لاستیک ترکید چکار کنیم ؟ ( با عکس )

ترکیدن لاستیک

 ترکیدن لاستیک ها در هنگام رانندگی، می تواند یکی از ترسناک ترین لحظه ها در جاده باشد. دانستن این که در آن لحظه چه کاری باید انجام دهید هم کمک کننده است. اگر لاستیک ترکید، به یاد داشته باشید که هیچ وقت فرمان را تند و ناگهانی نچرخانید یا ترمز نزنید، زیرا می‌تواند موجب خطرات بسیار بزرگی شود. در عوض آرامش تان را حفظ کنید، بگذارید ماشین، خودش سرعتش کم شود و به یک جای ایمن بروید.

تشخیص ترکیدن لاستیک

صدای ترکیدن لاستیک

به علامت‌های آشکار گوش کنید. سه صدا همراه پنجری به گوش می‌رسد و پشت هم و سریع اتفاق می‌افتد. اول، شما یک صدای بوم بلندی میشنوید که در زمان کوتاهی همراه با صدای خارج شدن سریع هوا، از لاستیک می باشد. وقتی که هوا خارج شد، شما با صدای  فلپ مواجه می شوید که حاصل کشیده شدن لاستیک روی جاده است.

نشانه های ترکیدن لاستیک

تغییرات فرمان را تشخیص دهید. بعد از ترکیدن لاستیک، احتمالا هدایت کردن ماشین تان سخت است. این می‌تواند نشان دهنده یک پنچری سبک تر باشد که به اندازه منفجر شدن صدا ایجاد نمیکند.

لاستکی ترکید چیکار کنیم

متوجه کشیده شدن ماشین در یک جهت باشید. وقتی ترکیدن لاستیک اتفاق می افتد، صرف نظر از اینکه لاستیک جلو یا چرخ عقب بترکد، ماشین شما تیز، به سمت لاستیک ترکیده، کشیده میشود. این اتفاق بیشتر از هر اتفاق دیگری، نشان دهنده ترکیدن و پنچر شدن ماشین‌تان است.

نگهداشتن ماشین بر روی جاده

رانندگی با لاستیک پنچر

به طور ناگهانی و شدید فرمان را حرکت ندهید. ماشین را مستقیم در جاده برانید تا پتانسیل کج شدن و انحراف رفتن را به حداقل برسانید، از کج شدن به سمت ترافیکی دیگر در جاده، خودداری کنید. با دستانتان محکم، فرمان را در موقعیت ۲ و ۱۰ (جایگاه این اعداد روی ساعت) بچسبید.

نحوه رانندگی با لاستیک ترکیده

ترمز نکنید. عکس العمل سریع زانوی شما، همیشه ترمز گرفتن است. اما این خطرناک ترین کار هنگام ترکیدن لاستیک است. ترمز کردن ماشین، باعث می شود ماشین کج شود و خارج از کنترل تان چپ و راست شود.

نحوه درست رانندگی با لاستیک ترکیده

پایتان را بر روی گاز نگه دارید. ممکن است این کار دور از عقل به نظر برسد اما زیاد کردن سرعت تان به شما زمان می‌دهد تا موقعیت را بسنجید و عکس العمل درستی نشان دهید. به خاطر ترکیدن لاستیک شما، گاز دادن سرعت ماشین را زیاد نمیکند، اما این کار مانع از ترمز کردن شما و به خطر انداختن خودتان و سایر مسافران خواهد شد.

آموزش رانندگی

بگذارید لاستیک ماشین را بکشد و سرعت را کم کند. وقتی لاستیک شما منفجر می‌شود، ماشین شما حجم بسیار زیادی از وزن را روی زمین می کشد. این وزن به کم کردن سرعت ماشین تان به طور ایمن و در یک راه مستقیم کمک می کند که بهتر از هرگونه ترمز گرفتن است.
. حتی اگر پایتان روی گاز باشد، با گذر زمان سرعت ماشین تان کم می شود.  

رفتن به یک مکان ایمن

کارهای بعد از ترکیدن لاستیک

به سایر رانندگان نشان دهید که مشکلی پیش آمده است. از چراغ های اضطراری‌تان استفاده کنید تا به سایر ماشین ها نشان دهید مشکلی پیش است. آنها ممکن است ترکیدن استیک ماشین را دیده یا شنیده باشند، اما اگر متوجه نشده باشند، چراغ های اضطراری این واقعیت را به آنها می فهماند که شما دارید آهسته تر می رانید و به ملاحظه بیشتری نیاز دارید.

گرفتن ترمز بعد از پنچری

وقتی سرعتتان کم شد، کنار بزنید. وقتی ماشین، خودش به سرعت ۴۸ کیلومتر بر ساعت یا کمتر رسید، بهتر است به آرامی فرمان را بچرخانید تا به کنار جاده بروید. از چراغ راهنما استفاده کنید تا به سایر رانندگان علامت دهید که دارید تغییر لاین می‌دهید.

رانندگی با لاستیک پنچر

یک توقف ایمن و کنترل شده انجام دهید. پایتان را از روی گاز بردارید و بگذارید کشیده شدن توسط این پنجری بزرگ، شما را به یک توقف کامل برساند. وقتی که ماشین‌تان متوقف شد، قبل از اینکه از وسیله نقلیه خارج شوید، مطمئن شوید که در کنار جاده قرار دارید.

تعمیر لاستیک پنچر

کمک جاده‌ای را خبر کنید. اگر بیمه ای دارید که کمک جاده ای را تحت پوشش قرار می­دهد، به بیمه‌تان زنگ بزنید و درخواست کمک بدهید. اگر ندارید، دوستی را خبر کنید یا خودتان لاستیک را تعویض کنید. تلاش نکنید تا زمانی که پنچری لاستیک تان تعمیر نشده است، دوباره رانندگی کنید.

ترکیدن لاستیک

در زمان رسیدگی به لاستیک ترکیده ، مراقب باشید. بسته به اینکه لاستیک شما چطور ترکیده است، ممکن است قطعاتی از فلزات بیرون زده شده باشد. وقتی به هرگونه لاستیک پنچر شده رسیدگی می کنید، خیلی مراقب باشید و اگر ممکن است، برای جلوگیری از جراحت دستکش بپوشید.

جلوگیری از ترکیدن لاستیک

میزان صحیح باد لاستیک

فشار لاستیک تان را هفتگی بررسی کنید. لاستیک های ماشین تان را با فشار مناسب لاستیک پر کنید و فشار مناسب برای لاستیک را در همه زمان‌ها حفظ کنید. اگر لاستیک های شما کمتر یا بیشتر از حالت ایده آل باد داشته باشد، شما را در ریسک بسیار بیشتر در برابر ترکیدن لاستیک ماشین قرار می دهد.

علت ترکیدن لاستیک

فشار لاستیک های تان را قبل از مسافرت های طولانی یا طی موج‌های گرما، بررسی کنید. سفرهای طولانی، یعنی جایی که لاستیک های شما ممکن است فرسایش بیشتری را متحمل شوند یا موج های گرما که فشار هوای درون لاستیک­ها را تغییر می دهد، دو تا از خطرناک ترین موقعیت های ترکیدن لاستیک هستند. برای جلوگیری از ترکیدن لاستیک، وقتی در مسافرت های طولانی یا موج‌های گرما هستید، روزانه لاستیک‌هایتان را چک کنید.

جلوگیری از ترکیدن لاستیک

همیشه دودستی فرمان را نگه دارید. اگر با هر دو دست فرمان را نگه ندارید، نمی توانید به درستی خود را برای عکس العمل نشان دادن در هنگام ترکیدن لاستیک آماده کنید. از خوردن و نوشیدن در ماشین خودداری کنید و همیشه تمرکزتان را روی جاده نگه دارید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *