پارک کردن در جای تنگ چگونه است ؟ ( با عکس )

پارک در جای تنگ

پارک کردن کار آسانی به نظر می‌رسد، اما همیشه آسان نیست. بعضی از محل‌‌های پارک، تنگ و باریک هستند و به طور ایمن داخل رفتن، بدون اینکه اتفاقی با ماشین‌های اطرافتان تماس داشته باشید، را سخت می‌کند. مخصوصا وقتی وسیله نقلیه‌ای که می‌رانید، بزرگ باشد، پارک کردن چالش برانگیز تر خواهد بود. با زمان گذاشتن و رعایت چند نکته‌ی کمک کننده، شما می‌توانید با موفقیت، در محل‌های پارک کوچک، پارک کنید.

ورود به جای پارک تنگ

انتخاب جای پارک

یک محل پارک در دسترس را در نظر بگیرید. برای اینکه پارک کردن را آسان‌تر کنید، محل پارکی پیدا کنید که یک جای خالی دیگر هم در کنارش داشته باشد، پس دیگر نگران برخورد با سایر ماشین‌ها نخواهید بود. اگر این کار ممکن نیست، اولین جای خالی که پیدا کردید را انتخاب کنید.

اگر شما در حال راندن یک ماشین شاسی بلند، یا کامیون بزرگ یا هر وسیله نقلیه‌ی بزرگتر از اندازه‌ی عادی هستید، نباید تلاش کنید که در یک جای کوچک پارک کنید. محل های پارک کوچک برای ماشین‌های جمع و جور مناسب‌تر است.

تلاش برای پارک کردن یک وسیله نقلیه بزرگ در یک محل­ پارک کوچک ، ریسک خراش وارد کردن به سایر وسایل نقلیه پارک شده را افزایش می‌دهد، به خاطر اینکه حتی جای تکان خوردن هم نیست.

بعضی از محل‌‌های پارک، کوچک و باریک هستند و به طور ایمن داخل رفتن، بدون اینکه اتفاقی با ماشین‌های اطرافتان تماس داشته باشید، را سخت می‌کند.

پیدا کردن جای پارک

وسیله نقلیه‌تان را قبل از فضای پارک متوقف کنید. سپر ماشین شما باید در راستای وسط فضای پارک، مستقیما قبل از آن فضایی که قرار است در آن پارک کنید، در یک خط باشد.

زدن راهنما

راهنمایتان را روشن کنید. این باعث می‌شود سایر رانندگان بفهمند که شما قصد پارک کردن دارید. وقتی آن‌ها این موضوع را متوجه شوند، توقف می‌کنند و به شما فضا می‌دهند تا ایمن‌تر پارک کنید.

تنظیم آینه عقب

آینه‌هایتان را چک کنید. اگرچه شما دنده عقب نمی‌آیید، اما بهتر این است که قبل از وارد شدن به فضای پارک، آینه‌ها را چک کنید، چرا که می‌خواهید مطمئن شوید که وسایل نقلیه پشت سرتان توقف کرده‌اند.

اگر میبینید ماشینی قصد صبر کردن ندارد و می‌خواهد از شما بگذرد، قبل از شروع فرایند پارک، صبر کنید که رد شود.

خواباندن آینه ها

اگر ممکن است آینه بغل‌ها را جمع کنید. بعد از اینکه همانطور که  در مرحله‌ی قبل گفته شد، آینه‌هایتان را چک کردید، بهتر است قبل اینکه کاملا داخل فضای پارکینگ بروید، آن‌ها را جمع کنید.

در محل­های پارک کوچک، وقتی ماشین‌ها کنار یکدیگر پارک هستند، احتمال اینکه به آینه بغل‌های یکدیگر ضربه بزنند زیاد است.

وقتی آینه‌های خود را جمع کنید، ریسک شکسته شدن آن‌ها توسط رانندگانی که با احتیاط پارک نکرده‌اند، کاهش می‌یابد.

ورود به جای پارک

فرمان را به آرامی به سمت محلی که می‌خواهید پارک کنید، بچرخانید و به آرامی داخل شوید. چراغ راهنمای شما باید هنوز در این مرحله روشن باشد، احتمالا خودش وقتی فرمان را بچرخانید، خاموش خواهد شد.

فرمان گرفتن

همچنان که وارد محل پارک می‌شوید، چرخاندن فرمان را نیز ادامه دهید. وقت بگذارید و به آرامی وارد شوید. همیشه نسبت به محل­های تنگ و باریک، احتیاط بیشتری به خرج دهید.

اگر وسیله نقلیه‌ای در کنار در راننده شما پارک کرده و شدیدا به خطی که بین فضاهای پارک وجود دارد، نزدیک است، ماشینتان را نزدیک به سمت مخالف فضای پارک، قرار دهید. این فضای بیشتری برای شما ایجاد می‌کند که بتوانید در سمت راننده را، با ایمنی و بدون ضربه زدن به سایر وسایل نقلیه باز کنید.

اگر وسایل نقلیه‌ای که در دو طرف شما پارک کردند، هر دو در وسط محوطه پارک هستند، پس شما هم می‌توانید ماشینتان را در وسط پارک کنید تا اینکه بخواهید از سمت راننده فضای بیشتری بگذارید.

مکان مناسب پارک کردن

  وقتی‌ که در حالت موازی با ماشین‌ها یا فضای اطرافتان قرار گرفتید، فرمانتان را صاف کنید. وقتی که به طور کامل در فضای پارک قرار گرفتید، بهتر است مطمئن شوید که فرمان را صاف کردید و به حالت عادی برگردانده­اید. این کار موقع برگشت و در آمدن از فضای پارک، کار را برای شما آسان خواهد کرد.

چسباندن ماشین

تا زمانی که هنوز به طور کامل در فضای پارک قرار نگرفتید، به آرامی به سمت جلو حرکت کنید و سپس ترمز کنید. اگر ماشینی مستقیما رو به روی فضای پارک شما قرار دارد، ( که معمولا رو به روی ماشین شما هم هست) مواظب باشید که موقع داخل شدن، به آن ضربه وارد نکنید.

نکات امنیتی ماشین

ماشینتان را در پارک کرده و آن را خاموش کنید. به محض خارج شدن از ماشین، باید حواستان برای باز کردن در جمع باشد، چون در محل‌های پارک کوچک، همیشه جا به اندازه‌ای نیست که بدون ضربه زدن به ماشین کناری،در را کامل باز کنید.

خروج از جای پارک تنگ

خروج از جای پارک

قبل از در آمدن از محل پارک، از آینه وسط استفاده کنید و پشت سرتان را قبل از بازگشت، چک کنید. شما باید مطمئن شوید که هیچ عابر پیاده‌ای پشت سر شما قدم نمی‌زند یا هیچ ماشینی سر راه شما قرار ندارد.

اگر آینه‌هایتان را در هنگام پارک جمع کردید، اگر فضای کافی دارید قبل از عقب آمدن، آن‌ها را باز کنید.

اگر می‌توانید آینه‌هایتان را باز کنید، یا اینکه اگر از قبل باز هستند، از خالی بودن اطرافتان اطمینان حاصل کنید.

جا زدن دنده عقب

ماشین را روی دنده عقب بگذارید و به آرامی در صورت امن بودن، به عقب بیایید. شما همچنان که در حال عقب آمدن هستید، پیوسته باید وجود عابران و ماشین‌ها را چک کنید.

خروج از پارکینگ بدون برخورد

همانطور که به عقب میایید، فرمان ماشین را به سمتی بچرخانید که می‌خواهید عقب ماشین به آن سمت برود. یادتان نرود موقع عقب آمدن، عابران و ماشین‌ها را چک کنید.

نحوه گاز دادن در پارکینگ

وقتی ماشین کاملا از محل پارک خارج شد، ترمز کنید و فرمان را صاف کنید و تا مرحله بعدی پا را از روی ترمز برندارید، چرا که نمی‌خواهید وقتی کاملا فضای پارک را ترک کردید، باز هم عقب بیایید.

اگر آینه بغل‌های شما هنوز جمع شده اند و شما تا حالا قادر به باز کردن آن‌ها نبودید، قبل از ادامه‌ی حرکت، آن‌ها را باز کنید.

پارک کردن با سر ماشین

ماشین را روی دنده جلو بگذارید، ترمز را رها کنید و به آرامی به سمت جلو حرکت کنید. شما الان با موفقیت وارد یه محل پارک تنگ شده و از آن خارج شدید.

در محل­های پارک تنگ، وقتی ماشین‌ها کنار یکدیگر پارک هستند، احتمال اینکه به آینه بغل‌های یکدیگر ضربه بزنند زیاد است.

نکات:

1 – وقتی محل پارک، کوچک است، زمان بگذارید و آهسته‌تر حرکت کنید.

2 – در یک محل پارک کوچک، ممکن است فضای کافی برای کامل باز کردن درتان، هنگام خروج وجود نداشته باشد.

3 – یادتان باشد در این مواقع، ماشین را متمایل به سمت شاگرد، در فضای پارک، قرار دهید تا فضای کافی برای خروج داشته باشید.

4 – مطمئن شوید که هنگام خروج از فضای پارک و عقب آمدن، چندین بار پشت سرتان را برای اطمینان از عدم حضور عابران و ماشین‌ها چک می‌کنید.

5 – برای اینکه متوجه شوید برای پارک کردن در گاراژتان، کجا باید ترمز کنید و پارک را متوقف کنید، یک توپ تنیس را از سقف آویزان کنید، هر جا که به شیشه‌ی جلویتان برخورد کرد، ترمز کنید. البته باید یکبار آن را تنظیم کنید.

6 – آینه‌های پشتیبان ، دوربین یا دید عقب، به پارک ایمن شما کمک می‌کند. اگر اتومبیل شما فاقد همچین دوربینی است، برای نصبش اقدام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *