آموزش نصب باربند دوچرخه روی ماشین ( با عکس )

باربند دوچرخه

با نصب باربند دوچرخه، این امکان را خواهید داشت در سفرهای جاده ای، دوچرخه ی شخصی و محبوب خود را به همراه داشته باشید. روش های مختلفی برای نصب باربند دوچرخه وجود دارد. به عنوان مثال، می توان از طریق رابط، دوچرخه را به صندوق عقب متصل کرد. یا می شود از طریق رابط میله ای لازم، دوچرخه را به سقف خودرو بست و نصب باربند دوچرخه را روی سقف انجام داد. همچنین می شود نصب باربند دوچرخه از طریق یدک کش عقب صورت پذیرد.

هر یک از این رویه ها، مزایا و معایب خود را دارد. عموما به رغم تنوع مدل و برند، نصب باربند دوچرخه اساسا کاری سهل و ساده و بی نیاز از ابزار و آچار است. البته درباره ی یدک کش عقب استثناء وجود دارد و به ابزار آلات نیاز دارد. 

انتخاب باربند دوچرخه

بار بند

یک باربند مناسب برای صندوق عقب انتخاب نمایید . اگر تصمیم دارید از فضای سقف ماشین و باربند متصل به آن به منظور دیگری استفاده کنید، باربند متصل به صندوق عقب بهترین انتخاب است. اگر در مسیرهای کوچه باغ با شاخ و برگ ارتفاع پایین رانندگی می کنید یا اینکه تصمیم دارید سورتمه یا کایاک یا قایق کوچکی را روی سقف باربند کنید، استفاده از باربند صندوق عقب بهترین انتخاب است. باربند صندوق عقب بابت دوچرخه، به سهولت نصب شده و به لبه صندوق متصل می شود و فضای صندوق عقب را هم برای شما ذخیره می کند.

باربند های صندوق عقب یک یا دوچرخه را متصل می کنند و البته ممکن است مانع دید دوربین دید عقب خودرو شوند. به هر حال حتی در نصب صحیح، ممکن است خط و خشی روی بدنه بیندازند. لذا اگر روی بدنه ی خودروی خود خیلی حساس هستید، از نوعی استفاده کنید که حداکثر فاصله را از بدنه ی خودرو دارد. 

نصب باربند دوچرخه

باربند های صندوق عقب جمع و جور را امتحان کنید. اگر محدودیت فضای پارکینگ دارید، نمونه هایی از باربند صندوق عقب وجود دارد که بسیار جمع و جور است. به سرعت باز و بسته می شود و فضای زیادی را نمی گیرد. در عین حال با توجه به ضعیف بودن اتصالات و میله ها، این نوع باربند توانایی اتصال یک دوچرخه را دارد.

آموزش نصب باربند دوچرخه

باربند متناسب با خودرو بیابید . یافتن و نصب باربند دوچرخه متناسب و مطابق با ماشین خودتان مهارت مهمی است. توصیه می شود هنگام تهیه و نصب باربند دوچرخه، حتما به وبسایت سازنده سری بزنید تا لیست خودروهای دارای تطابق را مشاهده کنید. هر چند اکثر باربندهای صندوق عقب، قابل رگلاژ و اتصال به انواع خودرو می باشند. اما نمونه هایی هم هست که این گونه نیست.

طریقه نصب باربند

نصب را شروع کنید . بعد از تهیه باربند صندوق عقبی، حتما دستورالعمل نصب آن را مطالعه نمایید و طبق آن عمل نمایید. هرچند اکثر باربندهای صندوق عقب، یکپارچه هستند و مونتاژ آنها دشوار نیست و نصب آنها ساده است.

بابند دوچرخه خوب

نوارها را محکم کنید . نصب باربند دوچرخه مدل صندوق عقب، معمولا با باز کردن صندوق عقب و قلاب کردن اتصالات و گذاشتن مهارها و سپس بستن در صندوق عقب، صورت می پذیرد. بعد از آن لازم است نوارهای تسمه ای را رگلاژ و محکم و تنظیم نمایید. باربندهای جمع و جور عموما به صندوق عقب قفل نمی شوند. 

نصب دوچرخه روی باربند دوچرخه

دوچرخه را وصل کنید . هنگامی که باربند آماده شد، میله هایی با زوایای 15 تا 45 درجه مهیا خواهند بود که می توانید دوچرخه را روی این میله های ریل مانند بلغزانید. پس از جاگیر شدن دوچرخه، نوارهای تسمه ای را به میله ی فرمان دوچرخه و ستون دوچرخه که زین را به پدال ها وصل می کند، ببندید. اگر تصمیم به دوچرخه ی دوم دارید نیز به صورت مشابه اقدام کنید. هر چند وزن زیادی را روی میله های باربند نگذارید.

استفاده از باربند سقفی

باربند سقفی دوچرخه

یک باربند سقفی ببندید . اگر بر روی سقف ماشین، میله های عرضی یا متقاطع دارید، یک راه مطمئن برای نصب باربند دوچرخه، استفاده از باربند سقفی است. دوچرخه به باربند متصل و با کشش نوارها مهار کننده محکم می شود تا در حین حرکت ماشین، پرتاب نشود. ضمنا دوربین دید عقب خودرو آزاد می ماند. باربند عموما مخصوص یک دوچرخه است.

طریقه نصب باربند سقفی

اندازه گیری و تنظیم را به خوبی انجام دهید . طول و عرض میله های سقفی ماشین را به عنوان تکیه گاه باربند سقفی اندازه گیری کنید. بر اساس این اندازه گیری می توانید باربند مناسب و قابل تنظیم را تهیه کنید. درست است که باربند تا حدی قابل تنظیم است، اما ابعاد پیش فرض و استاندارد دارد.

خرید باربند دوچرخه

باربند متناسب بیابید . مشابه باربند صندوق عقبی، درباره ی تناسب و تطابق باربند سقفی مد نظر با خودروی خود تحقیق کنید. به وبسایت فروشنده ی باربند سری بزنید و از بخش جستجو بهره ببرید. به یاد داشته باشید حتی تطابق اندازه گیری لزوما به معنی تطابق در نصب باربند دوچرخه نیست و در اتصالات ممکن است تفاوت هایی باشد.

دفترچه نصب باربند دوچرخه

دستورالعمل نصب را بخوانید . همه ی باربند های سقفی حتی اگر مدل معروفی باشند، دستورالعمل نصب دارند. آن را مطالعه کنید و بر اساس آن نصب کنید. عموما باربند های سقفی به طرفین سقف به موازات تایرها گیره و متصل می شوند. امیدواریم قد شما به قدری بلند باشد تا این اتصالات را برقرار کنید و الا به زحمت خواهید افتاد.

باربند ماشین

باربند سقفی را نصب کنید . باربند سقفی را طبق دستور العمل نصب کنید. بهتر است آن را روی زمین مونتاژ کنید و به صورت یکپارچه به روی سقف ببرید. از نردبان یا چهارپایه کوچک استفاده کنید. تسمه های نواری سمت جلو و عقب باربند را محکم کنید.

باربند خودرو

تنظیم تسمه های نواری . در پایان با استفاده از پلکان یا چهارپایه، دوچرخه را بالا ببرید و لاستیک جلو و عقب آن را در شیار موجود سر دهید. سپس تمام اتصالات قابل تنظیم و مهار شدنی، سگگ ها و نوارهای تسمه ای را محکم کنید. ممکن است نوارهای محافظتی اضافی برای اتصال به لاستیک یا بدنه هم وجود داشته باشد، از آنها هم استفاده کنید.

یدک کش

باربند دوچرخه عقب خودرو

یدک کش خودرو را امتحان کنید . اگر به هر دلیل مایل به استفاده از باربند سقفی یا صندوق عقبی نیستید، استفاده از یدک کش خودرو گزینه ی خوبی است. بسیاری از خودروها میله ی یدک کش دارند و می توانند این میله را نصب کنند. اگر خودرو شاسی بلند دارید، این گزینه عالی است. اگر تصمیم دارید 3-4 دوچرخه را حمل کنید، این راه حل بی نظیر است. دستورالعمل خودروی شما، بیان می کند چه وزنی را می تواند یدک بکشد. 

خرید آنلاین باربند دوچرخه

یدک کش متناسب بیابید . مشابه هر باربند دیگر سقفی یا صندوق عقبی، برای باربند یدک کش نیز باید تطابق و تناسب با خودرو را در نظر گرفت. با این که مدل های باربند یدک کش مشابه و بعضا جهانشمول می باشند، در عین حال ممکن است عدم تطابقی با سپر یا گلگیر وجود داشته باشد. پس حتما به وبسایت تولید کننده ی باربند یدک کش سری بزنید و از موتور جستجوی آن  استفاده کنید.

آموزش نصب باربند دوچرخه

به زیر ماشین بروید! . دستورالعمل را بخوانید و اگر لازم است باربند یدک کش را قبلا مونتاژ کنید. برای نصب باربند دوچرخه به صورت یدک کش، باید به زیر خودرو ببرید. باربند یدک کش زیر صندوق عقب نصب می شود.

نصب باربند دوچرخه روی شاسی بلند

اتصال باربند را با پیچ و مهره محکم کنید . پس از اتصال باربند یدک کش، با استفاده از ابزار مناسب، پیچ و مهره را محکم کنید تا اتصال محکم شود. دهانه ی باربند یدک کش را با دهانه ی پایه هم راستا کنید و با آچار مناسب، پیچ و مهره را محکم کنید. 

نصب دوچرخه در عقب خودرو

اتصال نهایی را انجام دهید . چرخ جلوی دوچرخه را در شیار باربند یدک کش قرار دهید. واضح است چرا چرخ جلو؛ چون چرخ جلوی دوچرخه دوران دارد. بعد از جانمایی چرخ جلو در شیار، با تسمه های نواری، اتصال را محکم کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *