آموزش رانندگی کامل ( تضمینی )

آموزش رانندگی

یادگیری رانندگی بسیار آسان تر از چیزی است که فکر کنید. شاید رانندگی در فیلم ها یا از روی صندلی شاگرد  ترسناک به نظر رسد، اما هنگامی که پشت فرمان بنشینید و پای خود را به آرامی روی پدال بگذارید، آسان بودن رانندگی بسیار قابل درک می شود. یاد بگیرید که در ابتدا مراحل یادگیری را با حوصله پیش ببرید و در این صورت، به خوبی بر اصول اولیه تسلط خواهید یافت. این مقاله فرض می کند که شما در حال رانندگی با یک وسیله نقلیه با فرمان اتوماتیک هستید. اگر با خودرو اتوماتیک رانندگی نمی‌کنید، باید در مورد اصول اولیه رانندگی با خودرو غیر اتوماتیک و تعویض دنده (گیربکس دستی) مطالعاتی داشته باشید، اگرچه مراحل کلی همچنان مشابه خواهد بود.

آشنایی با ماشین

صحیح نشتن روی صندلی

صندلی راننده را به گونه ای تنظیم کنید که پای شما به راحتی به هر دو پدال ماشین برسد. می توانید صندلی خود را به سمت جلو و عقب و همچنین بالا و پایین تنظیم کنید. برخی از ماشین ها (معمولاً در سمت چپ صندلی) دارای کنترل کننده های الکترونیکی هستند، در حالی که ماشین های قدیمی معمولاً دارای اهرمی در زیر صندلی راننده هستند که به شما امکان می دهد موقعیت صندلی را تنظیم کنید. اما معمولاً می توانید تفاوت بین این دو نوع را تشخیص دهید.

آموزش پدال ها

با پدال های ماشین آشنا شوید. در ماشین های اتوماتیک، دو پدال وجود دارد که به ترتیب شتاب و ترمز را تحت کنترل خود دارند. پدال سمت راست (که معمولاً از پدال دیگر کوچکتر است) پدال گاز است و فشار دادن روی آن باعث حرکت خودرو می شود. هر چه بیشتر پدال گاز را فشار دهید، ماشین با سرعت بیشتری حرکت می کند. پدال سمت چپ که معمولاً از پدال گاز بزرگتر است. پدال ترمز است و فشار دادن روی آن منجر به کاهش سرعت خودرو می شود.

حتی اگر به استفاده از پای چپ عادت دارید، همیشه از پای راست خود برای کنترل هر دو پدال استفاده کنید. اگر چپ پا باشید در ابتدا احساس راحتی نمی کنید، اما عادت کردن به استفاده از پای راست بسیار مهم است زیرا تکنیکی مناسب و در نهایت بسیار ایمن تر است.

هرگز به طور همزمان از هر دو پا برای کنترل پدال استفاده نکنید. برای استفاده از هر پدال فقط از یک پا – پای راست خود – استفاده کنید. استفاده همزمان از دو پدال ممکن است باعث شود که نتوانید به طور تصادفی هر دو پدال را همزمان فشار دهید، که می تواند خطرناک باشد و به ماشین شما آسیب برساند.

خیابان های پرپیچ و خم

آینه های ماشین خود را به گونه ای تنظیم کنید که با استفاده از آنها بتوانید دید واضحی داشته باشید. ماشین شما باید سه آینه داشته باشد: یک آینه برای دید عقب، که به شما امکان می دهد مستقیماً شیشه عقب را در پشت سر خود ببینید، و دو آینه بیرونی که به شما امکان می دهند دو طرف ماشین را ببینید و از شما در برابر نقاطی که مستقیم در دید نیستند محافظت می کنند.

آینه عقب شما باید به گونه ای تنظیم شود که وقتی در حالت رانندگی عادی خود قرار دارید، بتوانید مستقیماً پشت سر خود و تا آنجایی که ممکن است شیشه عقب را ببینید.

انجمن مهندسین خودرو توصیه ای برای نحوه تنظیم آینه های بیرونی به منظور تسلط بر نقاط غیر قابل دید، دارند. آنها توصیه می کنند که آینه ها را بیشتر از حد معمول به سمت بیرون تنظیم کنید، به گونه ای که آینه ها فقط با زاویه دید شما و دید عقب همپوشانی داشته باشند. اگرچه در ابتدا این طرز قرارگیری آینه ها باعث سردرگمی می‌شود، اما در حقیقت این امکان را به راننده می‌دهند که خودروها را در نقاط غیر قابل دید خود ببیند که در غیر این صورت تنها با نگاه کردن از روی شانه‌های خود قادر به تشخیص آن‌ها خواهد بود.

ترمز دستی

بدانید ترمز دستی (که ترمز الکترونیکی یا ترمز اضطراری نیز نامیده می شود) کجاست و عملکرد آن چیست. ترمز دستی یک اهرم بلند با یک دکمه در سر آن است. هنگامی که ترمز دستی به سمت بالا کشیده می شود، باعث قفل شدن خودرو روی زمین، در جای خود می شود و به شما اطمینان می دهد که خودرو دیگر حرکت نمی کند. هنگامی که ترمز پایین می آید، ماشین از ترمز خارج می شود و می تواند آزادانه حرکت کند. قبل از شروع رانندگی مطمئن شوید که ترمز دستی خود را آزاد کرده اید.

دنده اتومات

دنده (که به آن اهرم، اهرم دنده، شیفتر یا به سادگی “میله” نیز می گویند) را لمس کنید. دنده معمولاً بین دو صندلی جلوی خودرو قرار می گیرد و جعبه دنده (پارک، خلاص، راندن، دنده عقب) را کنترل می کند. گاهی اوقات، در بعضی از وسایل نقلیه، اهرم تعویض دنده در سمت راست فرمان قرار دارد.

اگر دنده ماشین شما در حالت پارک قرار داشته باشد و ماشین را روشن کنید، هر چقدر هم که پدال گاز را فشار دهید، خودرو به جلو حرکت نخواهد کرد.

اگر دنده ماشین شما در حالت خلاص باشد، ماشین می تواند به جلو حرکت کند.

اگر دنده ماشین شما در حالت دنده عقب باشد، وقتی پای خود را از روی ترمز بردارید، ماشین شما به جای جلو به عقب حرکت می کند.

اگر دنده شما در حالت درایو یا راندن است، وقتی پای خود را از روی ترمز بردارید، ماشین شما به جلو حرکت می کند.

در بیشتر وسایل نقلیه مدرن، اهرمی یا روی فرمان یا مستقیماَ در سمت راست راننده قرار دارد. “اهرم” بسته به نوع ماشین شما ممکن است در واقع یک دستگیره باشد. اگر گیج شده اید، می توانید دفترچه مالکیت خودرو را مطالعه کنید.

پشت آمپر خودرو

علائم کنترل کننده روی داشبورد را یاد بگیرید. درجه های روی داشبورد به راننده نشان می‌دهند که از سوخت موتور چقدر باقی مانده است، سرعت ماشین چقدر است، موتور چقدر داغ است و چند دور در دقیقه موتور در حال کارکردن است.

سرعت سنج احتمالاً مهمترین نمایشگر داشبورد در خودرو است. سرعت سنج به شما می گوید که ماشین شما با چه سرعتی در مایل در ساعت یا کیلومتر در ساعت حرکت می کند.

مقیاس اندازه گیری RPM به شما می گوید که موتور شما چقدر کار کرده است. درجه های RPM دارای نواحی قرمز رنگ هستند که از 6000 یا 7000 RPM شروع می شود. هنگامی که درجه به سمت قرمز حرکت می کند، باید شتاب را کاهش دهید.

سوخت سنج به شما می گوید چقدر از سوخت ماشین شما باقی مانده است. معمولاً یک صفحه دارد که مانند عقربه ساعتی است که بین “F” و “E” حرکت می کند، علامت “E” “خالی” و “F” علامت “پر” را نشان می دهد. برخی از خودروهای مدرن تر دارای مقدار سنج دیجیتالی سوخت هستند. که در آن میله های الکترونیکی مانند نماد باتری روی تلفن همراه نمایش داده می شود و بسته به میزان مصرف سوخت خودرو، به تدریج از تعداد این میله ها کاسته می شود.

دما سنج در خودرو به شما می گوید که آیا موتور خودروی شما بیش از حد گرم شده است یا خیر. معمولاً صفحه‌ای دارد که عقربه آن بین «H» و «C» حرکت می‌کند و علامت «گرم» و «سرد» را نشان می‌دهد. عقربه دما سنج ماشین شما معمولاً باید در مرکز دما سنج باشد.

 اصول اولیه

کمربند ایمنی

کمربند ایمنی خود را ببندید. رانندگی بدون بستن کمربند ایمنی، در بیشتر نقاط جهان غیرقانونی است. کمربند ایمنی احتمال آسیب جدی یا مرگ در اثر تصادف را کاهش می دهد.

آموزش صحیح گرفتن کلاچ

همیشه با پای روی ترمز، ماشین خود را روشن کنید. وقتی ماشین را روشن می کنید، اگر پای شما روی ترمز نباشد، ماشین خود به خود به سمت جلو حرکت می کند. اگر در حالت روشن کردن ماشین پای تان روی ترمز است، پس، آماده شروع رانندگی هستید!

سوییچ

موتور را روشن کنید و در صورت لزوم ترمز دستی را رها کنید. سوئیچ های خود را در حالت اشتعال که معمولاً سمت راست فرمان است قرار دهید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. توجه داشته باشید که در برخی از خودروهای جدید، به شرطی که سوئیچ در داخل خودرو باشد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دکمه “Power” یا “Ignition” را فشار دهید تا موتور روشن شود. چقدر لذت بخش!!

ماشین دنده اتوماتیک

نحوه دنده رفتن ماشین خود را یاد بگیرید. اگر ماشین شما در یک پارکینگ یا یک خیابان پارک شده است، به احتمال زیاد برای شروع رانندگی باید ماشین خود را به عقب برانید. اگرچه ممکن است ترسناک به نظر برسد، فقط چند نکته را باید به خاطر بسپارید:

ماشین خود را در حالت دنده عقب قرار دهید و دوباره چک کنید. اگر ماشین تان در دنده عقب نباشد، ماشین به عقب حرکت نمی کند.

به زاویه شانه خود نگاه کنید و سر خود را بچرخانید تا دید خوبی از جایی که می خواهید داشته باشید.

پای خود را به آرامی از روی پدال ترمز بردارید و در این حالت پدال گاز را فشار ندهید. هنگامی که ماشین به عقب حرکت کرد، نگران قرار دادن پای خود روی پدال گاز نباشید. شما می توانید به سادگی با برداشتن پای خود از ترمز، ماشین را حرکت دهید. در این حالت ماشین شما به آرامی حرکت می کند، و خطر برخورد تصادفی با چیزی یا کسی را نخواهید داشت.

به یاد داشته باشید که فرمان را در حالت “معکوس” بچرخانید. هنگام رانندگی به جلو، اگر فرمان را به سمت راست بچرخانید، ماشین شما نیز به سمت راست خواهد چرخید و بالعکس. زیرا چرخ های ماشین همزمان با فرمان و به همان سمت می چرخند. هنگام حرکت به سمت عقب، اگر فرمان را به سمت راست بچرخانید، ماشین شما به سمت چپ میچرخد، در حالی که با چرخش فرمان به چپ، ماشین شما به سمت راست میچرخد. این را در حین دنده عقب گرفتن در نظر داشته باشید.

اگر می خواهید سرعت خود را کاهش دهید از ترمز استفاده کنید. پای خود را به آرامی اما محکم روی پدال ترمز فشار دهید تا در صورت لزوم سرعت خودرو را کاهش دهید.

تعویض دنده ماشین اتوماتیک

هنگامی که می خواهید ماشین را به سمت جلو برانید، ماشین را کاملاً متوقف کنید و آن را در حالت “Drive” قرار دهید. پای خود را روی پدال ترمز بگذارید، ماشین خود را در حالت درایو قرار دهید تا به جلو حرکت کند و سپس پای خود را از روی پدال ترمز بردارید. به آرامی با پای خود پدال گاز را فشار دهید تا ماشین به جلو حرکت کند. شتاب بگیرید تا به حد مجاز سرعت برسید و سپس پای خود را از روی پدال گاز بردارید و در صورت نیاز به کاهش سرعت، پای خود را روی پدال ترمز نگه دارید.

روش گرفتن صحیح فرمان

فرمان ماشین خود را شبیه یک ساعت در نظر بگیرید. هر دو دست را روی فرمان در حالت «ساعت 9 و 3» نگه دارید. دست چپ خود را در جایی که عدد 9 در ساعت قرار دارد و دست راست خود را در جایی که عدد 3 قرار دارد، بگذارید. به خصوص برای رانندگان مبتدی، سعی نکنید فرمان را تنها با یک دست نگه دارید، زیرا احتمال اینکه کنترل ماشین را از دست بدهید بیشتر می شود که می تواند منجر به تصادف شود.

دسته راهنما

از چراغ چشمک زن (که نشانگر یا راهنما نیز نامیده می شود) استفاده کنید. راهنماهای ماشین ها معمولا چراغ‌های نارنجی یا قرمز چشمک زن هستند (برخی خودروها چراغ‌های قرمزی به عنوان راهنما در دو طرف عقب خودرو دارند) که در کنار چراغ‌های ترمز قرار دارند. چراغ های راهنمای ماشین در هنگام رانندگی بسیار مهم هستند زیرا به سایر خودروها اطلاع می دهند که می خواهید لاین خود را تغییر دهید یا در جهت خاصی بپیچید. کلید راهنما در سمت چپ فرمان قرار دارد. برای نشان دادن اینکه می خواهید به راست بپیچید (برای چرخش یا تغییر مسیر به راست)، اهرم را به سمت بالا بکشید، یا آن را به سمت پایین فشار دهید تا نشان دهد که می خواهید به چپ بپیچید (برای چرخش یا تغییر مسیر به چپ).

گرفتن فرمان در اتوبان

نحوه چرخاندن ماشین به روش دستی را یاد بگیرید. وقتی به آن عادت کنید چرخاندن ماشین بسیار آسان می شود. مانند بسیاری از چیزها، رانندگی، بسیار شهودی است. اگر فقط لازم است ماشین را کمی بچرخانید، فرمان را در جهتی که می خواهید حرکت کنید، بچرخانید، اما سعی کنید دستان خود را در حالت ساعت 9 و 3 نگه دارید.

اگر می خواهید ماشین را بیشتر بچرخانید، از روش «دست روی دست» استفاده کنید. اگر می خواهید به راست بپیچید، فرمان را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و با دست راست فرمان را هدایت کنید. وقتی دست راست شما به حالت ساعت 4 یا 5 رسید، آن را رها کنید و با دست چپ اقدام به کنترل فرمان کنید. چرخ را دوباره بگیرید و همچنان بچرخانید.

برای مستقیم کردن ماشین پس از پیچیدن، به سادگی هر دو دست خود را از دستگیره های فرمان شل کنید و فرمان به طور خودکار شروع به اصلاح می کند. برای کاهش سرعت اصلاح فرمان، فشار بیشتری به فرمان اعمال کنید. برای سرعت بخشیدن فشار کمتری به فرمان وارد کنید. هنگامی که فرمان به نقطه اصلی خود برمی گردد، دستان شما باید ثابت بمانند.

جاده خالی

نحوه تغییر لاین ها را بیاموزید. گاهی اوقات، هنگام رانندگی، به سرعت باید از یک لاین به لاین دیگر تغییر مسیر دهید. انجام این کار آسان است، اما باید به خاطر داشته باشید که به سایر رانندگان اطلاع دهید که قصد تغییر مسیر دارید. اما، مواردی وجود دارد که باید هنگام تغییر مسیر به خاطر داشته باشید:

قبل از شروع به تغییر مسیر، حداقل دو ثانیه با راهنما زدن تغییر مسیر خود را اعلام کنید. این به سایر رانندگان اجازه می دهد تا بدانند شما قصد انجام چه کاری را دارید.

به سرعت آینه های خود را چک کنید و از روی شانه خود نگاه کنید تا خودروهای موجود در نقاط خارج از دید مستقیم خود را بررسی کنید. برای اطلاع از موقعیت سایر ماشین ها تنها به آینه های خود اکتفا نکنید. از چشمان خود برای جستجوی سریع قبل از تغییر مسیر استفاده کنید.

ماشین را به آرامی به لاین دیگر ببرید. دستان خود را روی فرمان بچرخانید تا مسیر را تغییر دهید. فقط یک حرکت بسیار جزئی چرخ لازم است. همانطور که اکثر خودروهای مدرن مجهز به فرمان الکترونیکی هستند. تغییر مسیر باید بین یک تا سه ثانیه طول بکشد. اگر زمان کمتری طول بکشد، شما تغییر لاین را خیلی سریع انجام داده اید. اگر زمان بیشتری طول بکشد، بسیار آهسته این کار را انجام داده اید.

فاصله ایمن

در فاصله مناسب پشت خودروهای دیگر قرار بگیرید و از عقب رفتن خودداری کنید. اینکه چقدر باید پشت ماشین جلویی بمانید بستگی به سرعت شما دارد. بسته به مقدار صبر و حوصله تان، برای واکنش نشان دادن دو تا پنج ثانیه به خود فرصت دهید. اگر ماشین جلوی شما به طور ناگهانی با سرعت فعلی متوقف شود، آیا زمان کافی برای واکنش نشان دادن و با آرامش کاهش دادن سرعت ماشین خود بدون برخورد با ماشین جلویی را دارید؟

برای قضاوت در این مورد، ببینید که ماشین جلوی شما از یک شیء ثابت در جاده مانند یک بیلبورد عبور می کند. به محض اینکه ماشین از آن شیء رد شد، شروع به شمارش کنید: یک ، دو ، سه،…هزار… چند ثانیه طول می کشد تا اتومبیل شما از همان شیء در جاده عبور کند؟

آموزش رانندگی

رانندگی تدافعی

به صورت تدافعی رانندگی کنید. رانندگی تدافعی مفهوم بسیار مهمی است که بسیاری از رانندگان آن را بدیهی می دانند یا آن را درک نمی کنند. رانندگی تدافعی به شما کمک می کند تا در هزینه خود صرفه جویی کنید، تجربه رانندگی لذت بخشی را داشته باشید، و مهمتر از همه، به شما کمک می کند زنده بمانید. رانندگی تدافعی اصطلاحی است برای چندین مفهوم مختلف:

تصور نکنید که سایر کسانی که از جاده استفاده می کنند (عابران، رانندگان) از قوانین پیروی می کنند یا توجه می کنند یا محتاط هستند. قوانین جاده برای اطمینان از امنیت همه اجرا می شود. اغلب این قوانین توسط رانندگان خودخواه یا نادان شکسته می شوند. تصور نکنید که رانندگان مثلاً قبل از اینکه بپیچند از راهنمای چشمک زن خود استفاده کنند. تصور نکنید که رانندگان برای دادن حق تقدم به شما، سرعت خود را کاهش می دهند. تصور نکنید که رانندگان از چراغ قرمز عبور نمی کنند.

اگر موقعیت را بسیار خطرناک می بینید، قبل از وقوع از آن اجتناب کنید. به عنوان مثال، بلافاصله در سمت راست یک کامیون نیمه بزرگ معطل نشوید. سعی نکنید از کنار راننده مستی که در حال انحراف و خروج از لاین است عبور کنید.

از تمام حواس خود استفاده کنید تا همیشه از آنچه در جاده اتفاق می افتد آگاه باشید. رانندگان اغلب یاد می‌گیرند که بقیه نقاط اطراف خود را تحت نظر داشته باشند، سپس «در موقعیت قرار بگیرند»، فقط به این دلیل که صدها، یا هزاران بار، این کار را انجام داده‌اند. پشت فرمان زیاد از خود راضی نباشید. از دید خود برای نظارت بر سرعت خودروهای دیگر و عملکردشان استفاده کنید. از شنوایی برای گوش دادن به بوق ماشین و صداهای جیغ استفاده کنید. از حس بویایی خود استفاده کنید تا از بوی لاستیک سوخته یا سایر بوها، برای مثال بوی سوختگی که ممکن است نشان دهنده تصادف باشد، آگاه شوید.

لاین های اتوبان

برای سرعت کمتر در لاین های سمت راست و برای سرعت بیشتر در لاین های سمت چپ بمانید. در بزرگراه‌ها و تا حدی در خیابان‌ها، لاین های سمت چپ‌، معمولاً برای ترافیک سریع‌تر در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که لاین های سمت راست‌ برای ترافیک کندتر در نظر گرفته شده‌اند. بسیار بی‌ادبانه (و خطرناک) است که با سرعت بیشتر در عقب ماشینی قرار گیرید که کندتر از شما در لاین سمت راست حرکت می‌کند. در عین حال، زمانی که به طور قابل توجهی کندتر از سایر ماشین ها حرکت می کنید، خودخواهانه است که از لاین چپ عبور کنید. وارد لاینی شوید که مناسب سرعت شما باشد و تا زمانی که نمی خواهید بپیچید یا جاده را ترک کنید در آنجا بمانید.

جاده های شلوغ

تا حد امکان، به جای سمت راست، از سمت چپ خودروها عبور کنید. از آنجایی که سرعت عمومی ترافیک از راست به چپ افزایش می‌یابد، عبور از سمت چپ مهم است. سرعت ماشین خود را افزایش می دهید و سریعتر از ماشین جلویی حرکت می کنید. بنابراین از لاینی عبور کنید که برای ماشین های سریعتر در نظر گرفته شده است. از این قانون کلی پیروی کنید حتی اگر جایی که رانندگی می کنید “قانون” نباشد! به خاطر داشته باشید: در سمت راست برانید، از چپ عبور کنید.

سعی کنید هرگز از یک کامیون در سمت راست عبور نکنید. کامیون ها و نیمه کامیون ها بسیار بزرگتر از خودروهای معمولی هستند، به این معنی که نقاط غیر قابل دید آنها بسیار بیشتر است. کامیون ها اغلب در سمت راست لاین ها می مانند و لاین ها را به سمت راست تغییر می دهند، به ندرت وارد لاین چپ می شوند. بنابراین، از سمت چپ کامیون ها عبور کنید در این شرایط، شما در حال راندن ماشین خود در خارج از قلمرو آنها هستید و خطری شما را تهدید نمی کند.

سرعت مجاز

محدودیت های سرعت را رعایت کنید. محدودیت سرعت به دلایل خاصی به کار گرفته می شوند. این محدودیت ها برای لذت بردن از رانندگی نیستند. بلکه برای تبدیل کردن جاده به مکانی امن برای همه وضع شده اند. مطمئن شوید که حداکثر، 5 مایل در ساعت (8 کیلومتر در ساعت) سریعتر از سرعت مجاز رانندگی می کنید. در آمریکا، اگر شما فقط با سرعت 5 مایل در ساعت (8 کیلومتر در ساعت) بالاتر از حد مجاز حرکت کنید، افسران پلیس به ندرت شما را برای سرعت غیرمجاز جریمه می کنند.

لیز خوردن ماشین

در شرایط غیرعادی رانندگی، بسیار مراقب باشید. وقتی هوا خوب شد، خونسرد بمانید و حتی بیشتر از حالت عادی حالت تدافعی داشته باشید. به عنوان مثال، هنگام بارندگی، آب با روغن روی سطوح جاده تعامل ایجاد می کند و آن را بسیار نرم و لغزنده می کند. در این شرایط، لاستیک های شما به سختی می توانند کشش خوبی داشته باشند. در باران شدید، زمانی که گودال های کوچک پر از آب روی آسفالت ایجاد می‌شوند، ماشین شما در معرض خطر آب‌پلانینگ است.

زمستان، با دمای سردتر و همچنین سطوح یخی و برفی، شرایط رانندگی دشوارتری را ایجاد می کند. نحوه رانندگی با ماشین خود در زمستان را یاد بگیرید.

آرامش در رانندگی

در جاده به دیگران احترام بگذارید. احترام گذاشتن صرفاً به این معناست که بپذیرید افراد دیگری از جاده استفاده می کنند که هر کدام برنامه خاص خود را دارند و بسیاری از آنها نمی خواهند در ماشین خود گیر کنند. اگر می توانید زندگی آنها را در جاده کمی آسان کنید. به این فکر کنید که آنها در مقطعی از زندگی  محبت شما را جبران می کنند و شما ممکن است از آنها بهره مند شوید.

از بوق ماشین برای هشدار دادن به سایر رانندگان استفاده کنید، نه برای سرزنش آنها. بوق وسیله قدرتمندی است. وقتی کسی بدون اینکه شما را ببیند وارد لاین شما می شود یا وقتی چراغ سبز شده است اما او همچنان اقدام به حرکت نمی کند، از بوق استفاده کنید. هنگامی که در ترافیک گیر کرده اید، برای ابراز ناراحتی خود، از بوق استفاده نکنید.

از دست تکان دادن برای تشکر از دیگران استفاده کنید. وقتی کسی شما را به لاین خود راه می دهد، برای تشکر از او دست خود را تکان دهید. این کار زحمت زیادی ندارد، و این حرکت نشانده ی قدردانی و “تشکر” است که شما را در ذهن او نگه می دارد.

صرفاً برای رعایت ادب از قوانین جاده اطاعت نکنید. این مسئله بسیار مهم است. اگر در یک ایستگاه چهار طرفه توقف کردید و اول به آنجا رسیدید، اولین کسی هستید که باید بروید. توقف نکنید و اجازه ندهید فردی که بعد از شما به آنجا رسیده برود. این حرکت کارایی را حفظ می کند، اگرچه، اغلب موجب سردرگمی می شود.

مثبت بودن در رانندگی

خوش بگذرانید. رانندگی می تواند خطرناک باشد، و مطمئناً قوانین زیادی وجود دارد که باید آنها را به خاطر بسپارید، اما باید در حالی که پشت فرمان هستید، لذت ببرید. حتی با مسئولیت پذیری، رانندگی می تواند فوق العاده هیجان انگیز باشد. فقط به یاد داشته باشید که جاده تنها متعلق به شما نیست و شما باید خوب رفتار کنید.

آموزش رانندگی حرفه ای

تغییر لاین

آموزش پارک دوبل. پارک دوبل زمانی است که شما مجبور می شوید ماشین خود را در یک مکان پارک باریک عقب ببرید، که معمولاً یک حرکت بسیار پیچیده است. چند ترفند امتحان شده و واقعی برای پارک دوبل وجود دارد که می توانید در اینجا یاد بگیرید که بخش بسیار مهمی از رانندگی در سطح شهری به شمار می رود.

آموزش رانندگی تصویری

نحوه ادغام شدن با سایر ماشین ها در ترافیک سنگین را بیاموزید. پیوستن به یک بزرگراه می تواند کاری دشوار باشد، به خصوص اگر ترافیک متراکم تر از حد انتظار باشد. نکته مهمی که در اینجا باید انجام دهید این است که به اندازه کافی شتاب بگیرید و ببینید که آیا به اندازه کافی سریع پیش می روید تا به طور ایمن بین دو ماشین جا شوید.

آموزش رانندگی در میدان

از یک دوربرگردان استفاده کنید. دوربرگردان ها ممکن است در آمریکا محبوب نباشد، اما اگر تا به حال در خارج از ایالات متحده رانندگی کرده باشید، می دانید که آنها می توانند بسیار غلط انداز باشند. اغلب به جای علامت توقف استفاده می شوند، دوربرگردان ها کارآمد هستند، اما قبل از رسیدن به آنها باید موقعیت آنها بررسی شود.

رانندگی در سربالایی

رانندگی در سربالایی را یاد بگیرید. رانندگی در سربالایی می تواند یک چالش باشد، به خصوص اگر در حال رانندگی با ماشین غیر اتوماتیک هستید. در هنگام بالا رفتن از یک تپه شیب دار به هنر پایین آوردن دنده تسلط پیدا کنید.

مصرف زیاد بنزین

در مصرف سوخت صرفه جویی کنید. با افزایش هزینه سوخت، رانندگی هوشمندانه به معنای چیزی بیش از اجتناب از تصادف است. رانندگانی که می توانند در هنگام رانندگی در مصرف سوخت صرفه جویی کنند، در نهایت پول بیشتری برای خرید لوازم جانبی خودرو دارند.

نکات

1 – کمربند ایمنی را ببندید. این ساده ترین راه برای ایمن بودن در خودرو است و در بسیاری از کشورها نبستن آن غیرقانونی است.

2 – هنگام رانندگی با ماشین های بزرگتر، قبل از سبقت گرفتن مطمئن شوید که در جاده جلویی ماشین دیگری نباشد.

3 – قبل از چرخیدن حتما سرعت خود را کم کنید.

4 – تندتر از حدی که با آن راحت هستید رانندگی نکنید.

5 – اگر راننده تازه کار هستید، همیشه با یک راننده باتجربه سوار شوید تا زمانی که به اندازه کافی به رانندگی تسلط یابید.

6 – زمانی که شروع به کار می کنید، رانندگی با ماشین گاهی ترسناک است، اما با تمرین و کاربرد سایر تکنیک ها، می توانید بر ترس از رانندگی غلبه کنید.

7 – همیشه از شیوه های رانندگی ایمن پیروی کنید. با سرعت و با بی احتیاطی رانندگی نکنید، ناگهان شتاب نگیرید و یا به طور غیرمنتظره ترمز نکنید، و بین وسایل نقلیه در بزرگراه قرار نگیرید. این عمل بسیار خطرناک است و می تواند باعث برخوردهای بسیار مخرب شود.

8 – هنگامی که ماشین خود را پارک می کنید و قبل از خروج از وسیله نقلیه، حتماً چراغ ها را خاموش کنید، ترمز دستی را بکشید، درها را قفل کنید و به یاد داشته باشید که کجا پارک کرده اید.

9 – حتی قبل از اینکه ماشین را روشن کنید، تمام وسایل حواس پرتی (مانند تلفن همراه، هدفون، تنقلات و غیره) را کنار بگذارید.

10 – ماشین خود را در محدوده مسافت پیموده شده یا مدت زمان توصیه شده توسط سازنده یا فروشنده، سرویس کنید.

هشدارها

1 – این مقاله فقط می تواند شما را در مسیر یادگیری رانندگی راهنمایی کند، بنابراین به عنوان تنها منبع به آن اکتفا نکنید.

2 – همیشه پیرو قوانین جاده ای ایالت یا کشور خود باشید. قبل از شروع رانندگی مطمئن شوید که همه قوانین را می دانید، در غیر این صورت ممکن است شما یا ماشینتان به شدت آسیب ببیند.

3 – این مقاله به هیچ وجه جایگزینی برای رفتن به آموزش رانندگی نیست.

4 – هنگام تغییر مسیر، مراقب باشید. همه آینه ها را بررسی کنید، چراغ راهنما را بزنید و به سرعت تغییر مسیر دهید.

5 – همیشه قبل از چرخیدن راهنما بزنید، و هنگامی که وسیله نقلیه ای در حال نزدیک شدن است یا زمانی که وسیله نقلیه ای جلوتر از شما است از چراغ های جلو استفاده کنید.

6 – همیشه اطمینان حاصل کنید که سرنشینان تان (مسافران) کمربند ایمنی ببندند. اگر امتناع کردند، آنها را سوار نکنید. اجتناب از خلق موقعیت ناخوشایند تصادف بهتر است تا اینکه مسئول آسیب بدنی آنها باشید.

7 – از پارک غیرمجاز خودداری کنید، ممکن است ماشین تان را یدک کشی کنند، یا ممکن است تخلفتان ثبت شود و مجبور به پرداخت جریمه شوید.

8 – همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید و مطمئن شوید که سایر مسافران این کار را انجام می دهند.

9 – از هرگونه محدودیت گواهینامه های موقت، به عنوان مثال در بریتانیا، آگاه باشید. بدون گواهینامه کامل نمی توانید در بزرگراه رانندگی کنید.

10 – هنگام رانندگی مطمئن شوید که در مسیر صحیح قرار دارید.

11 – در برخی شهرها، تعویض دنده دیر تر از حد معمول (درست قبل از خط قرمز) نه تنها باعث می شود که شما شبیه یک دیوانه به نظر برسید، بلکه می تواند “رانندگی با بی احتیاطی” نیز در نظر گرفته شود، که غیرقانونی است و می تواند برای شما جریمه سنگینی به همراه داشته باشد.

12 – از استفاده از تلفن همراه خودداری کنید، حواس پرتی چند ثانیه ای باعث بروز حادثه ای جدی می شود، بنابراین بهترین راه این است که تلفن همراه خود را تا رسیدن به مقصد خاموش کنید. بهتر است در مواقعی که نیاز به پاسخگویی به تماس تلفنی دارید، ماشین خود را در مکانی امن پارک کنید.

13 – هدف این مقاله خوانندگان آمریکایی است. قوانین جاده در هر کشوری متفاوت است.

14 – مسابقات خیابانی در اکثر کشورها بسیار خطرناک و غیرقانونی است. اگر می خواهید با ماشین خود مسابقه دهید، پس بردن ماشین خود به یک پیست، ایمن ترین کار خواهد بود. پیست های ماشین رانی معمولاً به خوبی نظارت می شوند.

15 – اگر با ماشین غیر اتوماتیک رانندگی یاد می گیرید، بهتر است در سربالایی تمرین کنید. زیرا شروع رانندگی با ماشین غیر اتوماتیک مستلزم رها کردن ترمزها و درگیر کردن کلاچ (در اصل قرار دادن خودرو در حالت خلاص) است. خودرو تا زمانی که دنده اول درگیر شود به سمت عقب حرکت می کند. برای جلوگیری از این اتفاق، ترمز دستی را فشار دهید، سپس آن را رها کنید، و با رها کردن کلاچ، خودرو شروع به حرکت به جلو می کند. در غیر این صورت، خطر برخورد به ماشین پشت سر خود را دارید. این تکنیک را در مسیرهای شیب‌دار یا پارک خودرو که در آن اشتباه کردن امن‌تر است، تمرین کنید.

16 – در مسیر، آهسته حرکت کنید (به ترتیب برای کشورهای چپ دست یا راست دست، به ترتیب چپ یا راست) مگر اینکه سبقت بگیرید. پس از سبقت به لاین کند برگردید.

17 – برخی از وسایل نقلیه دارای تجهیزات ایمنی داخلی هستند (مانند کیسه هوا). برای کار در حین رانندگی به تجهیزات ایمنی و راحتی ماشین تکیه نکنید. این فناوری ها به راحتی می توانند خراب شوند (یعنی ممکن است به طور غیر منتظره ای ترمز بگیرید، یا خودرو اصلاً ترمز نکند) و برای رانندگی دقیق نمی توان به آنها اعتماد کرد.

18 – رانندگان باید گواهینامه داشته باشند. رانندگی بدون گواهینامه یا با گواهینامه به تعلیق درآمده می تواند منجر به دستگیری شما شود و سابقه تان را خراب کند.

19 – هرگز در حالت مستی رانندگی نکنید. این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. با این کار می توانید خود یا شخص دیگری را به کشتن دهید. همچنین رانندگی با بیش از مقدار معینی الکل در بدن غیرقانونی است، به عنوان مثال، در بریتانیا نباید با سطح الکل تنفسی بیش از 35 میکروگرم در هر 100 میلی لیتر یا سطح الکل خون بیش از 80 میلی گرم در هر 100 میلی لیتر، رانندگی کنید. این تقریباً معادل 2 شیشه الکل قوی است. در ایالات متحده، اگر راننده غیرتجاری 21 ساله و یا بالاتر هستید، نباید BAC (محتوای الکل خون)  بیشتر از 0.08٪ داشته باشید. محدودیت ها برای رانندگان تجاری و رانندگان زیر 21 سال سخت تر است. اگر می خواهید این مقدار الکل بنوشید، رانندگی نکنید.

20 – هرگز با سرعت های بالا به دنده های کم نروید (یعنی دنده 1 با سرعت 50 کیلومتر در ساعت). این کار به موتور و گیربکس خودرو شما آسیب زیادی وارد می کند و حتی می توانند از کنترل شما خارج شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *