نحوه صحیح تنظیم و استفاده از آینه عقب چگونه است ؟


هنگام رانندگی، بسیار مهم است که تمامی ترددها را زیر نظر داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا از عملکرد سایر رانندگانی که در اطراف شما هستند، آگاه شوید. همچنین، به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید چه زمانی برای تغییر مسیر و پیچیدن مناسب‌تر است. برای اینکه دید بهتری از اطراف خود داشته باشید، بایستی قبل از شروع به رانندگی، آینه عقب خود را از داخل ماشین تنظیم کنید و هنگام رانندگی به‌دفعات آن را زیر نظر بگیرید.

تنظیم کردن آینه

جابه جایی آینه ها

صندلی خود را تنظیم کنید. قبل از تنظیم آینه، اطمینان حاصل کنید که صندلی شما در موقعیت مناسبی برای رانندگی قرار دارد. صندلی را به جلو یا عقب برده، پشتی آن را تنظیم کنید و در صورت امکان صندلی خود را بالاتر یا پایین‌تر ببرید.

 • تنظیم کردن صندلی بسیار اهمیت دارد، زیرا در این صورت به‌راحتی می‌توانید به پدال‌ها دسترسی داشته باشید. مطمئن شوید که پای شما به پدال‌های گاز، ترمز و پدال کلاچ (در صورت دنده‌ای بودن اتومبیل) می‌رسد.
تنظیم کمربند

کمربند ایمنی خود را ببندید. با بستن کمربند، در وضعیت نهایی برای رانندگی قرار خواهید گرفت. اگر قبل از بستن کمربند، آینه‌های خود را تنظیم کنید، زمانی که رانندگی می‌کنید در وضعیت متفاوتی قرار خواهید گرفت.

 • برای حفظ امنیت خود، همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید.
تمیز بودن آینه

آینه عقب را تکان دهید. شما بایستی مطمئن باشید که می‌توانید ترددهای پشت سر خود را ببینید. جاده پشت سر و همچنین خط افق و کمی بالای خط افق بایستی برای شما قابل‌مشاهده باشد. بدین منظور، مطمئن شوید که می‌توانید کل شیشه عقب اتومبیل را در آینه عقب خود مشاهده کنید.

 • برای تنظیم آینده، بدنه آن را در زوایای مختلفی حرکت دهید. این آینه، بایستی به‌راحتی قابل حرکت دادن باشد، اما نه تا حدی که بعد از تنظیم تکان بخورد.
 • آینه را طوری تنظیم نکنید که یک‌طرف شیشه عقب را بیشتر از طرف دیگر آن ببینید. اگر می‌خواهید قادر به دیدن اطراف اتومبیل باشید، بدین منظور، آینه‌های کناری را نیز تنظیم کنید.
تنظیم آینه در حین رانندگی ممنوع

زمانی که متوقف هستید، تنظیمات کوچکی را انجام دهید. اگر پس از شروع به رانندگی احساس کردید که آینه شما نیاز به تنظیماتی دارد، این کار را زمانی که ایستادید انجام دهید. تنظیم آینه‌ها هنگام رانندگی می‌تواند خطرناک باشد، به این دلیل که شما بایستی متمرکز بر رانندگی و ترددهای اطراف خود باشید.

 • هنگام رانندگی، لرزش‌های ماشین می‌تواند باعث تکان خوردن آینه عقب شود. حین رانندگی، وضعیت آینه را بررسی کنید و در صورت نیاز زمانی که متوقف شدید آن را تنظیم کنید.
تنظیم آینه برای بهتر دیدن

هر بار که رانندگی می‌کنید، آینه خود را تنظیم کنید. برای حفظ امنیت خود، قبل از شروع به رانندگی، آینده عقب خود را تنظیم کنید. اکتفا کردن به تنظیمات قبلی کافی نیست. ممکن است حالت نشستنتان در دفعه قبل کمی متفاوت بوده باشد یا شخص دیگری بدون اطلاع شما آینه را تنظیم کرده باشد.

استفاده کردن از آینه هنگام رانندگی

چک کردن سریع آینه

به‌طور منظم به آینه عقب خود نگاه کنید. حتی اگر در یک مسیر مستقیم در بزرگراه رانندگی می‌کنید، بسیار مهم است که از اتفاقاتی که در پشت سر شما می‌افتد مطلع باشید. این بدان معناست که بایستی آینه عقب خود را هر 5 تا 8 ثانیه زیر نظر داشته باشید.

 • این کار باعث می‌شود تا از آخرین ترددهایی که در پشت سر شما صورت می‌گیرد، آگاه شوید.
 • همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا اتومبیل‌هایی که از کنار شما رد می‌شوند و حتی اتومبیل‌هایی که به‌صورت پراکنده یا خطرناک پشت سر شما رانندگی می‌کنند را ردیابی کنید.
رانندگی ایمن

قبل از تنظیم موقعیت خود در جاده، به آینه عقب نگاه کنید. قبل از شروع به رانندگی یا توقف، سبقت گرفتن، پیچیدن، لاین عوض کردن، جلو رفتن یا هرگونه تغییر موقعیت خود در جاده، حتماً به آینه عقب خود نگاه کنید. اساساً، هرگاه می‌خواهید حرکتی غیر از حرکت مستقیم انجام دهید، بایستی قبل از انجام آن آینه عقب خود را نگاه کنید تا بتوانید آن را حرکت را در امنیت کامل انجام دهید.

 • زمانی که می‌خواهید لاین خود را تغییر دهید یا بپیچید، بایستی هردو آینه کناری و عقب را باهم زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید مسیر که می‌خواهید بروید خلوت بوده و هیچ اتومبیلی در نقطه کور شما قرار نگرفته باشد. با در نظر داشتن تمامی این موارد، خواهید توانست در امنیت کامل لاین خود را عوض کنید.
آینه جلو

زمانی که دنده‌عقب می‌روید، از آینه عقب خود استفاده کنید. استفاده از آینه عقب هنگام دنده‌عقب رفتن بسیار اهمیت دارد. این آینه به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که پشت سر شما خلوت بوده و با اتومبیل‌های دیگر، عابرین و موانع دیگر برخورد نخواهید کرد.

 • زمانی که دنده‌عقب می‌روید، بسیار مهم است که علاوه بر آینه عقب، از موارد دیگر نیز کمک بگیرید. به آینه‌های کناری خود نگاه کنید و بچرخید و با چشمان خود وضعیت پشت ماشین را بررسی کنید. به‌طورکلی، در امنیت بودن بهتر از تأسف خوردن است.
نگاه به آینه در ترافیک

هنگام حرکت در ترافیک سنگین یا نامنظم، به آینه عقب خود نگاه کنید. زمانی که در یک ترافیک سنگین و استرس‌آور قرار می‌گیرید، آینه عقب اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار خواهد داد. برای مثال، با نگاه به آینه عقب درخواهید یافت که آیا دنده‌عقب رفتن می‌تواند شما را از این فضای تنگ خارج کند یا شما را در موقعیت سخت‌تری قرار خواهد داد.

آینه بغل

در صورت امکان، قبل از توقف سریع، به آینه عقب خود نگاه کنید. قبل از یک ترمز ناگهانی، چند ثانیه به عقب نگاه کنید تا مطمئن شوید تا اتومبیلی در نزدیکی عقب ماشین شما قرار نداشته باشد. در این صورت، یا لاین خود را تغییر دهید یا سرعت ترمز خود را تنظیم کنید. درصورتی‌که قادر به انجام این کار نیستید، اتومبیلی که احتمال دارد به پشت ماشین شما برخورد کند مطلع کنید تا با اندکی زمان دادن بتوانید جلوی این ضربه را بگیرد.

 • اگر شما به‌طور منظم آینده عقب خود را بررسی می‌کنید، چنانچه اتومبیلی در پشت سر شما قرار بگیرد، از آن مطلع خواهید شد. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید سریعاً مسافت را تخمین زده و دریابید که آیا این اتومبیل بدون آنکه با شما تصادف کند زمان کافی برای توقف خواهد داشت یا خیر؟
 • تخمین صحیح فاصله شما با اتومبیل‌های پشت سرتان کمک می‌کند تا بتوانید ترمز خود را تنظیم کرده و از وقوع برخورد با عقب ماشینتان جلوگیری کنید.

نکات

1 – اگر در شب رانندگی می‌کنید، ممکن است بخواهید آینه عقب را روی حالت شب تنظیم کنید. این کار از بازتاب نور چراغ‌های اتومبیل‌های پشت سر شما به چشمتان جلوگیری خواهد کرد. برای استفاده از این امکان، کمی به آینه شیب دهید.

2 – اگر آینه عقبتان جدا شده است، قبل از شروع به رانندگی، آن را با چسب بچسبانید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *