چگونه به نرمی دنده عوض کنیم ؟ ( با عکس )


رانندگی با یک اتومبیل دنده دستی که به آن اصطلاحاً اتومبیل دنده‌ای نیز می‌گویند، چنانچه تازه‌کار باشید، کمی ترسناک به نظر می‌رسد. ممکن است در حین آموزش با تعویض دنده‌ها، تکان خوردن‌های ماشین و بالا رفتن دور موتور راحت نباشید، اما در حقیقت به‌راحتی می‌توان با یک اتومبیل دنده‌ای، به نرمی رانندگی کرد. آنچه شما نیاز دارید یاد بگیرید، نحوه صحیح استفاده از کلاچ در زمان تعویض دنده‌هاست و اینکه بدانید چگونه به‌درستی از پدال گاز استفاده کنید. پس‌ازآن، با تمرینات بسیار خواهید توانست دنده‌ها را به نرمی تعویض کنید.

نکته مهم : دور موتورهای گفته شده در این مقاله برای ماشین های پرقدرت و عموما ماشین های خارجی هست ، برای ماشین های ایرانی ( به دلیل دست کاری خودروسازان ) تعویض دنده روی دور موتور 3000 الی 3200 پیشنهاد میشود . البته دور موتور برای تعویض دنده در ماشین های مختلف فرق دارد و دور موتور گفته شده میتواند تغییر کند.

استفاده از کلاچ

ماشین دنده ای

همیشه، پای چپ خود را بر روی پدال کلاچ قرار دهید. کلاچ، اولین پدال از سمت چپ بوده که به کمک آن می‌توانید دنده‌ها را عوض کنید. یکی از نکات کلیدی در نرم رانندگی کردن با اتومبیل دنده‌ای، نحوه استفاده از کلاچ هنگام تعویض دنده‌هاست. برای اینکه خیالتان از کلاچ گرفتن راحت باشد، همیشه پای چپ خود را بر روی پدال قرار دهید بدون اینکه فشاری بر آن وارد کنید.

 • محل قرارگیری پدال‌ها به ترتیب از سمت چپ، پدال کلاچ، پدال ترمز (وسط) و پدال گاز (سمت راست) است.
رانندگی راحت تر با ماشین دنده ای

پدال کلاچ را تا آخر فشار دهید تا دنده خلاص شود. اگر اتومبیل در هیچ دنده‌ای نباشد، یعنی خلاص است. زمان تعویض دنده‌ها، ماشین باید خلاص باشد. با یک فشار نرم و کنترل‌شده، پدال کلاچ را به سمت پایین ببرید تا دنده خلاص شود.

 • پای خود را محکم بر روی پدال نکوبید، در غیر این صورت به پدال آسیب خواهد رسید.
 • مراقب باشید بعد از اینکه میخواهید دنده را عوض کند، کلاچ را نگیرید، زیرا ممکن است ماشین خاموش شده یا تکان شدیدی بخورد.
نکات رانندگی با ماشین دنده ای

بعد از تعویض دنده‌ها، کلاچ را به نرمی رها کنید. دسته‌دنده، اهرمی است که در کنسول مرکزی خودرو قرار داشته و از آن برای تعویض دنده‌ها استفاده می‌شود. زمانی که می‌خواهید دنده را عوض کنید، کلاچ را تا آخر فشار داده تا ماشین خلاص شود، دنده را عوض کرده سپس پدال را به‌آرامی رها کنید.

 • دنده عوض کردن را در یک پارکینگ خلوت یا یک خیابان کم تردد تمرین کنید تا عادت کنید که چطور به نرمی کلاچ بگیرید و دنده بزنید.
بهترین روش رانندگی با ماشین دنده ای

زمانی که اتومبیل در دنده است، کلاچ را کاملاً رها کنید. زمانی که ماشین را در دنده دلخواه خود قرار می‌دهید، فشار پای چپ خود را از روی کلاچ بردارید. پای چپ را به نرمی بر روی پدال نگه‌داشته تا دوباره بتوانید به‌راحتی دنده عوض کنید.

 • تمام وزن پای خود را روی پدال کلاچ نگذارید، زیرا ممکن است زمانی که ناگهانی متوقف می‌شوید، آن را به‌طور تصادفی درگیر کرده و ماشین را خلاص کنید.

تعویض دنده‌ها

آموزش رانندگی

زمانی که برای تعویض دنده‌ها آماده‌اید، پدال کلاچ را تا آخر فشار دهید. هنگامی‌که باید دنده را عوض کنید، با پای چپ خود پدال کلاچ را به پایین فشار دهید. به‌جای کوبیدن پدال، آن را به نرمی فشار دهید. با این کار ماشین خلاص شده و می‌توانید دنده را عوض کنید.

 • تا زمانی که هنوز برای تعویض دنده‌ها آماده نیستید، کلاچ را درگیر نکنید، زیرا این کار باعث تلوتلو خوردن ماشین شده و رانندگی را برای شما دشوار خواهد کرد.
خلاص کردن دنده

دنده را خلاص کنید. زمانی که دسته دنده در مرکز کنسول دنده قرار بگیرد، ماشین خلاص می‌شود. زمانی دنده خلاص است که بتوانید دسته دنده را به‌راحتی به طرفین حرکت دهید.

برای خلاص کردن دنده، بایستی کلاچ را بگیرید.

چرا ماشین دنده ای بهتر است

زمانی که دور موتور به 2500 دور در دقیقه رسید، دنده را عوض کنید. RPM، به تعداد دور موتور در یک دقیقه اشاره دارد و میزان سرعت عملکرد موتور خودروی شما را نشان می‌دهد. بر روی داشبورد شما یک درجه وجود دارد که تعداد دور موتور در دقیقه را نمایش می‌دهد. هنگامی‌که در حال رانندگی هستید و RPM به حدود 2500 دور در دقیقه می‌رسد، زمان آن است که به یک‌دنده بالاتر بروید. تعویض به‌موقع دنده‌ها در زمان مناسب خود، موجب می‌شود بتوانید به نرمی رانندگی کنید.

 • همچنین، تعویض دنده‌ها در زمان مناسب باعث می‌شود موتور به‌خوبی کارکرده و طول عمر آن بیشتر شود.
حرکت لاکپشتی در رانندگی

پدال کلاچ را به‌آرامی رها کرده و پدال گاز را فشار دهید. پس از تعویض دنده، هم‌زمان با رها کردن کلاچ، پدال گاز را فشار دهید. باکمی تمرین، به‌راحتی خواهید توانست دنده‌ها را به نرمی تعویض کنید.

 • هر موتوری ممکن است کمی متفاوت باشد. دنده عوض کردن را تمرین کنید تا بتوانید این کار را به نرمی انجام دهید.
پدال گاز به آهستگی فشار دهید

زمانی که ماشین در دنده است، هیچ فشاری بر روی پدال کلاچ وارد نکنید. زمانی که ماشین را در دنده قرار داده و گاز می‌دهید، می‌توانید کلاچ را رها کنید. با این کار، موتور را کاملاً درگیر دنده‌ای که عوض کرده‌اید خواهید کرد.

 • پای خود را در کنار کلاچ قرار داده تا هرزمان که نیاز باشد، از آن استفاده کنید.

گاز دادن

تنظیم درست دور موتور

در صورت امکان، از برداشتن ناگهانی پای خود از روی پدال گاز خودداری کنید. گاز، دور موتور و سرعت ماشین را کنترل می‌کند. اگر به‌طور ناگهانی تمام فشار را از روی پدال گاز بردارید، باعث می‌شود ماشین به سمت جلو تکان خورده و مسافران از روی صندلی به سمت جلو هل داده شوند.

 • در صورت نیاز به ترمز ناگهانی، بایستی فشار را کاملاً از روی پدال گاز برداشته و با پای راست خود پدال ترمز را فشار دهید.
آموزش صحیح

پدال گاز را به نرمی فشار دهید تا سرعت ماشین به‌آرامی افزایش یابد. زمانی که ماشین در دنده است، برای اینکه سرعتتان به‌آرامی بالا رود، به گاز دادن ادامه دهید. پدال را همچنان فشار دهید تا جایی که دورسنج، RPM حدود 2500 را نشان دهد.

 • پای خود را بر روی پدال گاز نکوبید، زیرا در این صورت ماشین به سمت جلو تکان خورده و باعث ناراحتی مسافران خواهد شد.
دنده معکوس

زمانی که می‌خواهید دنده را عوض کنید، پدال گاز را به‌آرامی رها کنید. زمانی که دور موتور به 2500 دور در دقیقه رسید، زمان آن است که دنده را عوض کنید. پای راست خود را به‌آرامی از روی پدال گاز بردارید تا زمانی که دنده را خلاص می‌کنید دور موتور بالاتر نرود. اگر زمانی که دنده را عوض می‌کنید دور موتور بسیار بالا باشد، موتور صدای تق‌تق داده و ماشین خواهد لرزید.

 • فشار را به‌یک‌باره از روی پدال گاز برندارید، در غیر این صورت ماشین به سمت جلو تکان خورده و موجب ناراحتی مسافران خواهد شد.
حرکت الاکلنگ

زمانی که کلاچ را رها می‌کنید، پدال گاز را کمی فشار دهید. پس از تعویض دنده، هم‌زمان که پای چپ خود را از روی کلاچ برمی‌دارید، با پای راست خود پدال گاز را فشار دهید.

 • ایجاد تعادل هنگام تعویض دنده‌ها، در نرم رانندگی کردن بسیار اهمیت دارد.

نرم رانندگی کردن

کم کردن سرعت برای دست انداز

هنگام رسیدن به سرعت‌گیرها و پیچ‌ها، سرعت خود را کاهش دهید. برای اینکه اتومبیلتان به نرمی حرکت کند، زمانی که به سرعت‌گیرها، پیچ‌ها و چراغ‌های راهنمایی نزدیک می‌شوید، سرعت خود را کاهش دهید. اگر می‌خواهید سرعت خود را کم کرده و به یک‌دنده پایین‌تر بروید، کلاچ را بگیرید تا بتوانید دنده را خلاص کنید.

 • به علائم جاده‌ای توجه کنید تا از وجود سرعت‌گیرها و پیچ‌ها مطلع شوید.
حرکت آهسته بدون خاموش شدن ماشین

در ترافیک سنگین، ماشین را در دنده یک قرار دهید. اگر در ترافیکی هستید که سرعت اتومبیل شما حدود 16 کیلومتر در ساعت است، ماشین را در دنده یک قرار داده تا به‌طور پیوسته به جلو حرکت کنید. زمانی که دنده خلاص باشد، ماشین حرکت نخواهد کرد.

 • زمانی که سرعت تردد به بالای 24 کیلومتر در ساعت رسید، دنده دو بروید.
 • فاصله خود را با اتومبیل جلویی به‌اندازه طول یک خودرو حفظ کنید تا در صورت لزوم بتوانید ترمز کنید.
خلاص کردن ماشین

زمانی که تردد خودروها متوقف‌شده یا آهسته می‌شود، دنده را خلاص کنید. اگر زمانی که در دنده یک هستید، سرعتتان بسیار آهسته شود، ماشین خاموش خواهد شد. کلاچ را بگیرید، دنده را خلاص کنید و سپس کلاچ را رها کنید. اجازه دهید ماشین به حرکت خود ادامه دهد و برای متوقف شدن یا کم کردن سرعت از ترمز استفاده کنید.

 • کلاچ را مدام پایین نگه ندارید. به این کار کلاچ سواری می‌گویند و می‌تواند کلاچ شما را خراب کرده و فرسوده کند.
حفظ کردن دنده ها

زمانی که ماشین در دنده است و ترمز می‌کنید، یک‌دنده پایین‌تر بیایید. زمانی که با ترمز گرفتن سرعت خود را کاهش می‌دهید، دنده را خلاص نکنید، زیرا در این صورت موجب تکان خوردن خودرو و چرخ‌دنده‌ها خواهید شد. در عوض، با تعویض پی‌درپی دنده‌ها، در دنده‌ای قرار بگیرید که متناسب با سرعت تردد ترافیک باشد.

 • دنده‌ها را یکی در میان رد نکنید. این کار باعث می‌شود دنده‌ها ساییده شده و ماشین تکان بدی بخورد.

نکات

رانندگی کردن با یک خودروی دنده‌ای را در محوطه یک پارکینگ خلوت یا یک خیابان کم تردد تمرین کنید تا به آن عادت کنید.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *