گردش به چپ و راست + دوربرگردان ( با عکس )

آموزش دور برگردان

 اینکه بتوانیم به درستی گردش به چپ، راست و گردش در دور برگردان داشته باشیم، فقط به تمرین نیاز دارد. وقتی که گردش ها را انجام می دهید، همیشه به یاد داشته باشید که چراغ چشمک زن خود را روشن کنید، سرعت خود را کاهش دهید و عابران پیاده و ترافیک روبرو را بررسی کنید. وقتی که می خواهید در دور برگردان بپیچید، یادتان باشد که علامت‌ها و تابلوهای جاده را بررسی کنید تا ببینید این کار مجاز است یا نه.

گردش به راست

گردش به راست

 چراغ چشمک زن خود را روشن کنید. از ۳۰ متری دوربرگردان آن را روشن کنید. همانطور که به دوربرگردان نزدیک می شوید، نزدیک به سمت راست جاده رانندگی کنید. این به ماشین‌ها علامت می‌دهد که شما در حال آماده شدن برای گردش هستید.

سرعت مناسب در پیچ ها

 سرعت خود را به ۱۶ تا ۲۴ کیلومتر بر ساعت، کاهش دهید. این کار را با گذاشتن پای خود بر روی پدال ترمز انجام دهید. همانطور که سرعت خود را کاهش می دهید، یک نگاه به آینه وسط و آینه بغل سمت راست خود بیندازید و ببینید آیا ماشین ها سرعت خود را کاهش می دهند.

اگر متوجه شدید که ماشینهای پشت سرتان سرعتشان را کاهش نمی‌دهند، چند بار به صورت ضربه ای پدال ترمز را فشار دهید تا نشان دهید در حال ترمز کردن هستید.

تصادف سر پیچ

 حواستان به عابران پیاده، دوچرخه سوارها، موتور سوار ها و سایر وسایل نقلیه باشد. این کار را با نگاه کردن در آینه بغل سمت راست و نگاه از شانه سمت راست خود انجام دهید. وقتی که مسیرتان روان است، گردش به راست را با چرخاندن فرمان به سمت راست انجام دهید.

نکته‌ی مهارتیسایمون مایرُو مربی رانندگی “

مهم­ترین کاری که باید هنگام گردش در دور برگردان انجام دهید این است که به همه جا نگاه کنید- به چپ، به پشت سرتان و از روی شانه راستتان قبل از گردش، و همان طور که گردش را کامل میکنید، آینه وسط را چک کنید.

آموزش گردش به راست

 به لاین سمت راست بروید. اگر شما در یک خیابان دولاینه هستید، نباید در لاین چپ باشید. سعی کنید تا آنجا که می توانید دور زدن را به صورت تیز( فضای زیادی برای گردش اشغال نکنید) بدون  برخورد با جدول یا لبه‌ی پیاده رو انجام دهید. به عبارت دیگر، یک گردش گسترده و وسیع انجام ندهید. گردش‌های وسیع باعث می‌شود که شما وارد لاین های ترافیک روبرو شوید.

از لاین چپ، گردش به راست انجام ندهید.

گردش به چپ

تابلوی گردش به راست ممنوع

به علامت‌ها و تابلوهای جاده توجه کنید. شما این کار را به این دلیل انجام می‌دهید که گردش به چپ همیشه مجاز نیست. اگر تابلو یا علامتی می‌بینید که می‌گوید گردش به چپ مجاز نیست، پس به رانندگی ادامه دهید تا جایی که بتوانید یک گردش به چپ مجاز انجام دهید.

برای مثال بعضی از چراغ‌های راهنمایی و تقاطع‌ها گردش به چپ را ممنوع کرده‌اند.

سرعت مناسب در پیچ ها

چراغ چشمک زن خود را روشن کنید. این کار را حداقل ۳۰ متر قبل از گردش انجام دهید. همانطور که به گردش کردن نزدیک می‌شوید، سرعت خود را با فشردن پدال ترمز به ۱۶ تا ۲۴ کیلومتر بر ساعت کاهش دهید.

تا آنجا که می توانید نزدیک تقاطع، یا در وسط رانندگی کنید.

اگر لاین چپی در کار است که بتوانید گردش به چپ انجام دهید، از وسط آن استفاده کنید.

تلاش نکنید که از لاین راست یک گردش به چپ داشته باشید.

سبقت گرفتن داخل پیچ

کاملا متوقف شوید و نسبت به ترافیک روبرو تسلیم شوید. همانطور که متوقف شده‌اید، بگذارید چرخ‌هایتان با صاف نگه داشتن فرمان، صاف بماند. اگر در حالی که منتظرید، چرخ های شما آهسته به سمت چپ بچرخد و اگر یک ماشین از پشت به شما ضربه بزند، ممکن است به ترافیک روبه‌ رو هل داده شوید.

حق تقدم در پیچ ها

 اگر لاین های روبه رو روان هستند، به چپ بپیچید. به عنوان یک قاعده کلی، اگر وسایل نقلیه روبرو کمتر از ۶۰ متر با شما فاصله دارند، گردش انجام ندهید. اگر ترافیک روان است و شما وارد یک خیابان دولاینه می شوید، می توانید هم به لاین راست و هم به لاین چپ گردش کنید.

اگر شما وارد یک خیابان تک لاینه می‌شوید، حواس‌تان باشد که کنج (کُرنر) مسیر ترافیک روبرو را قطع نکنید. به عبارت دیگر، گردش به چپ خیلی تیزی انجام ندهید.

دور زدن در دوربرگردان

آموزش دور زدن

علامت ها و تابلو هایی که دور زدن در دوربرگردان را ممنوع کرده‌اند را بررسی کنید. شما ممکن است دور زدن در دوربرگردان را فقط زمانی انجام دهید که از یک خط زرد دوتایی عبور می کنید، تابلوی “فقط دور زدن در دوربرگردان” وجود داشته باشد، شما در یک منطقه‌ی مسکونی باشید و زمانی که شما در لاینی که سمت چپ بقیه لاین هاست، قرار داشته باشید و هیچ تابلویی دور زدن در دوربرگردان را ممنوع نکرده باشد.

شما همچنین ممکن است بتوانید یک گردش در دور برگردان در بزرگراه منشعب شده داشته باشید،  اگر یک راه گشاه در وسط منشعب کننده وجود داشته باشد و توسط اعمال قانون یا وسایل نقلیه ضروری اشغال نشده باشد.

راهنما برای پیچیدن

راهنمای چپ خود را روشن کنید و سرعت خود را کاهش دهید. هنگامی که به گردش خود نزدیک می.شوید، تا آنجا که می‌توانید به خط مرکزی جاده نزدیک شوید و توقف کامل داشته باشید. ترافیک را مشاهده کنید و وسایل نقلیه روبه ‌رو و موتور سواران را بررسی کنید، همینطور عابران پیاده و دوچرخه سواران را.

برای اینکه در دور برگردان گردش داشته باشید، وسایل نقلیه رو به رو باید ۶۰ متر از شما فاصله داشته باشد.

گردش در دور برگردان را از لاین راست انجام ندهید.

میزان گردش فرمان در پیچ ها

تا آنجا که می‌توانید فرمان‌تان را به چپ بپیچید. این کار را برای آمادگی برای گردش در دور برگردان انجام دهید. در حالیکه لاین‌ها روان هستند به آرامی سرعتتان را زیاد کنید و بگذارید فرمان، خود را به حالت مستقیم برگرداند. سپس به لاین چپ بپیچید.

به لاینی که در سمت راست همه‌ی لاین‌هاست نپیچید.

تابلوی دور زدن ممنوع

دور زدن در دوربرگردان . وقتی تابلوی “دور زدن در دوربرگردان ممنوع است” وجود داشته باشد و در یک خیابان یک طرفه باشید، وقتی به ۶۰ متری از هر طرف خود دید نداشته باشید( به خاطر وجود تپه‌ها، پیچ‌ها، باران، برف، مه و سایر موانع)ممنوع است.

علاوه بر آن، گردش در دور برگردان در بزرگراه هایی که توسط دیواره‌ای به دو قسمت تقسیم شده‌اند، دو ردیف خط زرد دوتایی دارند و سایر مکانیسم‌های تقسیم کننده در آن وجود دارد، ممنوع است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *