آموزش رانندگی در باران ( با عکس )

رانندگی در باران

 رانندگی در باران مخصوصاً در تاریکی، می تواند باعث کاهش شدید دید شود. بهترین روش برای افزایش دید در باران، روشن کردن چراغ جلو و برف پاک کن ها می باشد. از وسایل نقلیه بزرگ که آب جمع شده روی زمین را به اطراف پخش می کنند، دوری کنید. چراغ‌های جلوی خود را تمیز و شفاف نگه دارید و برف پاکن هایتان را، در صورتیکه قدیمی و خراب شده اند، عوض کنید.

 برف پاک کن‌ها

برف پاک کن های تان را روشن کنید. به جز مواردی که برف پاک کن های ماشین به طور خودکار روشن می شود، شما نیاز دارید که به صورت دستی آنها را روشن کنید تا افزایش دید در باران در هنگام رانندگی داشته باشید.  برف پاک کن‌ها به طور معمول سه نوع تنظیمات دارند: کند، متوسط، سریع. اگر باران ملایم است، سرعت پایین را انتخاب کنید و اگر باران سنگین تر است (و دید شما هم ضعیف تر است) سرعت سریع‌ را انتخاب کنید.

اگر بخواهید، می‌توانید سرعت بالا را در باران های ملایم استفاده کنید، اما این کار ضرورتی ندارد.

هیچ معیار خاصی برای تعیین این موضوع که شما به یک سرعت سریعتر یا آهسته تر در هنگام رانندگی در باران نیاز دارید، نیست. از قدرت تشخیص‌تان بهترین استفاده را ببرید و سرعتی را انتخاب کنید که بیشترین نزدیکی را با شدت باران، در هر زمانی داشته باشد.

اگر شما در شیشه عقب خود برف پاکن دارید، آن را هم فعال کنید.

قسمت بیرونی‌ برف پاکن های قدیمی یا شکننده را تعویض کنید. برف پاک کن از دوقسمت تشکیل شده است: قسمت بیرونی و لاستیکی برف پاک کن که در مقابل شیشه حرکت می کند و تیغه‌ی فلزی که در واقع این قسمت لاستیکی را نگه می دارد. برف پاک کن های خود را به طور منظم از نظر خشک بودن یا ترک داشتن بررسی کنید و اگر موردی پیدا کردید، آنها را عوض کنید. در بیشتر موارد قسمت لاستیکی برف پاک کن، حداقل هر ۳ سال یکبار نیاز به تعویض دارد تا افزایش دید در باران داشته باشید.

دفترچه راهنمای خودرو یا فروشگاه های قطعات خودرو را در نظر داشته باشید تا اطلاعات مربوط به نوع و سایز تیغه های مورد نظرتان را به دست آورید.

به طور کلی، قسمت لاستیکی برف پاک کن خودش به سادگی به درون یا بیرون تیغه های فلزی سر میخورد.

اگر شما به طور منظم بیرون پارک میکنید، برف پاک کن را باید بیشتر از زمانی که درون گاراژ پارک میکنید، عوض کنید.

تیغه های برف پاک کن را هر زمانی که نیاز بود، عوض کنید. اگر تیغه‌های شما فرسوده، خمیده یا زنگ زده شده‌اند، آنها را هم عوض کنید. از تیغه‌های با کیفیت بالا استفاده کنید، مخصوصا آنهایی که با ضد باران پوشانده شده‌اند.

 اگر محل هایی از شیشه شما وقتی که از شیشه پاک کن استفاده می کنید، به طور کامل پاک نمیشود، باید بدانید که برف پاک کن خم شده است یا فشار غیر یکسانی را به شیشه اعمال می کند.

به طور کلی تیغه های برف پاکن می توانند به آسانی از دسته‌ی فلزی که تیغه را نگه می دارد، جدا شوند. سپس یک تیغه جدید می‌تواند به آن بچسبد.

دفترچه راهنمای خود یا فروشگاه های قطعات خودروی محلی را برای اطلاعات مربوط به نوع تیغه های برف پاک کنی که احتیاج دارید، در نظر داشته باشید.

تیغه های برف پاک کن خود را تمیز نگه دارید. تیغه های کثیف برف پاک کن می‌توانند موجب خط خطی کردن و کف کردن آب شود. یک پارچه‌ی بدون کرک یا حوله کاغذی را درون مایع واشر شیشه بخیسانید. پارچه یا حوله کاغذی را در طول تیغه بکشید. تا جایی که احتیاج است پارچه یا حوله کاغذی را بچرخانید تا مطمئن شوید همیشه با قسمتت تمیز آن، تیغه را پاک می کنید.

استفاده و تمیز کردن چراغ های جلو

چراغ های جلوی‌تان را روشن کنید. اگر شما در باران، شب یا یک روز ابری در حال رانندگی هستید، چراغ های جلوی تان می تواند به شما کمک کند تا افزایش دید در باران داشته باشید. حتی اگر شما در طول روز در باران رانندگی می کنید، روشن کردن چراغهای جلوی تان ایده خوبی است، چراکه به سایر وسایل نقلیه اجازه می دهد تا شما را ببینند.

بسیاری از چراغهای جلو تنظیمات متفاوتی دارند. بهترین را برای شرایط موجود انتخاب کنید. برای مثال اگر شما در یک مکان تاریک با باران ملایم رانندگی می کنید، باید روشن ترین تنظیمات چراغ را انتخاب کنید.

 اگر شما در مه و باران رانندگی می‌کنید، از چراغ های مه شکن استفاده کنید.

چراغ های جلوی‌تان را بشویید. اگر چراغ های جلوی شما دارای کثیفی یا آلودگی باشند، به آن روشنی که باید، نمی درخشند. این موضوع می‌تواند دیدتان را در هنگام رانندگی در باران کاهش دهد. برای اینکه چراغ های جلوی تان به طور کامل بدرخشند، آن‌ها را با آب و صابون بشویید، چه به تنهایی، چه زمانی که کل ماشین تان را می شویید.

هیچ برنامه منظمی وجود ندارد که شما بر اساس آن چراغ های ماشین تان را بشویید. اگر چراغ های جلوی شما درخشندگی کمتری نسبت به قبل دارند یا اگر کثیفی روی آنها می بینید، آنها را بشویید.

چراغ های جلوی تان را با کاغذ سنباده تمیز کنید. برای یک تمیزکاری عمیق تر، یک تکه از کاغذ سمباده خیس یا خشک ۱۰۰۰ دانه‌ای را در آب سرد بخیسانید. به اطراف دور تا دور چراغ های جلوی تان، نوار نقاش بزنید. بعد از ۱۰ دقیقه، کمی سمباده به چراغهای جلو بزنید، آن را به طور مستقیم از سمتی به سمت دیگر حرکت دهید. در حالی که کار می کنید، آب را به چراغ جلو اسپری کنید.

این روند را با استفاده از کاغذ سنباده ۱۵۰۰ دانه، سپس ۲۰۰۰ دانه، ۲۵۰۰ دانه و ۳۰۰۰ دانه‌ی خیس یا خشک انجام دهید.

جهت تمیز کردن تان را به صورت یک در میان کنید. برای مثال اگر یک دفعه با یک تکه از کاغذ سمباده از چپ به راست تمیز کردید، دفعه بعد، از بالا به پایین تمیز کنید.

وقتی تغییر رنگ، خراشیدگی و آلودگی چراغ جلو از بین رفت، از سطح بعدی کاغذ سنباده استفاده کنید.

هیچ برنامه مشخصی نیست که شما بر اساس آن، به تمیزکاری عمیق چراغ جلوی تان بپردازید. در صورتی چراغهای جلو تان را با کاغذ سنباده به صورت عمیق تمیز کنید که شستن چراغ های جلوتان با روشهای استاندارد، نتیجه کافی نمی دهد.

نکات مهم رانندگی در باران

دقیقا پشت سر کامیون ها یا اتوبوس ها قرار نگیرید. آبی که توسط این وسایل نقلیه بزرگ به اطراف پخش میشود، دید شما را در باران کاهش می دهد. سعی کنید به اندازه‌ی طول چندین ماشین، از کامیون ها واتوبوس ها فاصله بگیرید.

اگر نیاز دارید که از اتوبوس یا کامیون سبقت بگیرید، این کار را هر چقدر که می توانید سریع انجام دهید تا زمانی که پشت یا در کنار این وسایل نقلیه قرار می گیرید، یعنی همان جایی که می توانید آب پاشی بزرگی را تجربه کنید، به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

از عینک پلاریزه استفاده کنید . (عینکی که عدسی آن بعضی از نور های خورشید را فیلتر می‌کند و در نتیجه دیگر نور خورشید اذیتمان نمی کند و می توانیم اطراف را واضح تر ببینیم) اگر شما در طول روز در باران رانندگی می کنید، از عینک آفتابی پلاریزه استفاده کنید تا افزایش دید در باران، هنگام رانندگی داشته باشید. اگر شما در شب بارانی رانندگی می کنید، قادر نخواهید بود با استفاده از عینک پلاریزه، افزایش دید در باران هنگام رانندگی داشته باشید.

در صورت ضرورت  دمیستر (مه گیر) را روشن کنید. اگر دمای باران و دمای داخل وسیله نقلیه خیلی متفاوت است، پنجره‌های شما ممکن است بخار کند و مه آلود شود. برای رفع این مشکل و افزایش دید در باران هنگام رانندگی، مه گیر را روشن کنید.

سرعت خود را کاهش دهید. کم کردن سرعت تان می تواند به شما زمان اضافه بدهد تا پیش رویتان را ببینید. شما باید بتوانید جایی که قرار است از آن عبور کنید را ۱۲ ثانیه قبل از عبور ببینید. هنگام رانندگی در باران، سرعت خود را تنظیم کنید تا این استاندارد دید را رعایت کنید.

شیشه جلوی خود را تمیز کنید. گاهی برف پاک کن های شما آنقدر قوی نیست که همه‌ی آلودگی‌های روی شیشه شما را پاک کند. کثیفی، مخصوصاً به گوشه‌های بالا می‌چسبد و در هنگام یک باران شدید، می تواند به پایین بلغزد. بهترین راه برای تمیز کردن شیشه جلو تان این است که توسط یک فرد حرفه ای در کارواش های محلی تمیز شود. شما می‌توانید به طور متناوب یک پارچه یا اسفنج را در آب وصابون بخیسانید و آن‌را از این سر تا آن سر شیشه بکشید تا زمانی که کل سطح تمیز شود.

وقتی که شیشه جلوی تان کثیف است، آن را تمیز کنید.

یادتان نرود که تیغه‌های برف پاکن تان را هم تمیز کنید.

یک روکش ضد باران روی شیشه جلوی خود بگذارید. ضد باران ها از ضربات قطره های باران روی شیشه جلوی شما جلوگیری می کنند، در عوض هنگام استفاده از پوشش، باران به آرامی بر روی شیشه سر خواهد خورد. دستورالعمل های خاص برای استفاده، بسته به نوع استفاده شما متفاوت است. به طور کلی، با این وجود شما می توانید ضد باران را به آرامی بر روی شیشه اسپری کنید.

محلول‌های ضد باران معمولاً هر شش ماه یک بار باید استفاده شود.

 نکات

1 – همیشه یک روکش یا پتوی گرم، چراغ قوه و یک بسته از لوازم اضطراری را در ماشین تان نگه دارید. هر زمان که نیاز داشته باشید از جاده خارج شوید، آماده خواهید بود.

2 – اگر شرایط تا حدی جدی شد که نتوانستید جاده را ببینید، کنار بزنید، چراغ خطر را روشن کنید و صبر کنید تا باران کم شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *