چگونه سریع در پیچ های دور بزنیم؟

پیچیدن سریع

 دور زدن در پیچ های تند در حالی که آهسته رانندگی می‌کنید مسئله‌ای جداست، اما وقتی که با سرعت بالا حرکت می کنید باید چه کار کنید؟ این مقاله به شما آموزش می دهد که چگونه سریعا یک پیچش تیز در ماشین، با حداکثر ایمنی ممکن انجام دهید. ما نکته هایی، هم برای ماشین های اتوماتیک و هم ماشین های معمولی داریم. علاوه بر آن به شما نشان خواهیم داد که چگونه از ترمز دستی خود برای ایجاد یک پیچش سریع در مکان‌های باز و عریض استفاده کنید.

 انجام دادن یک پیچ تند

آمادگی برای پیچیدن

همه‌ی آینه‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید مسیرتان روان است. قبل از اینکه لاین‌تان را تغییر دهید یا شروع به پیچیدن کنید. مطمئن شوید هیچ کس پشت سرتان یا اطراف‌تان نیست. هر طرفتان را چک کنید و به آینه هایتان که پشت سر را نشان می‌دهد نگاه کنید تا مطمئن شوید به ماشین های دیگر وقتی که می پیچید، برخورد نمی‌کنید. وقتی دیدید که مسیرتان کاملا باز است، می توانید پیچش تیز را شروع کنید.

اگر در یک ترافیک سنگین هستید یا ممکن است باعث تصادف شوید، سریع رانندگی نکنید.

شکستن پیج

ماشینتان را به خارجی ترین نقطه جاده جابجا کنید. اگر دارید یک پیچش تیز از راست انجام می‌دهید، ماشین‌تان را تا آنجا که می‌توانید به سمت چپ منتقل کنید. اگر دارید پیچش به چپ انجام می دهید، ماشین تان را به سمت راست جابجا کنید. رفتن به دورترین نقطه جاده قبل از پیچش، به شما اجازه می دهد پیچشی با وسیع ترین قوس ممکن داشته باشید.

پیچیدن در پیچ های تند

همان طور که به پیچ نزدیک می شوید، بر روی ترمز فشار دهید و سرعت تان را کم کنید. اگر یک ماشین عادی را می رانید، همانطور که به پیچش تیز نزدیک می‌شوید، دنده معکوس بگذارید. شما باید به پیچ با سرعت کم وارد و با سرعت زیاد خارج شوید. سرعت ماشین را آهسته نگه دارید تا جایی که احساس کنید کنترل کامل بر آن دارید.

اگر سریع وارد یک پیچ تند شوید، کنترل کامل بر وسیله نقلیه تان ندارید.

گرفتن درست فرمان در پیچ

عریض ترین چرخشی که می‌توانید انجام دهید را تصور کنید. چرخش عریض به شما کنترل بیشتری بر روی ماشین می دهد و دیگر نیازی نیست که به اندازه یک چرخش تند سرعتتان را کم کنید. به جاده‌ی روبه‌رو نگاه کنید و چرخش را در عریض‌ترین قوس ممکن تصور کنید. حتی اگر یک چرخش تند انجام میدهید، آن را با عریض‌ترین قوس انجام دهید تا همانطور که چرخش انجام میدهید، سرعت را از دست ندهید.

دور زدن در پیچ تند

محاسبه بهترین نقطع برای پیچیدن

به دنبال راس زاویه باشید. منظور از راس زاویه، وسط کنج داخلی پیچ است. برای اینکه عریض‌ترین پیچش را داشته باشید، هدفتان این باشد که همانطور که پیچش را انجام می‌دهید، ماشینتان از کنار راس زاویه عبور کند. از قسمت خارجی جاده یا راه رانندگی کنید و به کنج داخلی پیچ نگاه کنید. برنامه ریزی کنید که درست در طول راس رانندگی کنید.

آموزش عملی پیچیدن

با یک حرکت ملایم به داخل پیچ برانید. وقتی شروع به آمدن به سمت کنج کردید، شروع کنید به پیچاندن فرمان تان به سمتی که می خواهید به آن سمت بپیچید. برای اینکه سریع از پیچ رد شوید، باید فرمان تان را تا آنجا که می‌توانید کم بچرخانید. فرمان را سریع تکان ندهید و گرنه ممکن است به سمت خارج مسیر دچار چرخش شوید.

بهترین نقطه برای پیچیدن

همانطور که پیچش را انجام میدهید، به آرامی بر روی پدال گاز فشار دهید. همانطور که ماشین را در راس پیچ ثابت می­کنید، می‌توانید گاز بدهید. تا زمانی که شما سریعاً به پیچ وارد نشدید، باید به اندازه‌ی کافی سرعتتان را کم کرده باشید، در این صورت است که می توانید بقیه پیچ را گاز بدهید. همانطور که گاز می‌دهید، باید احساس کنید لاستیک‌های شما تحت کنترل جاده است و باید احساس کنید کنترل کامل روی چرخ‌هایتان دارید.

اگر در یک وسیله‌ی نقلیه معمولی هستید، همانطور که سرعت تان زیاد می شود، باید ماشین را رو دنده‌ی بالاتر بگذارید.

اگر در هنگام پیچش، کنترل ماشین را از دست دادید، پایتان را از روی پدال گاز بردارید و به آرامی روی پدال ترمز بگذارید تا دوباره کنترل ماشین‌تان را به دست آورید.

پیچیدن ریع

همان طور که از پیچ خارج می شوید، هدفتان قسمت بیرونی راه باشد. اگر همان طور که از پیچ خارج میشوید، هدفتان قسمت درونی جاده باشد، پیچش شما را خیلی تند می کند و سرعت زیادی را از دست می دهید. در عوض به خارجی ترین نقطه جاده یا راه نگاه کنید. هدفتان این باشد همانطور که از پیچ خارج میشوید، از کنار آن رانندگی کنید.

استفاده از ترمز دستی‌

ماشین مناسب

این پیچش را در فضایی که باز و خالی از موانع است، تمرین کنید. وقتی از ترمز دستی برای پیچش استفاده می‌کنید، کنترل خیلی کمی بر روی چگونگی پیچش ماشین‌تان دارید. این کار باعث می‌شود که پشت ماشین شما به طرز شدیدی سر بخورد و شما ممکن است به آسانی به دیوار خاکی یا گاردریل برخورد کنید. این پیچش را در یک فضای باز و وسیع تمرین کنید تا زمانی که  کاری که دارید انجام می دهید را بلد باشید.

سرعت مناسب برای پیچیدن

با سرعت بالا وارد پیچ شوید. برای اینکه با ترمز دستی بپیچید، نیاز دارید  با سرعت حداقل ۴۸ کیلومتر بر ساعت وارد پیچ شوید. در غیر این صورت وقتی که ترمز دستی را می‌کشید، مکث­تان به سادگی همراه با صدایی گوش خراش خواهد بود.

پیچش همراه با ترمز دستی در سطوحی که اصطکاک کمتری دارد، مانند برف، چمن و گرد و خاک راحت‌تر است.

استفاده از ترمز دستی در پیچ

وقتی که در یک ماشین عادی ترمز دستی را می کشید، کلاچ را هم فشار دهید. وقتی که ترمز دستی را می کشید، پایتان را کاملاً از روی پدال گاز بردارید. وقتی که شما پیچش را انجام می‌دهید، ترمز دستی و کلاچ باید به اندازه یک تا دو ثانیه با هم درگیر باشند. اگر یک ماشین اتوماتیک دارید، دیگر نگران کلاچ نباشید.

چگونگی پیچاندن فرمان در پیچ ها

 فرمان‌تان را به سمت پیچ بچرخانید. به خاطر اینکه شما درگیر ترمزدستی هستید، مقاومت زیادی از طرف فرمان در جهت مخالف حس می کنید. سریعا فرمان‌تان را کمی به یک جهت بچرخانید تا زمانی که چرخ‌های عقب‌تان شروع به سر خوردن کند.

لاستیک های شما به خاطر اصطکاک ایجاد شده با زمین، شروع به دود کردن می کنند.

ترمز دستی در پیچ

ترمز دستی را بخوابانید و بگذارید چرخ ها در جهت مخالف بچرخند. اگر از یک وسیله نقلیه عادی استفاده می‌کنید، وقتی ترمز دستی را میخوابانید،کلاچ را فشار دهید. اگر در یک ماشین اتومات هستید، فقط ترمز دستی را بخوابانید. وقتی چرخ‌های عقب شما شروع به سر خوردن کرد، ماشین را در جهت مخالف هدایت کنید و بگذارید که چرخ ها در جهت مخالف بچرخند، در این صورت دیگر شما بیش از حد دچار پیچش نمی‌شوید.

اگر همانطور که چرتخ‌های شما سر می‌خورد، پیچش به سمت مخالف را به درستی انجام ندهید، ممکن است به سمت خارج از مسیر بچرخید یا ماشین‌تان واژگون شود.

دور زدن 180 درجه

به سمت پیچ برگردید. وقتی به اندازه‌ی کافی پیچیدید، می‌توانید دوباره به جهت پیچ برگردید تا کنترل مجدد خود را بر روی ماشین به دست آورید. ماشین‌تان را صاف کنید و مستقیم برانید. اگر این کار را درست انجام دهید، می‌توانید طی چند ثانیه یک دور ۱۸۰ درجه بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    پکیج‌ها با تخفیفاصلاح سبد خریدآزمون آیین نامهآموزش رانندگی
    فروش پکیج‌های آموزشی !!!
    مکالمه را شروع کنید
    سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید