام چه کاری را دارید. استفاده از راهنما سخت نیست و اینکه طبق قانون هر کجا که می خواهید یک گردش انجام دهید یا تغییر لاین دهید، باید از آن استفاده کنید. با استفاده از راهنما، شما با سایر افراد در جاده، ارتباط برقرار می کنید. این کار شما و سایر رانندگان را در امان نگه می دارد و از تصادفات جلوگیری می کند.

 استفاده از راهنما در هنگام گردش

دسته راهنما

 اهرمی که در سمت چپ فرمان قرار دارد را حرکت دهید. چراغ راهنما در واقع یک اهرم بلند است که رنگ آن معمولاً مشکی یا طوسی است.  وقتی اهرم به سمت بالا یا پایین حرکت داده شود، باعث می‌شود چراغ سمت راست یا چپ ماشین تان روشن شود.

 نکته: چراغ راهنما تنها وقتی باعث ایجاد صدا یا روشن شدن چراغ می‌شود که ماشین روشن باشد.

راهنمای خودرو

 استفاده از  راهنما برای نشان دادن گردش به سمت چپ. برای استفاده از راهنما، صبر کنید تا ۲۷ متر از تقاطعی که می خواهید به داخل آن بپیچید، فاصله پیدا کنید. مطمئن شوید که در لاین گردش به چپ قرار دارید، سپس اهرم راهنما را با دست چپ به آرامی به سمت پایین فشار دهید. بعد از اینکه اهرم چراغ راهنما را به سمت پایین آوردید، قادر خواهید بود یک فلش روشن که رو به سمت چپ است را در صفحه‌ی کیلومتر شمار خود مشاهده کنید. شما همچنین صدای تیک تاک را می‌شنوید که با هر بار چشمک زدن چراغ، صدا میدهد. این علائم نشان دهنده‌ی این است که راهنما به درستی کار می‌کند.

دستتان را به سمت فرمان برگردانید و به رانندگی ادامه دهید. وقتی با دست چپ اهرم راهنما را به سمت پایین می‌کشید، با دست راستتان به رانندگی ادامه دهید.

قبل از اینکه ترمز کنید، چراغ راهنما را روشن کنید تا بقیه رانندگان بدانند دلیل کم شدن سرعت تان چیست.

نکته‌ی مهارتی از ابراهیم اُنِرلی ( مربی رانندگی )

بگذارید قبل از اینکه گردش انجام دهید، سایر رانندگان به خوبی متوجه شوند. طبق قانون، شما باید استفاده از راهنما را از حدود ۳۰ متری محل گردش، شروع کنید، اما بهترین کار این است که نیم بلاک قبل گردش یا تغییر لاین، این کار را انجام دهید.

راهنمای راست

با راهنمای راست، گردش به سمت راست را نشان دهید. برای استفاده از راهنمای راست، صبر کنید تا ۲۷ متر با تقاطعی که می خواهید در آن بپیچید، فاصله داشته باشید. مطمئن شوید که در لاین گردش به راست قرار دارید، سپس اهرم را با دست چپتان به سمت بالا حرکت دهید. مجموع این کار ها شبیه همان کارهایی هستند که هنگام راهنما زدن و گردش به چپ، انجام می‌دهید. هنگامی که اهرم را به سمت بالا بکشید، یک نور چشمک زن در صفحه‌ی کیلومتر شمار ظاهر خواهد شد. شما همچنین یک صدای مترونوم مانند در فاصله زمانی معین می شنوید که همزمان با نور چراغ، بر روی صفحه کیلومتر شمار چشمک میزند.

پیچیدن با راهنما

 اطمینان حاصل کنید وقتی که گردش تان کامل شد، چراغ راهنما خاموش شود. معمولاً چراغ به طور خودکار، بعد از کامل شدن گردش‌تان خاموش میشود، اما اگر گردش کمتر از ۹۰ درجه باشد، ممکن است خاموش نشود. برای اطمینان، کیلومتر شمار که دقیقا پشت فرمان قرار دارد را چک کنید. به صدای تیک تاک ریتم داری که از خاموش و روشن شدن چراغ می آید، گوش کنید.

اگر می‌بینید چراغ راهنما چشمک میزند یا صدای آن را می‌شنوید، اهرم را با دست چپتان بگیرید و به آرامی به موقعیت ” خاموش” جابجا کنید.

اگر چراغ راهنمای خود را بعد از کامل شدن گردش خاموش نکنید، غیر قانونی محسوب می‌شود و باعث می‌شود سایر رانندگان سردرگم شوند.

گردش به چپ

حتی اگر در لاین گردش هم هستید، راهنما بزنید. بعضی از لاین های ترافیک، فقط برای گردش به چپ یا راست ادغام شده‌اند. به همین دلیل در حالی که نشان دادن گردش‌تان با توجه به لاینی که در آن قرار دارید، واضح بوده و بی فایده به نظر می‌رسد، باز هم از چراغ راهنما استفاده کنید. رانندگانی که با آن منطقه آشنا نیستند یا به خاطر وسایل نقلیه متعددی که جلوی آنها در مسیر قرار دارد نمی توانند علائم را ببینند، از راهنما زدن شما به خاطر مشخص بودن مسیرتان، قدردانی خواهند کرد و می توانند این واقعیت را بفهمند که لاین شما برای گردش در یک مسیر مشخص است.

علاوه بر آن، طبق قانون هر موقع که یک گردش یا تغییر جهت انجام می‌دهید، باید از چراغ راهنما استفاده کنید.

آموزش درست استفاده از راهنما

چراغ راهنمای‌تان را خیلی زود روشن نکنید‌. زمانی چراغ راهنمای‌تان را فعال کنید که هیچ کوچه یا خیابانی بین شما و جایی که می خواهید گردش انجام دهید، نباشد. اگر راهنمای تان را خیلی زود روشن کنید، ممکن است کسی فکر کند که شما میخواهید پارک کنید یا وارد (کوچه یا) خیابانی شوید که در واقع نمی خواهید وارد آن شوید.

این سردرگمی می‌تواند منجر به تصادف یا به اصطلاح قیچی‌کردن شما شود.

استفاده از راهنما برای وارد یا خارج شدن از ترافیک

راهنما برای تغییر لاین

 وقتی می‌خواهیداز کنار پیاده رو خارج شوید، از چراغ راهنمای تان استفاده کنید. قبل از اینکه از کنار خیابان از محل پارک خود خارج شوید، مهم است که نشان دهید می خواهید وارد ترافیک شوید. بعد از اینکه وارد ماشین‌تان شدید، چراغ راهنمای تان را در جهتی که می خواهید به آن سمت ادغام شوید، فعال کنید. مثلا اگر شما در سمت راست خیابان پارک کردید و می‌خواهید به مسیر موازی با ماشین تان در سمت چپ، ادغام شوید، چراغ راهنمای سمت چپ‌تان را با کشیدن اهرم به سمت پایین فعال کنید.

آینه بغل خود را چک کنید تا مطمئن شوید که در جریان ترافیک، فضا به اندازه کافی برای خارج شدن تان وجود داشته باشد. سپس فرمان تان را به آرامی به چپ بکشید و به آرامی سرعتتان را زیاد کنید.

اهرم چراغ راهنما را با آرام کشیدن آن به سمت بالا، به حالت خنثی یا (اولیه) آن برگردانید.

راهنمای چپ

با چراغ راهنمای خود وارد بزرگراه شوید. وقتی در حال ادغام در بزرگراه هستید، سرعت خود را سریع افزایش دهید تا سرعت مناسب برای رانندگی در بزرگراه را به دست آورید.

 تا نصف جاده ارتباطی ورودی یا رمپ ورودی، راهنمای چپ را روشن بگذارید. این کار نشان خواهد داد که شما هم می‌خواهید وارد مسیر شوید، اما به یاد داشته باشید، وقتی در حال ادغام هستید، حق تقدم با شما نیست. وقتی وارد ترافیکی با سرعت بالا می شوید، مراقب باشید.

در حالی که بعضی از بزرگراه ها به گونه ای ساخته شده اند که هیچ گزینه دیگری به جز ادغام ندارند، بعضی از رمپ های ورودی به لاین های مستقلی تبدیل می‌شوند که به خروجی بعدی، اگر در نزدیکی باشد، متصل می‌شوند‌. در هر صورت، استفاده از راهنما سایر رانندگان در بزرگراه را نسبت به خواست شما برای ادغام آگاه می‌کند و به آن ها زمان می دهد تا سرعت خود را کم کنند یا تغییر لاین دهند تا در نهایت شما بتوانید کاری که می خواهید را انجام دهید.

از شیشه یا پنجره سمت چپ خود، به ترافیک بزرگراه نگاه کنید. در این صورت، می‌توانید نزدیک بودن ماشین ها را بسنجید و قادر خواهید بود زمان‌بندی ادغام خود را بهتر انجام دهید.

برای اینکه یک جای خالی در جریان ترافیک پیدا کنید، آینه وسط و آینه بغل سمت چپ را چک کنید.

وقتی که جای خالی را پیدا کردید، سریع به سمت چپ ادغام شوید. بیشتر از ۲-۳ ثانیه زمان، صرف انتقال از رمپ ورودی به بزرگراه نکنید.

راهنمای خودرو

با استفاده از راهنما از بزرگراه خارج شوید. خودتان را در بزرگراه در لاینی که در سمت راست همه‌ی لاین‌هاست، قرار دهید. اگر رمپ خروجی شما در سمت چپ است، خودتان را در لاینی که سمت چپ همه‌ی لاین‌هاست، قرار دهید. خروجی به هر سمتی که هست، ۲۷ متر مانده به آن راهنمای مربوطه را روشن کنید. همان‌طور که به رمپ خروجی نزدیک می شوید، سرعت خود را خود را کاهش ندهید. وقتی که به رمپ خروجی رسیدید، راهنمای خود را تنظیم کنید تا حرکت بعدی خود را نشان دهید: فقط سرعت خود را تعدیل کنید و وقتی که به رمپ خروجی رسیدید، راهنمای خود را تنظیم کنید.

اگر مستقیم می روید، آن را خاموش کنید.

اگر به سمت چپ می‌پیچید، اهرم را به سمت پایین بکشید.

اگر به سمت راست گردش می کنید، در تمام مسیر تا انتهای رمپ خروجی، راهنمای خود را روشن نگه دارید.

روش راهنما زدن

 وقتی می‌خواهید تغییر لاین دهید، با راهنمای خود نشان دهید. مثلاً اگر  شما در لاین سمت راست قرار دارید و میخواهید به لاین سمت چپ جابجا شوید، می‌‌توانید این کار را به آسانی و با ایمنی، با به کارگیری راهنما انجام دهید.

در ابتدا راهنمای خود را به سمتی که می خواهید به آن جهت بروید، روشن کنید. اگر می‌خواهید به سمت راست بروید، اهرم راهنما را به سمت بالا بکشید تا بقیه رانندگان هم بدانند که می‌خواهید به سمت راست حرکت کنید. اگر می خواهید به لاین سمت چپ حرکت کنید، اهرم راهنما را به سمت پایین بکشید تا بقیه هم بدانند که می خواهید به لاین چپ حرکت کنید.

حداقل ۵ ثانیه قبل از تغییر لاین، راهنما را فعال کنید.

راهنما زدن­تان به این صورت نباشد که راهنما را یکی دو بار روشن و سریع خاموش کنید، بلکه بگذارید در حالت روشن باقی بماند، همان کاری که موقع گردش انجام می دادید.

اگر همه چیز واضح است، فرمان را به آرامی به سمت لاینی که می خواهید در آن ادغام شوید، بچرخانید.

وقتی به طور کامل بین دو مرز لاین مورد نظر قرار گرفتید، دست چپتان را به سمت اهرم چراغ راهنما حرکت دهید و آن را خاموش کنید.

با یک بار روشن کردن چراغ راهنما، از چند لاین ترافیک عبور نکنید. اگر نیاز دارید از چندین لاین عبور کنید، به خودتان زمان و فضای کافی برای انجام این کار بدهید. ادغام در لاین‌ها را در زمان پیش رو برنامه ریزی کنید.

نکات:

هر زمان که تغییر لاین یا گردش انجام می‌دهید، از چراغ راهنما استفاده کنید.

1 – در بعضی از ماشین‌ها اگر شما در اندیکاتور به سمت بالا یا پایین ضربه بزنید، ۳ بار چشمک می‌زند.

 2 – این کار برای زمان هایی که  دارید آینه بغل و سپس نقطه کور تان را چک می کنید و می خواهید همزمان از کسی در بزرگراه سبقت بگیرید، مفید است. به اندیکاتور خود ضربه بزنید و سپس به طور ایمن مانور دهید.

3 – چراغ راهنمای خود را به طور منظم چک کنید تا از کارکرد درست آن مطمئن شوید.

4 – اگر چراغ راهنمای شما غیر فعال است، راهنمای دستی می‌تواند جایگزین آن شود. در حالی که این موضوع برای بیشتر رانندگان شناخته شده نیست، شما را از جریمه شدن حفظ می کند و به آنهایی که می دانند، کمک می کند. اگر می‌خواهید به راست بپیچید، دست چپتان را در حالی که زاویه دار به سمت بالا است، از شیشه بیرون بیاورید. اگر میخواهید به چپ بپیچید، دست چپتان را به صورت صاف و مستقیم از شیشه بیرون بیاورید. شما حتی می توانید اشاره کنید، بنابراین مردم می‌دانند که شما دارید یک گردش را نشان می‌دهید و کار بیهوده انجام نمی دهید.

5 – علامت دهید، سپس نگاه کنید و گردش را انجام دهید. این گونه به دیگران زمان بیشتری می دهید تا متوجه شما شوند. بعضی رانندگان حتی ممکن است برای شما راه باز کنند.

6 – به یاد داشته باشید چراغ راهنمای شما، هشداری برای رانندگان است که شما دیدی نسبت به آنچه که می خواهید انجام دهید ندارید.( مثل نقطه‌ی کور)

7 – همیشه وقتی تغییر لاین میدهید، حواستان به سایر رانندگان و وقتی در تقاطع گردش می کنید، به عابران پیاده باشد.

هشدار:

1 – همیشه پیش رویتان را نگاه کنید و فقط زمانی که ایمنی وجود دارد، برگردید.

2 – وقتی که در حال استفاده از راهنما زدن هستید، مطمئن شوید که دست دیگرتان همیشه روی فرمان است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *