چگونه زمان توقف خودرو، فاصله ایمن را رعایت کنیم؟؟


توقف کردن ایمن در پشت خودروی دیگر، در هر نوع آب‌وهوای نامساعد، یک مسئله نگران‌کننده است. بااین‌حال، حفظ فاصله ایمن بین خودروی خود و دیگر خودروها، مهارت مهمی است که بایستی در طول سال تمرین کرد. برای انجام آن، برخی از نکات استاندارد در رانندگی مانند عدم نزدیک شدن بیش‌ازحد، کاهش سرعت و ترمز کردن‌های مناسب را به خاطر بسپارید.

فاصله تا ماشین جلویی

عقب بایستید. تا زمانی که در ترافیک هستید، نیازی نیست که بافاصله بسیار کم و پشت سپر خودروهای دیگر حرکت کنید. با رعایت قانون 3 ثانیه‌ای، فاصله ایمن بین خود و خودروهای دیگر را حفظ کنید. یک نشانه مانند تابلو یا چراغ خیابان را در نظر بگیرید. زمانی که خودروی جلویی از آن نشانه گذر کرد، به آهستگی تا شماره 3 بشمارید. اگر تا قبل از شمارش تا 3 اتومبیل شما از آن نشانه عبور می‌کند، سرعت خود را کاهش دهید. البته اگر در هوای نامساعد رانندگی می‌کنید، مدت‌زمان بیشتری را باید در نظر بگیرید.

چند سانتی متر فاصله

سرعت خود را کاهش دهید. با کاهش سرعت، فاصله و زمان موردنیاز برای واکنش دادن در توقف ناگهانی را افزایش‌ خواهید داد. افزایش زمان واکنش این امکان را به شما می‌دهد که از برخورد به عقب یا تصادف با یک سگ یا حیوانات دیگر جلوگیری کنید.

تنظیم فاصله جلو

به حوزه خودروهای دیگر وارد نشوید. زمانی که در ترافیک، پشت یک خودرو یا کامیون قرار می‌گیرید، مانند کاری که سایر افراد انجام می‌دهند، پشت سپر آن‌ها قرار نگیرید. به فردی که در پشت سر شما قرار دارد نگاه کنید. آیا به سپر عقب خودروی شما چسبیده‌اند؟ اگر چنین است، شما گیر افتاده‌اید. زمانی که متوقف می‌شوید، مطمئن شوید که می‌توانید کف تایرهای خودروی جلویی را بر روی زمین ببینید. این کار به شما فضای کافی برای دور زدن بدون آنکه نیاز به جلو عقب کردن چرخ ها داشته باشید، می‌دهد.

فاصله بین ماشین ها در جاده یخی

در شرایط آب‌وهوای نامساعد، بیشتر احتیاط کنید. یخ، برف، بوران یا باران باعث لغزنده شدن خیابان شده و ممکن است ترمز شما درست عمل نکند. در آب‌وهوای نامساعد، فضای کافی بدهید، سرعت خود را کاهش دهید و وقتی زمان توقف می‌رسد، به‌طور آزمایشی به ترمز خود ضربه بزنید.

فاصله در جاده لغزنده

در صورت نیاز، ترمزهای خود را تعویض کنید. اگرچه ممکن است اطلاعات مکانیکی نداشته باشید، زمانی که ترمزهایتان نیاز به تعویض داشته باشند، خودروی‌تان علامت خواهد داد. هنگامی‌که ترمز را فشار می‌دهید به صداهای جیرجیر ممتد گوش دهید. این صدا نشان می‌دهد که ترمز شما کاملاً فرسوده نشده است، اما باید به‌زودی تعویض شوند. اگر هنگام گرفتن پدال گاز، صدای ساییده شدن و غرغر شنیدید، زمان آن رسیده است که هر چه سریع‌تر ترمزهای خود را تعویض کنید. اتومبیل خود را به یک مکانیکی یا سایر مراکز تخصصی تعمیرات خودرو ببرید و یک ترمز جدید جایگزین کنید.

لاستیک های دارای شیار

تایرهای خوبی برای اتومبیل خود بگیرید. زمانی که متوجه فرسوده‌شدن آج تایرها یا ناهمواری آن‌ها می‌شوید، آن‌ها را جابه‌جا کرده یا تعویض کنید. داشتن تایرهای خوب برای ترمز مؤثرتر ضروری هستند.

دقت در ترمز گیری

توجه کنید. گاهی اوقات مشاهده دقیق‌تر راننده جلویی به شما کمک می‌کند تا به‌موقع ترمز کرده و فاصله ایمنی را بین خود و او حفظ کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *