آماده کردن ماشین برای زمستان ( با عکس )

رانندگی در برف

 دماهای یخبندان، بارش برف و جاده های یخی، می تواند رانندگی در زمستان را دشوار کند. نگران نباشید، با این حال ما بهترین راهکارهای کمک به شما برای آماده کردن ماشین برای زمستان را آماده کرده ایم، به گونه ای که با ایمنی هر کجا خواستید بروید.

اصول اولیه

باد لاستیک در زمستان

لاستیک‌های خود را طبق  PSI پیشنهاد شده باد بزنید. دفترچه راهنمای خودرو را بیرون بیاورید و ببینید سطح فشار لاستیک پیشنهاد شده برای وسیله نقلیه شما چیست. با یک فشار سنج هوا، فشار هوا را تست کنید و نتیجه را با PSI پیشنهاد شده ماشینتان مقایسه کنید. اگر PSI ماشین، کمی کمتر از استاندارد است، سری به یک آپاراتی بزنید تا لاستیک های تان را باد بزنید.

برای ایمنی بیشتر، ماهی یک بار فشار لاستیک­ها را چک کنید تا مطمئن شوید همه چیز خوب به نظر می رسد.

تست آج لاستیک

لاستیک‌های خود را با یک سکه تست کنید تا ببینید عاج کافی دارد یا نه. یک سکه بردارید که عکس شخصی روی آن حک شده باشد. با سر به جلو، یک سکه را بین عاج های لاستیک بچسبانید و از نزدیک نگاه کنید. اگر شما بتوانید بیشتر از بالای عکس سر فرد حک شده را ببینید، نیاز دارید که لاستیک های تان را عوض کنید.

لاستیک‌های شما به عاج های زیادی نیاز دارند تا بتوانند برای هوای زمستانی مثل برف و یخ مناسب باشند.

گیر کردن لاستیک در برف

اگر می‌توانید، لاستیک های عادی تان را با لاستیک های زمستانی تعویض کنید. لاستیک های رمستانی ضخیم تر بوده و از لحاظ داشتن عاج هم بهتر از لاستیک‌های عادی هستند. اگر مشتاق هستید، توقفی در فروشگاه لوازم خودرو محلی داشته باشید تا ماشین تان را ارتقا دهید.

لاستیک های مناسب برف، حجیم تر از لاستیک های عادی هستند، شاید مکانیک تان نیاز داشته باشد که به خاطر این موضوع رگلاژ هایی روی ماشین انجام دهد. دنبال لاستیک زمستانی با شکاف های اضافه یا خرده خرده درون عاج‌ها باشید. این می تواند به شما در هوای زمستانی، کمی اصطکاک بیشتری بدهد.

اگر در ناحیه ای که برف یا یخبندان زیادی وجود دارد زندگی می کنید، به دنبال زنجیرچرخ باشید. وقتی در فصل زمستان رانندگی می کنید، این کار به شما آرامش خاطر می دهد.

افزایش دید در زمستان

همه چراغ های خود را آزمایش کنید و در صورت سوخته بودن تعویض کنید. برای آماده کردن ماشین برای زمستان، ماشین تان را روشن کنید و همه چراغ های داخلی و خارجی را آزمایش کنید. در فروشگاه لوازم خودرو محلی توقف کنید تا لوازم جدید جایگزین کنید.

در طی زمستان، دیدِ جاده همیشه عالی نیست. در حالیکه نمی توانید نور بیرون را کنترل کنید، قطعاً می توانید چراغ های خراب داخل ماشین را تست و جایگزین کنید.

برف پاک کن مناسب باران و برف

اگر برف پاک کن های تان از کار افتاده به نظر می‌رسند،  جدید آن را نصب کنید. برف پاک کن های خود را هر ۶ تا ۱۲ ماه تعویض کنید، مخصوصا اگر فرسوده به نظر می رسند. هر زمان که برف پاک کن های شما شروع به جیر جیر کردن یا چسبیدن به شیشه کردند، جدیدش را از فروشگاه لوازم یدکی محلی بخرید.

ضد یخ

برای آماده کردن ماشین برای زمستان، تنظیمات را به مایع پاک کننده تغییر دهید. یک بطری از مایع پاک کننده شیشه جلوی زمستانی را از فروشگاه لوازم یدکی محلی بخرید و مخزن را دوباره پر کنید. لازم نیست مخزن را کاملا خالی کنید_ فقط قسمت بالای آن را با مایع زمستانی پر کنید، اینگونه شما می توانید شیشه جلوی تان را در زمستان تمیز نگه دارید.

مایع پاک کننده شیشه عادی ممکن است وقتی با پنجره برخورد می کند، یخ ببندد که بسیار خطرناک است. مایع زمستانی برای استفاده در هوای سرد امن تر است.

نکات مهم فصل زمستانی

بنزین زدن در زمستان

سوخت‌گیری کنید تا همیشه یک دوم یا بیشتر از باک تان پر باشد. وقتی هوا سرد می‌شود، احتمال یخ زدن باک های خالی بیشتر است. قبل از رانندگی به هر جایی، سطح سوخت تان را چک کنید تا ببینید چقدر سوخت در باک مانده است. در طی زمستان سعی کنید حداقل نصف باک را از سوخت پر کنید، در این صورت دیگر باک‌تان یخ نمی زند.

اگر در ناحیه ای که برف یا یخبندان زیادی وجود دارد زندگی می کنید، به دنبال زنجیرچرخ باشید.

مخزن شیشه شور

اگر خنک کننده تان کم است، آن را تا بالا پر کنید. برای آماده کردن ماشین برای زمستان، یک نگاه به درون کلاهک بیندازید و ببینید وسیله نقلیه تان چقدر ضد یخ دارد. اگر در حال تمام شدن است، مخزن را با یک مایع آبکی که ۶۰ درصد ضد یخ و ۴۰ درصد آب است، پرکنید.

ضد یخ، رادیاتور ماشین را از یخ زدن حفظ میکند و ماشین شما را سرپا نگه میدارد.

تست سلامت باتری

باتری تان را تست کنید تا مطمئن شوید کار میکند. یک مولتی متر بگیرید و روی ولتاژ مستقیم تنظیم کنید. حالا می‌توانید دقیق بخوانید. گیرنده مثبت مولتی متر را به پایانه مثبت باتری وصل کنید و گیرنده منفی را به پایانه منفی وصل کنید. مولتی متر را بررسی کنید و ببینید چه می گوید_ اگر زیر 12.45 بود، پس باطری شما نیاز دارد که دوباره شارژ شود‌.

باتری را بلافاصله بعد از خاموش کردن ماشین چک کنید تا بتوانید دقیق بخوانید‌.

فصل زمستان می تواند فشار زیادی به باتری تان وارد کند، بنابراین مهم است که باتری تان را جلوتر از موعد بررسی کنید.

تست بخاری خودرو

تنظیمات گرما و ضد یخ ماشین را بررسی کنید. وسیله نقلیه تان را روشن کنید و دکمه های گرما و ضد یخ را فشار دهید. ببینید در اطراف دریچه‌های بخاری ماشین‌تان هوای گرم را احساس می‌کنید یا نه. اگر اصلا خروج هوا را احساس نمی کنید، ماشین تان را پیش یک مکانیک ببرید تا سیستم بخاری را تنظیم کند.

چکاپ زمستانی

ماشین‌تان را توسط مکانیک بررسی کنید. از مکانیک بخواهید که یک نگاه به مایع‌‌ های موجود در ماشین، ترمزها، لاستیک‌ها و باتری بیاندازد. یک حرفه‌ای همچنین باید سیستم سوخت، سیستم احتراق، کمربندها، برف پاک کن‌ها، سیستم خنک کننده، چراغ‌ها و روغن را هم بررسی کند تا مطمئن شود همه چیز برای هوای زمستانی در بهترین حالت ممکن قرار دارد.

قبل از رانندگی در زمستان

لوازم ضروری در زمستان

یک بسته از تدارکات زمستانی را پشت ماشین خود نگه دارید. قبل از اینکه هوای زمستانی برسد، به منظور آماده کردن ماشین برای زمستان، یک چراغ قوه، سوت، جعبه کمک های اولیه، داروی اضافه، چند روکش یا پتو، یک موبایل شارژ شده، لباس گرم، غذا به اندازه ۳ روز و آب را در ماشین خود نگه دارید. اگر ماشین شما در جاده بماند یا معطل شود، در حالی که منتظر کمک هستید، این وسایل شما را گرم و ایمن نگه میدارد.

چراغ های جاده (که به ماشین وصل می کنند) و سیم‌های استارت زنی ( کابل باتری به باتری ) هم می‌توانند چیز های مفیدی برای به همراه نگه داشتن باشند.

محض احتیاط، کاردک برف پاک کن هم به همراه داشته باشید.

یخ زدن شیشه ماشین

برای آماده کردن ماشین برای زمستان قبل از خروج از منزل، هرگونه برف یا یخ را بتکانید. یک کاردک برف‌پاک‌کن بگیرید و از هرگونه برف یا یخی که به بالای ماشین، شیشه جلو و پنجره های کناری چسبیده، خلاص شوید. دوباره بررسی کنید که همه برف ها پاک شده باشند، حتی از سقف و صندوق عقب‌تان.

اگر موقعی که در حال رانندگی هستید، برف از ماشین شما سر بخورد، ممکن است سایر رانندگان را در خطر قرار دهید.

در بعضی از جاها اگر برف و یخ را پاک نکنید، ممکن است برایتان مشکل قانونی پیش بیاید.

مشکلات زمستانی خودروها

هرگونه برف یا یخ را از لوله اگزوز پاک کنید. به پایین خم شوید و یک نگاه زیر چشمی به درون لوله اگزوز بیاندازید. هرگونه برفی یا یخی که باعث گرفتگی لوله شده است را بیرون بیاورید، در این صورت ماشینتان دیگر با هیچ گاز مضری پر نمی‌شود.

اگر لوله های اگزوز تان کمی گرفتگی داشته باشد، کربن مونوکسید می‌تواند به درون ماشین نفوذ کند.

بهبود رانندگی در زمستان

تا آنجا که می‌توانید، از رانندگی در هوای بد خودداری کنید. با ایستگاه آب و هوای محلی خود ارتباط برقرار کنید تا ببینید کولاک، طوفان یخ و یا هر گونه آب و هوای بد در مسیر شما قرار دارد یا نه. اگر آب و هوا عالی به نظر نمی رسد، خانه بمانید تا جاده ها کمی بهتر شود.

هوای زمستان می‌تواند واقعاً غیر قابل پیش بینی باشد، پس بهتر است تا آنجا که می توانید خانه بمانید، حتی اگر یک راننده ماهر هستید.

اگر در نهایت در هوای زمستانی رانندگی می کنید، به یک دوست، اعضای خانواده، همکار یا شخص دیگری که دارید به سمت او رانندگی می کنید، خبر بدهید و بگذارید بدانند که شما در هوای بد هستید و احتمالا دیر خواهید کرد.
متاسفانه کار زیادی نیست که بتوانید وقتی که در جاده هستید و طوفان شروع می شود، انجام دهید. اگر گرفتار هوای بد شدید، حداکثر تلاشتان را بکنید تا ایمن رانندگی کنید.

نکات

1 – درکل سفر، به جای اینکه بخاری تان را روشن بگذارید، آن را برای چند دقیقه روشن کنید. این کار می‌تواند کمک کند مقداری سوخت در طول این روشن و خاموش شدن طولانی مدت، ذخیره کنید.

2 – اگر شما در نهایت در کنار جاده گیر افتاده اید، مثلث های شبرنگ را پشت وسیله نقلیه قرار دهید. در این صورت، خدمات اضطراری می‌تواند وسیله نقلیه شما را بسیار آسان تر پیدا کند. شما هم می‌توانید یک جلیقه شبرنگ بپوشید.

3 – رنگ ماشین شما بعد از پاشیده شدن گل، نمک جاده و آلودگی به آن، ممکن است کمی فرسوده به نظر برسد. در طی ماه‌های زمستان، استفاده از یک پوشش وکس را در نظر داشته باشید تا از ماشین تان محافظت کنید.

4 – اسناد مهم مانند کارت شناسایی خودروی‌تان را در یک پوشش ضد آب نگه دارید، اینگونه آنها می توانند  طی هوای زمستانی خشک و ایمن بمانند.

5 – برای آماده کردن ماشین برای زمستان، کف‌پوش‌های خود را با سنجاق‌های نگهدارنده به کف ماشین محکم کنید. در این صورت در حین رانندگی، آنها زیر پاهایتان حرکت نمی کنند.

هشدار

اگر در برف گیر کردید، وحشت نکنید. خدمات اضطراری اتومبیل را خبر کنید و تا زمانی که کمک برسد، در ماشین تان بمانید. در حالی که منتظرید، یک چیز رنگ روشن را به آنتن‌تان گره بزنید، در این صورت خدمات اضطراری خودرو،  شما را خیلی آسان تر پیدا می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *