چگونه با دنده‌عقب ماشین را پارک کنیم؟ ( با عکس )


زمانی که شروع به رانندگی می‌کنید، در مواقعی مجبور به پارک کردن می‌شوید. اکثر افراد اتومبیل خود را پارک می‌کنند و از پارک درمی‌آورند. بااین‌وجود، زمانی که در پارک کردن با دنده‌عقب به مهارت کافی رسیدید، بیرون آمدن از پارک برایتان راحت‌تر خواهد شد. این یک مهارت یادگرفتنی است و بایستی تمرینات زیادی را در مکان‌های خلوت و دور از دسترس انجام دهید. به‌محض اینکه تمرینات خود را انجام داده و به مهارت کافی رسیدید، تقریباً در هرجایی قادر به پارک کردن خواهید بود.

پارک کردن با دنده‌عقب

پارک دوبل

اتومبیل خود را جلوتر از محل پارک نگه‌دارید. هم‌زمان که این کار را انجام می‌دهید، راهنمای خود را بزنید تا خودروهای عقبی از کنار شما بپیچند. محل پارک بایستی در سمت راست شما باشد. هیچ‌گاه در جهت مخالف خیابان پارک نکنید. سپر شما باید نیمی از انتهای فضای پارک را پوشش دهد.

  • قبل از دنده‌عقب رفتن، مراقب عابرین پیاده باشید.
روش صحیح دنده عقب

دنده‌عقب بروید. قبل از حرکت، فرمان خود را کاملاً به سمت راست بچرخانید. پدال گاز را کمی فشار دهید تا اتومبیل شروع به چرخیدن کند. به دلیل اینکه چرخ های شما به سمت راست چرخیده‌اند، هنگام دنده‌عقب رفتن اتومبیل به سمت چپ متمایل خواهد شد.

  • همچنان به آینه‌ها نگاه کنید و مراقب عابرین پیاده و لبه‌های ماشین در فضای پارک باشید.
  • اتومبیل خود را به سمت چپ بچرخانید تا زمانی که ماشین شما با فضای پارک موازی شود و از دو طرف به یک‌فاصله باشد. پس از موازی شدن، پدال ترمز را فشار دهید و متوقف شوید. فرمان را بچرخانید تا چرخ ها صاف شوند.
روش جدیدپارک دوبل

شروع به عقب رفتن کنید تا اتومبیل در فضای پارک قرار گیرد. ابتدا آینه‌های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در دو طرف محل پارک، فضای کافی وجود دارد. اگر افرادی در پشت اتومبیل شما قرار داشتند، از عقب رفتن خودداری کنید. همچنان که در دنده‌عقب هستید، پدال ترمز را رها کرده و پدال گاز را به نرمی فشار دهید.

  • آهسته حرکت کنید. دائماً آینه‌ها را بررسی کنید و اگر بیش‌ازحد به یکی از اتومبیل‌های کناری نزدیک شده‌اید، از پارک خارج شوید.
پارک دوبل دنده اتوماتیک

اتومبیل خود را تنظیم کنید. با انجام حرکات رفت و برگشتی، هر بار در فواصل کوتاه جابه‌جا شوید. فرمان خود را به هر دو طرف بچرخانید. فواصل موجود در دو طرف اتومبیل شما باید مساوی باشند. پس‌ازآنکه اتومبیل را به شکل صحیحی پارک کردید، دنده را در حالت پارک قرار داده و موتور را خاموش‌کنید.

فاصله مناسب برای پارک

از اتومبیل خود خارج شوید. درب سمت راننده را کمی بازکنید تا بررسی کنید آیا فضای کافی برای پیاده شدن وجود دارد یا خیر؟ ممکن است مجبور شوید هنگام بیرون آمدن درب را به‌اندازه کمی باز نگه‌دارید. مراقب باشید که درب را به‌شدت باز نکنید، زیرا در این صورت ممکن است به ماشین پشت سر خود آسیب برسانید. پس از بیرون آمدن از اتومبیل، آن را قفل کرده و با خیال راحت بروید.

خروج از پارک

از فضای پارک خارج شوید. اتومبیل خود را روشن کرده و دنده جلو بروید. همچنان که پدال گاز را فشار می‌دهید، کمی جلو بروید. درحالی‌که شروع به بیرون آمدن از فضای پارک خود می‌کنید، سر خود را به سمت جلو متمایل کنید تا مطمئن شوید که هیچ اتومبیل یا عابر پیاده‌ای بر سر راه شما وجود ندارد. مستقیم به سمت جلو حرکت کنید تا جایی که سپر شما از اتومبیل‌های کناری عبور کند. فرمان را به سمت موردنظر بچرخانید و پدال گاز را فشار دهید.

پارک دوبل کردن

پیدا کردن فضای خالی

یک فضای پارک خالی پیدا کنید. مطمئن شوید که فضای پارک به‌قدری بزرگ باشد که اتومبیل شما در آن جای گیرد. این فضا بایستی حداقل 25% بزرگ‌تر از طول خودروی شما باشد. همچنین بررسی کنید که این فضای خالی به خاطر شیرهای آتش‌نشانی، لبه‌های زردرنگ پیاده‌روها یا محل عبور معلولین، نباشد.

استفاده از راهنما

راهنمای راست خود را بزنید. با این کار به اتومبیل‌های پشت سر خود علامت می‌دهید که از کنار شما بپیچند. به سمت خودرویی که در جلوی فضای پارک قرار دارد، بروید. شما بایستی تا جایی که می‌توانید به آن نزدیک شوید و فاصله‌تان نباید بیشتر از 30 سانتیمتر شود. مطمئن شوید که جلو و عقب اتومبیل شما به یک اندازه از خودروی جلویی فاصله داشته باشد (ماشین خود را به‌صورت زاویه‌دار قرار ندهید). سپر شما بایستی کاملاً موازی با ماشین کناری باشد.

دنده عقب راحت

دنده‌عقب بروید. به‌آرامی دنده‌عقب بروید تا جایی که سر شما در موازات فرمان اتومبیل جلویی قرار بگیرید. ترمز کنید و متوقف شوید. فرمان خود را در جهت عقربه‌های ساعت کاملاً بچرخانید. تا جایی که می‌توانید از بالای شانه چپتان نگاه کنید و مجدداً دنده‌عقب بروید. تا جایی عقب بروید که بتوانید چرخ جلوی خودروی پشت سر خود را در آینه سمت راست ببینید.

  • اتومبیل شما بایستی اکنون با زاویه 45 درجه در فضای پارک قرارگرفته باشد. پدال ترمز را فشار داده و متوقف شوید.
پارک سریع و آسان

فرمان خود را در جهت عکس عقربه‌های ساعت کاملاً بچرخانید. این کار را درحالی‌که پایتان بر روی ترمز است انجام دهید. زمانی که فرمان را تا آخر چرخاندید، آهسته شروع به عقب رفتن کنید. به جلو و عقب نگاه کنید تا مطمئن شوید که با اتومبیل جلویی یا عقبی برخورد نخواهید کرد.

راحت ترین روش پارک

همچنان به عقب رفتن ادامه دهید تا جایی که در فضای پارک قرار بگیرید. اگر به جدول برخورد کردید، یا به اتومبیل پشت سر خود خیلی نزدیک شدید، فرمان را به راست بچرخانید و کمی به سمت جلو حرکت کنید. اتومبیل خود را در یک موقعیت مناسب قرار دهید.

پارک با آینه ها

اتومبیل خود را خارج کنید. در جلو و عقب اتومبیل خود فضای کافی داشته باشید تا خودتان و دیگران به‌راحتی بتوانید از پارک خارج شوید. اگر خیلی جلو یا عقب پارک کنید و اتومبیل دیگر بسیار نزدیک به شما پارک کند، فضای کمی برای خارج شدن از پارک خواهید داشت، بنابراین فراموش نکنید که این فضا را در نظر بگیرید. اگر به‌طور صحیح پارک کرده باشید نباید فاصله شما تا جدول بیش از 30 سانتیمتر باشد.

خارج شدن از پارک دوبل

خروج از پارک با فضای کم

اتومبیل خود را روشن کنید. دنده‌عقب بزنید و به‌اندازه 30 سانتیمتر عقب بروید. این کار را به آهستگی انجام داده و به آینه عقب نگاه کنید تا مطمئن شوید که با اتومبیل پشت سرتان برخورد نخواهید کرد. پدال ترمز را فشار داده و متوقف شوید. اکنون، قبل از انجام حرکت بعدی، راهنمای چپ خود را بزنید.

پارک با یک دست

فرمان خود را کاملاً به سمت چپ بچرخانید. دنده جلو را بزنید و به‌آرامی پدال گاز را فشار دهید. اتومبیل شما بایستی شروع به حرکت به سمت چپ کند. تا جایی پیش روید که اتومبیل شما در زاویه 45 درجه در فضای پارک قرار بگیرد. حتماً به آینه‌های کناری و آینه دید عقب نگاه کنید. پدال ترمز را فشار داده و متوقف شوید.

خروج راحت از پارک

فرمان خود را صاف کنید تا چرخ ها در جهت مستقیم قرار گیرند. کمی به سمت جلو حرکت کنید، به چپ و راست نگاه کنید تا اتومبیل‌هایی که به سمت شما می‌آیند را ببینید. به جلو حرکت کنید تا جایی که سپر شما از اتومبیل جلویی عبور کند.

رانندگی ایمن

فرمان خود را به سمت چپ برگردانید. پدال گاز را فشار دهید و تا جایی جلو بروید که از فضای پارک خارج شوید. زمانی که فرمان خود را می‌چرخانید، مراقب باشید که با اتومبیل‌های پارک شده در سمت راست خود برخورد نکنید.

نکات

1 – پارک کردن را در یک مکان دور از دسترس مانند حیاط، بزرگراه یا یک پارکینگ خالی تمرین کنید. چند عدد مخروط راهنمایی و رانندگی تهیه کنید و آن‌ها را درجایی که بایستی اتومبیل‌ها پارک شده باشند، قرار دهید. با این کار، اگر دچار اشتباه هم شوید به‌جای صدمه زدن به اتومبیل‌های دیگر، تنها از روی مخروط‌ها عبور خواهید کرد.

2 – همیشه چندین بار به آینه‌های خود نگاه کنید.

3 – زمانی که پارک می‌کنید یا از پارک خارج می‌شوید، فراموش نکنید که چراغ راهنمای خود را بزنید.

4تا زمانی که پارک کردن با دنده‌عقب را در یک جای خلوت تمرین نکرده‌اید، این کار را انجام ندهید. شما قطعاً دوست ندارید که به اتومبیل کناری خود صدمه بزنید.

5 – تا زمانی که کمربند خود را نبسته‌اید و بیمه اتومبیل خود را همراه ندارید، رانندگی نکنید. اگر با اتومبیلی که در نزدیکی شماست تصادف کردید، بایستی ایمن بوده و از نوعی امنیت مالی برخوردار باشید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *