چگونه با ماشین صفر رانندگی کنیم؟؟


نشستن پشت فرمان اتومبیل جدیدتان ممکن است هیجان‌انگیز باشد، اما آیا می‌دانید برای راندن آن چه‌کارهایی را باید انجام دهید؟ شاید تابه‌حال شنیده باشید که ماشین‌های سفر کیلومتر را اول باید آب‌بندی کرد، اما بسیاری از اتومبیل‌های مدرن امروزی از همان ابتدا آماده راندن هستند؛ اما آیا می‌دانید زمانی که در حال رانندگی هستید چگونه باید از تمامی دکمه‌ها، سوییچ‌ها و گیج‌های ناآشنا استفاده کنید؟ اتومبیل‌های امروزی، تنها نیاز به کمی آب‌بندی دارند، پس‌ازآن بایستی مهارت کافی در رابطه با قطعات ناآشنای آن‌ها پیدا کنید.

به نرمی کار کردن با موتور و ترمزها

ماشین نو

در هر زمان پس از شروع حرکت، به مدت 5 تا 10 دقیقه به آهستگی برانید. هر بار که پشت فرمان می‌نشینید، اجازه دهید تا موتور کمی گرم شود، این کار به موتور این امکان را می‌دهد که زودتر به اوج عملکرد خود برسد. در صورت امکان، قبل از رفتن به اتوبان، در خیابان‌های اطراف رانندگی کنید، در غیر این صورت به موتور و ترمزها آسیب خواهد رسید.

  • درجا کار کردن موتور، روش خوبی برای گرم شدن آن نیست، بهتر است به‌جای آن، ماشین را برانید.
  • سعی کنید انجام این تمرینات را تا 1600 کیلومتر اول ادامه دهید.
  • ده ها سال پیش، اتومبیل‌ها برای اینکه به اوج کارایی خود برسند، می‌بایست به آهستگی و اصولی آب‌بندی می‌شدند. اتومبیل‌های امروزی با تلورانس کمتری (نقص و موارد مشابه آن)، ساخته می‌شوند، اما انجام کارهای ساده مانند گرم کردن موتور همراه با یک رانندگی ساده می‌تواند به این مسئله کمک کند.
هر آنچه که باید در مورد ماشین صفر بدانیم

برای ایجاد کمی ساییدگی در موتور و ترمزها، مکرراً توقف کرده و دوباره شروع به حرکت کنید. شاید ماندن در ترافیک برایتان ناراحت‌کننده باشد، اما در حقیقت برای اتومبیل صفرکیلومتر شما مفید است. توقف و حرکت کردن‌های مکرر به نرم شدن لبه‌های تیز ترمزها و برخی از قطعات موتور مانند دیواره‌های سیلندر موتور، کمک می‌کند.

  • برای 1600 کیلومتر اول، مکرراً توقف کرده و دوباره شروع به حرکت کنید. پس‌ازآن می‌توانید راه‌های دیگری را برای فرار از ترافیک سنگین انتخاب کنید.
نگهداری عالی ماشین صفر

پدال ترمز را کمی زودتر و آرام تر فشار دهید. رانندگی در شرایط نرمال، باعث ایجاد ساییدگی یکنواخت در ترمزها می‌شود، اما برای 160 تا 320 کیلومتر اول، از ترمز گرفتن‌های سریع و غیرضروری اجتناب کنید. همچنین، ترمزهای اتومبیل جدید شما به‌طور حتم با آنچه به آن عادت کرده بودید متفاوت خواهد بود، بنابراین تا جایی که ممکن است به نرمی ترمز کنید تا به آن‌ها عادت کنید.

فشار آوردن روی موتور

قابلیت‌های اتومبیل خود را بدون استفاده حداکثری از آن ارزیابی کنید. بله، اشکالی ندارد که اتومبیل خود را سریع برانید- روزهایی که باید سرعت ماشین را تا کمتر 90 کیلومتر در ساعت نگه‌دارید، گذشته است. خیالتان از اینکه می‌توانید آزادانه در اتوبان رانندگی کرده یا یک بارِ متوسط ​​را بکسل یا حمل کنید، راحت باشد؛ اما از آزمودن حداکثر سرعت ماشین یا حمل بیش‌ازحد بار، خودداری کنید.

  • قبل از رانندگی در سرعت‌بالا، اطمینان حاصل کنید که با مکانیک وسیله نقلیه خود راحت هستید. شما باید بدانید که چگونه آینه‌ها را تنظیم کنید، از برف‌پاک‌کن استفاده کرده و نقاط کور خود را بررسی کنید.
تعویض روغن‌موتور

پس از هر 1600 کیلومتر رانندگی، روغن‌موتور را عوض کنید. برخی از اتومبیل‌های جدید، ممکن است تا قبل از تعویض روغن بعدی برای رانندگی تا 10000 کیلومتر تنظیم‌شده باشند. بااین‌حال، شما ممکن است شاهد پوسته‌های فلزی از روغنِ خارج‌شده باشید که در اثر ساییدگی‌های طبیعی لبه‌های خشن و زبر به وجود آمده‌اند. در حقیقت، احتمال دارد این پوسته‌ها را بلافاصله پس از رانندگی در روغن مشاهده کنید.

  • بعد از 1600 کیلومتر رانندگی، روغن را عوض کنید و برای دفعه بعد، طبق کیلومتر توصیه‌شده این کار را انجام دهید. اگر واقعاً نگرانید که ذرات داخل روغن آسیب برسانند، روغن را بعد از 32 کیلومتر، 1600 کیلومتر و سپس پس از کیلومتر توصیه‌شده، عوض کنید.

عادت کردن به اتومبیل صفرکیلومتر

بررسی ماشین قبل حرکت

قبل از ترک اتومبیل خود، کنترل‌های کابین را بررسی کنید. به مدت 15 تا 20 دقیقه درون اتومبیل خود بنشینید و محیط جدید را بررسی کنید. رادیو را روشن کنید، چراغ‌های خطر را بررسی کنید، سرعت برف‌پاک‌کن را تنظیم کنید و تهویه هوا را روشن کنید. به‌طور اصولی، صندلی، فرمان و آینه‌ها را به ترتیب تنظیم کنید تا به‌طور صحیحی قرار گیرند.

مطالعه دفترچه راهنما ماشین

پس از نشستن در اتومبیل، دفترچه راهنمای راننده را مطالعه کنید. این دفترچه را قبل از اینکه به مشکلی برخورد کنید، مطالعه کنید. اگر از عملکرد یک دکمه خاص اطلاع ندارید یا معنی یک چراغی را در صفحه نمایشگر نمی‌دانید، برای مطالعه این دفترچه کمی وقت صرف کنید. از قابلیت‌های اتومبیلتان آگاه شوید و نحوه استفاده از آن‌ها را بیاموزید.

تنظیم باد لاستیک های خودرو

قبل از رانندگی، وضعیت تایرها را بررسی کنید. اتومبیل جدید شما بایستی تایرهای جدیدی داشته باشید، اما همیشه بهتر است فشار هوای آن‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که آج‌های تایرها جدید و یکنواخت هستند. همچنین، برای 5 تا 8 کیلومتر اول، تایرها ممکن است به دلیل ماده آزادکننده قالب‌گیری در طی فرآیند تولید، کمی لغزنده باشند؛ بنابراین سعی کنید از چرخش‌های پرسرعت یا توقف‌های ناگهانی درراه بازگشت از نمایندگی به خانه جلوگیری کنید.

صفرشویی

هر بار که سوار می‌شوید، یک فهرستی از موارد امنیتی اتومبیل تهیه کنید. یک امتحان سریع از خود بگیرید: دکمه چراغ‌های خطر در کجا قرار دارند؟ برفک زن چگونه روشن می‌شود؟ چگونه نوربالا بزنم؟ چشمک زدن این چراغ معناست؟ اگر حین رانندگی، نگاه خود را از جاده بردارید تا ببینید که برف‌پاک‌کن چگونه سریع‌تر کار می‌کند، به‌راحتی تصادف خواهید کرد.

  • به‌خصوص اگر با ماشین قدیمی خود به مدت طولانی رانندگی کرده‌اید، باید حافظه عضلانی محل دسترسی خود را برای تنظیم این یا آن پاک‌کنید و حرکات غریزی جدید را القا کنید.
راهکار هایی برای دید بهتر ماشین

مرتباً زاویه دید جدید خود را بررسی کنید. تا زمانی که اتومبیل مشابهی را خریداری نکرده باشید، اتومبیل جدید، شما را در سطح بالاتر یا پایین‌تر از سطح زمین قرار خواهد داد. این بدان معناست که چشم‌انداز جلوی شما و اطرافتان کمی متفاوت خواهد بود. در طول یک یا دو ماه رانندگی، تغییرات کمی در صندلی و آینه‌های خود ایجاد کنید و توجه بیشتری بر روی نقاط کور داشته باشید. باگذشت زمان، به این منظرگاه جدید عادت خواهید کرد.

نرم بودن فرمان ماشین صفر

قبل از اینکه به‌طور واقعی پارک دوبل انجام دهید، از قبل تمرین کنید. دید شیشه عقب ماشین جدید شما ممکن است متفاوت باشد و ممکن است دقیقاً ندانید که سپر عقبتان کجا قرار دارد. همچنین، ازآنجایی‌که احتمالاً فرمان، پدال گاز و ترمزها نیز ناآشنا هستند، پارک کردن در یک مکان تنگ دشوار خواهد بود. به‌جای برخورد با اتومبیل‌های پارک شده، وانمود کنید که برای آزمون گواهینامه رانندگی خود تمرین می‌کنید و از تعداد مخروط‌های نارنجی‌رنگ در یک پارکینگ خلوت استفاده کنید.

تمرکز روی رانندگی

هرچقدر اتومبیل شما جدید یا قدیمی باشد، بازهم بااحتیاط برانید. اتومبیل‌های جدید ازلحاظ ایمنی روزبه‌روز بهتر و بهتر می‌شوند، اما بهترین ایمنی آن است که در وهله اول جلوی تصادف را بگیریم. در هر زمان کمربند ایمنی خود را ببندید. سرعت مجاز و قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید. گوشی موبایل و هر آنچه را که حواس شما را پرت می‌کند، کنار بگذارید. مسیرهای ایمن را انتخاب کنید. در هرلحظه به اطراف خود توجه کنید. رانندگی خود را متناسب با شرایط آب و هوایی تنظیم کنید. هرگز تحت تأثیر مواد مخدر رانندگی نکنید.

نکات

1 – برای براق شدن اتومبیلتان، آن را واکس بزنید. در دهه‌های گذشته، توصیه می‌شد که تا قبل از تنظیم رنگ ماشین، به آن واکس‌زده نشود. اگرچه، اتومبیل‌های امروزی پوشش‌های مقاوم‌تری دارند و می‌توان آن‌ها را بلافاصله واکس زد.

2 – قبل از رانندگی در اتوبان و سرعت‌های بالا، اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به‌راحتی از کنترل‌های ماشین استفاده کنید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *