آموزش کامل پارک کردن !!! ( با عکس )

آموزش پارک کردن

دنیا جای بسیار خطرناکی است. احتیاط کردن در مورد اینکه کجا و چگونه پارک می کنید، یک فاکتور بسیار مهم برای حفظ امنیت شخصی تان است. برای ایمن پارک کردن، شما به یک جای پارک نیاز دارید که مطمئن باشید می توانید با احتیاط پارک کنید و به داخل بروید.

هیچ وقت در جای غیر قانونی که برای پارک کردن مجاز نیست، پارک نکنید و به دنبال یک جای ایمن با مردم زیادی در اطرافش باشید. مطمئن باشید که فقط روی محل پارک تمرکز می کنید و حواستان پرت نمی شود. این کار امنیت را برای خودتان، ماشین های اطرافیان و عابران پیاده فراهم می کند.

انتخاب یک مکان ایمن

نور در پارکینگ

در جایی پارک کنید که نور کافی داشته باشد. اگر در شب پارک می کنید، مطمئن شوید در جایی پارک کنید که نور کافی داشته باشد و به مقصدتان تا آنجا که ممکن است، نزدیک باشد. به اطراف نگاه کنید تا افرادی که به ظاهر خطرناک میرسند، آن نزدیکی ها نباشند. اگر احساس ناامنی می کنید، پارک نکنید و یک روز دیگر، در ساعات روشنایی روز برگردید.

شما همچنین می توانید یک محوطه پارک دیگر یا یک گاراژ که روشنایی کافی دارد را، برای پارک پیدا کنید. شما همچنین می توانید به یک فروشگاه که نور کافی دارد، بروید که امنیت هم دارد.

افراد مشکوک

جایی را انتخاب کنید که مردم در اطرافش باشند. اگر ماشینتان را در یک محل پر رفت و آمد پارک کنید، در واقع با یک تیر  دو نشان میزنید. جایی را انتخاب کنید که مردم در آن اطراف قدم میزنند، جایی که ماشین های دیگر هم مانند ماشین شما پارک است.

پیدا کردن پارکینگ

 یک محل پارک مجاز پیدا کنید. مطمئن شوید محلی که می خواهید در آن پارک کنید، برای پارک، تعیین شده باشد. دنبال نشانه‌هایی بگردید که خلاف این قضیه را اثبات می‌کند، مانند تابلوی “پارک ممنوع”. دنبال خط کشی هایی روی زمین باشید که نشان دهد آن محل برای پارک کردن است.

هیچوقت در محل هایی که متعلق به پارک برای ماشین‌های دارای معلولیت است، پارک نکنید. مگر اینکه ماشین شما نشانه ی معلولیت را در شیشه عقب یا پلاک خود داشته باشد.

هیچ وقت در پیاده رو یا روبه روی شیر آتش نشانی پارک نکنید.

هیچ وقت مسیری که ماشین می‌تواند در آن رفت و آمد کند را مسدود نکرده و نزدیک تقاطع پارک نکنید.

هیچوقت جایی پارک نکنید که جریان ترافیک را مسدود کنید.

دید ماشین در پارک

مطمئن شوید که وسیله نقلیه تان در دید قرار دارد. این کار مانع از دزدی و جنایت می شود. بسیاری از محلهای پارک و گاراژها، دوربین امنیتی دارند. مطمئن  شوید که ماشین تان از چند زاویه مختلف، قابل دید باشد. از پارک کردن در کنار یک کامیون بزرگ، یا بین دو وسیله نقلیه به طوری که ماشینتان قابل دید نباشد، خودداری کنید.

بهترین جای پارک

از پارک کردن در انتهای یک ردیف، خودداری کنید. در این صورت، احتمال اینکه ماشین تان توسط ماشین های دیگر مورد اصابت قرار گیرد، زیاد است. مخصوصاً از پارک کردن در انتهای یک ردیف، در یک مکان شلوغ، خودداری کنید. مثلاً اگر جایی شلوغ باشد و جای پارکی نباشد، گاهی مردم ماشین شان را درست در کنار آخرین ماشینی که پارک شده، قرار می دهند، اما این کار باعث می شود که ماشین تان آسیب ببیند یا حتی توسط جرثقیل برده شود، چون مکان پارک شما غیر قانونی است.

در نزدیکی فروشگاه، از گذاشتن ماشین تان در کنار چرخ های خرید خودداری کنید، چون ممکن است ماشینتان آسیب ببیند.

هزینه پارکینگ

برای پرداخت آماده باشید. بعضی از گاراژ ها، یا محلهای پارک در خیابان ها، پولی هستند و برای پارک کردن در آنجا باید هزینه بپردازید. در حالی که دارید مکان پارک را انتخاب می‌کنید، رسید دریافت کنید و حواستان باشد که پول کافی به همراه داشته باشید. بعضی وقت‌ها باید همان لحظه هزینه را بپردازید و بعضی وقت ها، مانند پارک کردن در گاراژ، وقتی که در حال ترک کردن هستید، هزینه می پردازید. پرداختن برای پارک چیز جالبی نیست، اما حداقل بهتر از این است که ماشین‌تان دزدیده شود یا توسط جرثقیل برده شود.

گاهی می توانید از کارت اعتباری استفاده کنید، اما بعضی وقتها هم فقط باید پول نقد بپردازید، پس حواستان باشد هر 2 را در اختیار داشته باشید.

با احتیاط داخل رفتن

انتخاب جای پارک

با ایمنی به داخل بروید. فعالیت آن را مشاهده کنید. به آرامی برانید و به سایر وسایل نقلیه و پیاده رو ها توجه کنید.

وضعیت پدال ها در هنگام پارک کردن

برای توقف ناگهانی، آماده باشید. یک عابر پیاده ممکن است جلوی ماشین شما قدم بزند یا ماشینی دیگر دنده عقب بیاید. به همین دلیل مهم است که آهسته حرکت کنید و با احتیاط کامل پیش بروید.

حواس پرتی ها

صرفاً روی پارک کردن تمرکز کنید. در حال پارک کردن، تلفن تان را چک نکنید، یا برنگردید که بچه هایتان را بررسی کنید. ۲۰ درصد تصادفات، در محوطه پارکینگ رخ می دهد،  پس مهم است که پارک کردن، همه تمرکز شما را داشته باشد. زمانی که ماشین شما در محوطه پارک قرار گرفت، شما می توانید به چیزهای دیگر مشغول شوید.

جای پارک مطمئن

محوطه‌ای با فضای کافی انتخاب کنید. سعی نکنید ماشین‌تان را به زور در یک فضای کوچک جا دهید، چون ممکن است به ماشین های اطرافتان یا درشان ضربه بزنید، یا اینکه ممکن است آنها به شما ضربه بزنند. دنبال جایی باشید که حداقل ۶۰ سانتی متر از هر دو طرف، فضای آزاد داشته باشد.

اگر ماشین های زیادی در محوطه پارکینگ نیستند، مقداری فضا بین خودتان و ماشین های اطراف تان بگذارید.

نحوه رفتن در جای پارک

آماده داخل رفتن باشید. ماشین تان را 1 متر دورتر از نقطه پارک متوقف کنید. به آرامی مکث کنید و وقتی که در حال آمدن به نقطه پارک هستید، چراغ راهنمایتان را برای ۳ ثانیه روشن کنید. این کار راننده های دیگر را متوجه می کند که شما در حال چرخش هستید و به شما این فرصت را می دهد که اطراف را برای بررسی ترافیک و عابران پیاده، چک کنید. فقط زمانی شروع به داخل رفتن در فضای پارک کنید که اطرافتان را با احتیاط چک کرده باشید و راهنما زده باشید که رانندگان دیگر متوجه پاک کردن شما شوند.

جلوگیری از برخورد با ماشین های دیگر

در خطوطی که در فضای پارک کشیده شده، پارک کنید.  با احتیاط ماشینتان را بین فضای داده شده، قرار دهید. مطمئن شوید که ماشین تان در وسط فضای خط‌کشی شده قرار دارد، نه اینکه به خطوط نزدیک باشد.

اگر شما وسیله نقلیه‌ای بزرگ تر از حد معمول دارید، پس چند جای پارک را اشغال کنید، پس دیگر ماشینتان در مسیر فضای پارک نخواهد بود.

پارک کنار جدول

در جاده، تا آنجا که می توانید نزدیک به جدول پارک کنید. هر زمان که شما در خیابان پارک میکنید، حواستان باشد تا آنجا که می‌توانید کناره پارک کنید. مخصوصا این موضوع در پارک دوبل خیلی مهم است. وقتی شما تا آنجا که می توانید نزدیک به جدول پارک کنید، ماشین تان با عبور وسایل نقلیه دیگر آسیب نمی بیند.

حتی اگر مجبورید، ماشینتان را آنقدر نزدیک به جدول پارک کنید که شاید مجبور شوید از سمت شاگرد از ماشین خارج شوید، تا اینکه ماشین تان در ترافیک و عبور و مرور ماشین های دیگر، قرار بگیرد.

پارک در سربالایی

اگر روی شیب پارک می‌کنید، از ترمز ایمنی استفاده کنید. این ماشینتان را از سر خوردن نجات میدهد. شما همچنین در هنگام پارک، باید چرخ هایتان را کمی مورب بچرخانید که دیگر حرکت نکند. وقتی سربالایی پارک می کنید، چرخ های تان باید خلاف جهت جدول باشد و وقتی در سرپایینی پارک می کنید  چرخ های تان باید به سمت جدول باشد.

پارک های سخت

بدانید که در همه موقعیت ها چگونه پارک کنید. شما باید پارک مورب، پارک دوبل و از عقب پارک کردن را راحت انجام دهید.  موقعیت هایی وجود دارد که این مهارت ها برای شما ضروری هستند، پس زودتر از زمانی که نیاز پیدا کنید، آنها را یاد بگیرید.

برای اینکه این مهارت ها را راحت انجام دهید، به یک محوطه پارک خالی بروید و تمرین کنید. اگر محوطه‌ای که انتخاب کردید، برای  انواع محیط پارک خط کشی ندارد، می‌توانید با مخروط تمرین کنید.

مخصوصاً برای پارک دوبل و پارک از عقب بسیار ضروری است که آینه‌ها و نقاط کورتان را چک کنید تا به ماشین یا عابر پیاده ای ضربه نزنید.

قوانین پارکینگ

از تکنولوژی پارک ایمن استفاده کنید. ابزار هایی برای ماشین وجود دارند که می توانند به شما برای پارک ایمن کمک کنند. اگر ماشین شما تکنولوژی مانند سیستم هشدار نقطه کور، سیستم دیده‌بانی دنده عقب یا هر سیستم هوشمند پارک دیگری دارد، از آن‌ها مطمئن شوید. آنها می توانند به شما کمک کنند که با ایمنی و بدون ضربه زدن به چیزی، به محل پارک وارد شده و از آن خارج شوید. البته حواس‌تان باشد که صدایشان را بشنوید و بر اساس آن واکنش نشان دهید.

ایمن ترک کردن خودرو

وسایل شخصی

اشیای باارزش را از ماشین تان بردارید. این کار از دزدی و شکسته شدن شیشه ها جلوگیری می کند. اگر شما کیف، لپ‌تاپ یا پولتان را روی صندلی بگذارید، این کار افراد را به دزدیدن وسوسه میکند. ماشین شما باید خالی باشد و جوری باشد که به نظر برسد هیچ چیز با ارزشی در آن نیست.

برخورد در ماشین هنگام باز شدن

در ماشین را با احتیاط باز کنید. حواستان باشد وقتی که از ماشین خارج می شوید و در را باز می کنید، به وسیله نقلیه دیگری آسیب نزنید. شما می‌توانید به راحتی با ایجاد فضای کافی بین ماشین خودتان و ماشین کناری، از این اتفاق جلوگیری کنید.

قفل کردن ماشین

ماشینتان را به طور ایمن قفل کنید. مطمئن شوید بعد از اینکه ماشین را ترک می‌کنید، همه درها و صندوق قفل باشند. این کار از ماشین شما محافظت می کند.

اگر ماشین شما یک سیستم امنیتی دارد، حتماً آن را فعال کنید. اگر کسی قصد شکستن شیشه ها را داشته باشد، از خود صدا می‌دهد.

کمربند ایمنی کودکان

وقتی بچه های کوچک از ماشین خارج می شوند، حواستان خیلی به آنها باشد. آنها را همراهی کنید یا حتی بغلشان کنید، کالسکه شان را هل دهید یا دستشان را بگیرید.

بیرون آمدن از پارکینگ با دنده عقب

با احتیاط دنده عقب بیاید. برای اینکه از پارکینگ خارج شوید، ممکن است نیاز به این پیدا کنید که دنده عقب بیاید. مطمئن شوید که به آرامی دنده عقب می آیید و قبل از آن، آینه ها و نقطه کورتان را چک می کنید. وقتی می خواهید دنده عقب بیاید، اطرافتان را دید بزنید و وقتی که در حال مانور دادن هستید، پشت سرتان را نگاه کنید. صبر کنید تا از پارک بیرون بیاید. وقتی که قسمت جلوی ماشین شما از محوطه پارک بیرون آمده باشد، دیگر به ماشین های اطرافتان ضربه نمی زنید.

در رانندگی با دنده عقب است که تصادفات زیادی اتفاق می‌افتد و احتمال اینکه شما به یک عابر پیاده ضربه بزنید، خیلی زیاد است.

در دنده عقب آمدن، حق تقدم با شما نیست! بگذارید اول ماشین ها و عابران پیاده حرکت کنند.

از راهنمایتان استفاده کنید تا به بقیه بفهمانید که قصد رفتن به کدام سمت را دارید و حداقل ۳ ثانیه آن را روشن بگذارید.

نکات :

1 – حواستان به خانواده تان باشد. همیشه وقتی که در پارکینگ در حال قدم زدن هستید، مراقب کودکان باشید. آنها متوجه خطر آن جا نمی شوند، پس شما باید قدم پیش بگذارید و راهنمای آنها باشید.

2 – زمان بگذارید. پارک‌کردن بخش جدی‌ای در رانندگی است. بسیاری از تصادفات در محوطه های پارک اتفاق می افتد، به خاطر اینکه مردم همیشه برای پارک کردن عجله دارند.

3 – از عقل سلیم استفاده کنید. اگر محوطه پارک کاملاً پر است، بهتر است یک زمان دیگر برگردید تا اینکه ساعت ها زمان بگذارید تا یک جای خالی برای پارک، پیدا کنید.

4 – سعی کنید در روزهای هفته، طی ساعات معمول کاری، به فروشگاه ها بروید. سه شنبه ها یکی از آرام ترین روزهای فروشگاه‌ها است.

5 – اگر کسی به شما حمله کرد، تا آنجا که می توانید سر و صدا کنید. جیغ بکشید، هشدار امنیتی  را از دسته کلید فعال کنید و تا آنجا که میتوانید جنبش و هیاهو ایجاد کنید. هرچه زودتر به سمت فروشگاه بدوید و کمک بخواهید. اگر قرار است از جاده عبور کنید، مواظب باشید تا تصادف نکنید. اگر شما در ماشین خود هستید و از قبل قفل آن باز است، پس سریعتر درها را قفل کنید. با تلفن خود به پلیس زنگ بزنید.

هشدار:

1 – وارد بحث و مجادله نشوید. اگر شما با در خود به ماشین کسی آسیب رسانده اید یا برعکس، فقط با او رک و صادق باشید و برای حل موقعیت، نهایت همکاری را با یکدیگر داشته باشید. یادتان باشد که قانون طلایی در برخورد با همسایه تان این است که با او طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود.

2 – همیشه ایمنی را در اولویت قرار دهید.

3 – مراقب فعالیتهای مشکوک باشید چرا که نمی خواهید در یک محوطه پارکینگ خفت شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *